خطر از بیخ گوش ونیز و سد مرجانی گذشت

خطر از بیخ گوش ونیز و سد مرجانی گذشت

در جریان برگزاری کمیته میراث جهانی یونسکو «ونیز» در ایتالیا و «سد بزرگ مرجانی» در استرالیا در لیست میراث جهانی در معرض خطر یونسکو قرار نگرفتند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، روز پنجشنبه کمیته یونسکو تصمیم گرفت «ونیز» را در لیست میراث جهانی در معرض خطر قرار ندهد. این تصمیم درحالی اتخاذ شد که چند هفته پیش ایتالیا از ممنوعیت عبور کشتی های بزرگ تفریحی در مرکز ونیز اطلاع داد.
«ونیز» از سال ۱۹۸۷ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد اما یونسکو چندی قبل نسبت به احتمال قرار گرفتن این شهر در لیست میراث در معرض خطر اخطار داده بود.
کمیته میراث جهانی از مقام های ایتالیا خواست در ماه دسامبر گزارش هایی درباره کوشش برای حفاظت از اکوسیستم و میراث این شهر عرضه کنند.
سال هاست که منتقدان خواهان ممنوعیت عبور کشتی های تفریحی از نزدیکی میدان «سن مارکو» شده اند. برپایه تصمیم جدید دولت ایتالیا، کشتی های بزرگ تفریحی از یکم اوت مجوز ورود به «آبگیر سن مارکو»، «کانال سن مارکو» و «کانال جودکا» (Giudecca) را نخواهند داشت.
همینطور در جریان برگزاری این کمیته در روز جمعه، «سد بزرگ مرجانی» واقع در استرالیا هم مورد بررسی قرار گرفت و این مکان به رغم نگرانی های موجود درباره صدمه هایی که بر اثر تغییرات اقلیمی به آن وارد شده است، در لیست میراث جهانی در معرض خطر قرار نگرفت.
هرچند دانشمندان استرالیایی اعلام نموده اند در طول ۱۲ ماه اخیر شواهدی از بهبود وضعیت این مکان نمایان شده است اما معتقدند وضعیت این دیوار مرجانی در بلندمدت مطلوب نمی باشد.
اعضای کمیته میراث جهانی یونسکو موافقت کردند فرصت بیشتری به منظور حفاظت از این مکان در اختیار استرالیا قرار دهند.

منبع:

1400/05/02
22:29:48
5.0 / 5
177
تگهای خبر: یونسكو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد