آیت الله مدرسی مطرح كرد؛

پیوند محكم اسلام و گردشگری

پیوند محكم اسلام و گردشگری

به گزارش سفرگو یزد نایب رییس شورای حوزه های علمیه استان یزد به جایگاه سیاحت و گردشگری در اسلام اشاره و ا روایتی سخن اظهار داشت که برپایه آن برخی از یاران حضرت امام زمان(ع)، توریستهایی هستند که به دلیل درک مصالح و رساندن پیام حضرت، جهانگردی را بعنوان شغل و پیشه خود قرار داده اند.


آیت الله «سیدمحمد کاظم مدرسی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان اینکه سیاحت و گردشگری در زندگی امامان معصوم(ع) هم نقش فراوانی داشته است، اظهار نمود: گردشگری به تعبیر فعلی، در زندگی ائمه معصوم دارای ثمرات و آثار سازنده بسیار قابل توجهی بوده و بطوریکه جامعه اسلامی از سیر و سفر برای رشد کمالات انسانی و غنی ساختن فرهنگ جامعه، بهره گرفته است.
وی با اشاره به اینکه برخی از یاوران امام زمان(عج) افرادی هستند که از آنها در برخی از کتب با عنوان «المراوت السیاح» یاد شده است، اظهار داشت: از این افراد بعنوان مجاهدان یاد شده و این در حالیست که در معنای صرف، کلمه ی جاهد به مدلول جنگجو نیست بلکه به مفهوم تلاشگران بی بدیل است.
وی اضافه می کند: در کتاب «الملاحم و الفتن» در صفحه ۲۰۲ نقل می شود که برخی از یاران حضرت امام زمان (ع) در دنیا، توریستهایی هستند که به سبب درک مصالح و رساندن پیام حضرت، جهانگردی را بعنوان شغل و پیشه قرار می دهند.
مدرسی با تاکید بر اینکه حکومت جهانی و کارگزاری ملیت ها و فرهنگ های مختلف و آشنایی عمیق با تاریخ و جغرافیا و فرهنگ ها ایجاب می کند که با مردم جهان در ارتباط باشیم، تصریح می کند: یاران حضرت ولی عصر(عج) با گردش در کرانه های جهان، خودرا برای خدمت به اسلام آماده می کنند.
وی با اشاره به اینکه روایاتی در مورد دیگر ائمه و پیوند آنها با گردشگری وجود دارد، اشاره کرد: در روایتی به نقل از امام صادق(ع) موجود است که امام حسن مجتبی(ع) در زمان حکومت امیرالمومنان(ع) به درخواست سلطان روم، پیرامون پاره ای از مسائل کلامی و مشکلاتی که میان اسلام و مسیحیت در ارتباط با علم کلام وجود داشت، به آنجا سفر کردند.
امام جمعه بخش مرکزی ضمن عنوان نمودن این مطلب که امام در این سیاحت و گردشگری به تعبیر فعلی، پاره ای از عقاید اسلامی را برای مسیحیان و یهودیان آن زمان بیان کردند، اظهار داشت: حاکم روم هم پیکره هایی از پیامبران را که نیاکان او به یادگار گذاشته بودند، به حضرت نشان داد و خواهان شناسایی آنها شدند و امام یکایک آن پیکرها را شناسایی نمودند که این روایت نیز در بهارالانوار جلد ۱۰ صفحه ۳۶ وجود دارد.
وی با اشاره به دستاوردهای این سفر برای اسلام، اشاره کرد: این سفر، تاثیر زیادی در نگرش رومیان نسبت به اسلام علوی برجای گذاشت و همین طور امام باقر(ع) هم در زمانی که به فرمان حشام ابن عبدالملک از مدینه به شام رفتند، در فرصت های به دست آمده، با امام صادق(ع) به میان مردم می رفتند و به اقشار مختلف مردم آگاهی می دادند و این مقوله نیز در بهار الانوار جلد ۱۰ صفحه ۱۴۹ قابل رویت است.
مدرسی در مورد سفر امام رضا(ع) از مدینه به مرو نیز اظهار نمود: امام هشتم شیعیان برای توسعه فرهنگ دین سفر کرد و در بعضی محل ها نیز مدتی سکونت کردند بطوریکه بر طبق شواهد تاریخی دو ماه هم در یزد حضور داشتند که سفری تاریخی، هدفمند و پاک است.
نایب رییس شورای حوزه های علمیه استان نسبت به الزامات توسعه گردشگری در ایران اشاره کرد: باید به توجه اسلام نسبت به گردشگری و سیاحت و جهانگردی اهتمام نماییم، البته در فرهنگ اسلامی ما، گردشگری علاوه بر الزامات قانونی مانند سایر کشورها، الزامات شرعی و اخلاقی هم دارد که باید طرفین رعایت نمایند.
مدرسی در آخر اشاره کرد: مسلمانان باید نسبت به گردشگران وگردشگران نیز باید نسبت به شرایط داخلی کشور ما توجه کرده و الزامات شرعی و قانونی و اخلاقی را مورد توجه قرار دهند.1400/04/01
11:53:16
5.0 / 5
253
تگهای خبر: تاریخی , توریست , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد