گزارش سفرگو؛

هتلی كه آسمان میراث ملی شیراز را زشت كرد ۲۰ ساله شد!

هتلی كه آسمان میراث ملی شیراز را زشت كرد ۲۰ ساله شد!

هتلی که آسمان ارگ کریمخانی را زشت کرده، 20 ساله شد ولی هنوز مشکل حذف آن از منظر بصری و حریم ارگ کریمخانی شیراز حل نشده است.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ موضوع حریم ارگ زندیه شیراز و ساخت هتلی که آسمان این بنای تاریخی را تحت تأثیر قرار داده، با هر هدفی که به همراه داشته، بار دیگر بر سر زبان ها افتاد تا یادآوری کند سرمایه گذاری در بخش گردشگری مهم تر از حفظ حرمت حریم آثار تاریخی در ایران است.
وقتی کلنگ هتل آسمان شیراز در خیابان رودکی زده شده جایی که تنها صد متر از ارگ کریم خانی فاصله دارد؛ کسانی بر مسند مسئولیت نشسته بودند که الان مدعی حفاظت از میراث فرهنگی هستند. البته که در آن زمان قرار بود این هتل تنها ۶ طبقه داشته باشد اما هر بار رشد کرد!
مالک به کمیسیون ماده صد جریمه ارتفاع را پرداخت کرد و توانست ارتفاع را تا ۱۴ متر بالا ببرد. سپس میراث فرهنگی هم با ۶۴ متر ارتفاع موافقت نمود. وقتی این طبقات به عدد ۱۸ رسید، مسئولان پس از سر و صدای دوست داران میراث فرهنگی به این فکر افتادند که در روند توقف رشد این هتل دخالت کنند. در بهار سال ۹۴ شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل را صادر کرد، این حکم هیچ گاه کاملاً اجرا نشد با این وجود شهرداری شیراز دو متر را تخریب کرد نه چهار طبقه را. بدین سبب همچنان این هتل منظر ارگ زندیه را تحت تأثیر قرار داد. طی سالهای اخیر یک دفعه دیگر نام این هتل بر سر زبان ها افتاد. وقتی که در سال ۹۸ آتش گرفت. خاموش کردن آتش بیشتر از ۱۴ ساعت طول کشید.
پس از آن در دی ماه سال ۹۹ معاون گردشگری استانداری فارس اظهار داشت که باید پروانه ساخت این هتل به خاطر حادثه آتش سوزی سال ۹۸ بازبینی شود. علی نقی طبیب لقمانی اظهار داشته بود: در زمان تجدید پروانه، چه برای مرمت و مقاوم سازی یا بازسازی مجدد بنا، رعایت ارتفاع نیز مد نظر قرار خواهد گرفت.
مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری شیراز مخالفت خودرا اعلام نموده اند و در نامه ای مجوز این هتل با ارتفاع ۵۰ متر را تخلف دانسته، با این وجود مالک هتل حاضر به پذیرش این تخلف نیست و تاکید دارد که تمامی ارگان ها مجوز ساخت هتل آسمان را تأیید کرده اند. این تأیید او از آنجا نشأت می گیرد که با ارتفاعی غیر از این موافقت شده بود.
شاید بنا بر این است که زور هیچ سازمان برای کوتاه کردن قد این هتل نمی رسد. چون خودشان یک دفعه تخلف کرده و با ارتفاع بدون مجوز موافقت کرده بودند.
مهدی حجت قائم مقام سابق سازمان میراث فرهنگی وقت اظهار داشته بود: اگر سازنده هتل به اثر فرهنگی توهین کند، گردشگران به آن هتل نمی روند. آیا یک نفر می تواند برای گردشگران هتل بسازد و خودش به آثاری که گردشگران به خاطر آن می آیند، لطمه بزند؟ ما برای خودمان که نمی گوییم حریم اثر تاریخی باید حفظ شود، برای اینکه توریست بیاید و حریم اثر محترم شمرده شود، می گوئیم که نباید هتلی با این ارتفاع ساخته شود؛ ولی مدام اصرار می کنند که می خواهیم هتل را بسازیم.
حالا مشکل آسمان مجموعه ارگ کریمخانی با این هتل حل نشده ولی باز هم سر زبان ها افتاد این دفعه با یک کارزاری که از طرف فعالان و دوست داران میراث فرهنگی نوشته شده و خواهان امضا و توجه به آن هستند. مشخص نیست این کارزار تا کجا پیش می رود اما آنچه مهمست احترام نگذاشتن سرمایه گذاران بخش خصوصی به حریم آثار تاریخی و اصرار آنها بر تجاوز به حریم منظری آثاری مانند ارگ کریمخانی است.
از طرفی این دیدگاه مطرح می شود که آیا مجموعه ارگ کریمخانی که حالا بحث ثبت جهانی آن مطرح است، با توجه به این آسمان خراش زشت، تحت تاثیر قرار می گیرد یا نه. در این زمینه شاید بهتر از هر کسی کارشناسان کمیته میراث تاریخی یونسکو هستند که پس از بررسی می توانند بگویند این یک ایراد است که نمی توان با آن ارگ کریمخانی را ثبت نمود یا این که چون پیش از ثبت جهانی، قد این هتل رشد کرده، با همان شرایط در لیست جهانی قرار خواهد گرفت. حتی اگر هیچ مشکلی نیز وجود نداشته باشد اما همگی بر این باور هستند که آسمان میراثی شیراز زشت شده است.

1400/04/04
00:00:57
5.0 / 5
1029
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد