از تفریح تا صنایع دستی گردشگری كجای ماجراست؟

از تفریح تا صنایع دستی گردشگری كجای ماجراست؟

سفرگو: یزد گردشگری یکی از صنایع مهم کشور به شمار رفته که رابطه ای تنگاتنگی با دیگر صنایع مانند تفریح و سرگرمی و صنایع دستی دارد اما در کشور ما آنچنان به ظرفیت گردشگری و صنایع وابسته به آن توجهی نشده و این در حالیست که در کشورهای توسعه یافته با اقتصادهای پررونق گردشگری، به صنایع وابسته و جانبی توجه کرده و برای این اقتصاد پویا، برنامه دارند.


«اصغرآقا نبیل» رییس کمیسیون گردشگری اتاق تجاری در نشست مرکز نوآوری گردشگری یزد که روز گذشته در این مرکز برگزار شد، با بیان اینکه علایق و نیازهای مردم باید مورد توجه باشد، اشاره کرد: جوامع محلی و سایر بخش ها باید بر طبق ارزش ها، تنوع را بپذیرند تا سلیقه ای عمل نشود و چالش ها را باید در خود دنشگاه که دارای مرکز نوآوری است، پیدا نماییم.
وی با بیان اینکه دانشگاه باید وارد مباحث سرمایه گذاری شود و چالش ها را پیدا کند، اظهار داشت: دانشگاه ها باید ایده را بگیرند و بدون انجام اقدامات تکراری، کارهای موثری در این عرصه انجام دهد.
این فعال گردشگری با اشاره به اینکه باید صنعت تفریح در ایران مورد توجه باشد، اشاره کرد: یکی از راهکارهای توسعه این صنعت در کشور ما، تعطیلات چند روزه اختتام هفته است.
وی اشاره کرد: در حالی هنوز تعطیلات یک روزه را در کشورمان جز تهران داریم که در کشورهای دنیا به دنبال تعطیلات چنده روزه هستند چونکه صنعت تفریح نه فقط درآمدزایی می کند بلکه به تقویت قوا و انرژی افراد کمک می نماید.
نبود مشوق های سرمایه گذاری
«محمدامیر اویسی» سرمایه گذار مراکز تجاری و تفریحی گردشگری یزد هم با بیان اینکه مراکز تجاری و تنوع خدمات آنها و برگزاری رویدادها علاوه بر ارتقای فرهنگ عمدتا در مناطقی اتفاق افتاده است که توسعه یافتگی کمی دارد، اظهار داشت: با وجود این، چالش های دیگری داریم که بعنوان سرمایه گذار بواسطه بروکراسی اداری، ما را گرفتار مشکل جدی کرده است.
وی با بیان اینکه نوسانات ارز، مشکلات سیاسی و واردات و همین طور سرعت عمل برای سرمایه گذاران بسیار مهم می باشد، اشاره کرد: دستگاه های مختلف خصوصاً شهرداری ها که به دنبال درآمدزایی هستند، در قبال مشارکت با بخش خصوصی می توانند از ظرفیت های به وجود آمده در این بخش استفاده کنند.
این سرمایه گذار حوزه گردشگری در ادامه از نبود مشوق ها و حمایت ها گلایه نمود و اظهار داشت: امیدوار هستم که با این روند و مشکلات، مجموعه هایی فعلی در دست ساخت، آخرین سازه های در دست ایجاد نباشند.
مدریت نادرست تفریح و سرگرمی
«علیرضا ثواچه» مسئول گردشگری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد هم با بیان اینکه هیچ گاه در سیستم شهرداری بعنوان یکی از متولیان مباحث فرهنگی و تفریحی برنامه مدون و هدفمندی نداشتیم، اظهار داشت: ما همیشه در سیستم بر طبق سیاست ها، تغییر برنامه دادیم و بر طبق تفکر شاخص افراد، برنامه ها مدون شده است.
وی با اشاره به ارتباط بسیار ضعیف دانشگاه و شهرداری ها، اظهار داشت: خیلی از برنامه ها در حد نظریه باقیمانده و اقدام اجرائی برای آنها صورت نمی گیرد و در این زمینه حمایتی هم از بخش خصوصی صورت نمی گیرد.
این مسئول اشاره کرد: باید حوزه سرگرمی و تفریحات سالم و حلال، کارگروهی تشکیل داده و برنامه مدونی برای آن بطور کوتاه مدت و دراز مدت تدوین کند.

صنایع دستی هم بعنوان یکی از صنایع وابسته به گردشگری مطرح شده ولی در این بخش هم چالش های فراوانی وجود دارد که امروز با رکود گردشگری به وضوح شاهد آن هستیم.
حاکمیت در راس مشکلات اقتصادی و معیشتی صنایع دستی
«محمدرضا دهقانی» مسئول خوشه زیلو نیز در این جلسه با بیان اینکه بخش ها و نهادهایی که کنار هم قرار می گیرند تا ارزش نهایی را داشته باشند، زنجیره ی ارزش شمرده می شود، اظهار داشت: علاوه بر زنجیره ارزش، با غنی کردن ارزش بیشتر و فرهنگ بومی، باید صنایع دستی را نشان دهیم که در حقیقت محتوای مربوطه است.
وی زنجیره ارزش را به دو بخش سخت و نرم تقسیم کرد و اظهار داشت: اگر به زیلو دقت کنیم، ارزش افزوده این محصول در بخش های مختلف این زنجیره تولید مانند نخ و بافت آن وجود دارد اما نباید فقط نگاه به این مسئله به شکلی باشد که بخواهیم این ارزش افزوده را در بخش های دیگر زنجیره تولید ایجاد نماییم چونکه باید ارزش افزوده نهایی را برآورد کرده و در زیلو محاسبه کنیم؛ پس بخش ارزش زایی از زنجیره اصالت و فرهنگی است که در قالب زنجیره ارزش نرم عرضه می‎شود.
این مسئول با بیان اینکه اگر مراکز نوآوری و دانشگاه به دنبال پاسخ به جامعه است، باید این موارد را در زمینه صنایع دستی مورد توجه قرار دهد، اظهار داشت: زنجیره ارزش باید باهم هماهنگ باشد و ناهماهنگی و پراکندگی در زنجیره ارزش و اقدامات غیرقابل توجیه است.
وی در قسمتی از دیگر سخنانش، به الزام استفاده از راهکارهای نوآورانه اشاره نمود و اظهار داشت: باید در زمینه نواورانه دانشگاه ورود کند و مشکلات را حل و فصل کند.
دهقانی به لزوم بهره برداری بیشتر از اصالت در زنجیره ارزش یاد کرد و اظهار داشت: کسب نشان جغرافیایی و موارد دیگر از لازمه هایی است که باید مورد توجه باشد و امروز در طرح مشترک ایران و سوئیس با بهره برداری از اصالت زیلو باید ارزش آنرا فراهم نماییم.
مسئول خوشه زیلو اشاره کرد: در کنار جاذبه هایی که صنعت در مقابل صنایع دستی قرار داده، باید بتوانیم قد علم نماییم بنظر می رسد حل این مشکلات در زمینه اقتصادی و معیشتی از وظایف حاکمیت است و دانشگاه هم باید در رشد صنایع دستی نقش داشته باشد.
ارتقای بازار تخصصی صنایع دستی به بازار جهانی
«محمدحسین صالحی» مسئول ثبت آثار ملموس و ناملموس تاریخی و پژوهشگر هنر استان یزد درباب صنایع دستی خلاق و خصوصاً طلا به جایگاه طلاها و زیورآلات یزد در اقتصاد کشور اشاره نمود و اظهار داشت: طلای یزد نه فقط در زمینه اقتصادی بلکه در بخش فرهنگی نیز دارای جایگاه ویژه ای است.
وی با اشاره به نقش شهرداری یزد از حمایت در ثبت ملی شهر زیورآلات و طلای ایران، اظهار داشت: همه شهرداری ها باید با الگوپذیری از شهرداری یزد، جایگاه استان را در زمینه صنایع دستی ارتقا دهند.
این مسئول با بیان اینکه حوزه ی صنایع دستی، تیغه دولبه ای است که می توانیم داشته ای را از دست بدهیم یا در زمینه ای ارتقا دهیم، اظهار داشت: مصداق این مسئله را می توانیم در زمان غیاث الدین نقش بند داشته باشیم که یزد قطب تولید پارچه زربافت ایران بود.
وی با اشاره به وجود چرخه زری بافی در یزد اشاره نمود و اظهار داشت: با مرگ غیاث الدین نقش بند، این هنر هم کمرنگ شد و زرگران بیکار شدند، اما این ظریف کاری با خلاقیت یزدی ها به زرگری یزد منجر گردید و هنر دیگری شکوفا شد.
این فعال میراثی با اشاره به اینکه نابودی یک هنر و مرگ یک ققنوس هنر سبب زاده شدن ققنوس دیگری شد، اشاره کرد: این دو دیدگاهی است که درباب مرگ زری بافی و ایجاد هنر زرگری امروز یزد وجود دارد.
وی به نقش گردشگری در توسعه صنایع دستی و ایجاد بازارهای تخصصی صنایع دستی اشاره نمود و اظهار داشت: استان یزد دارای ترمه کشیمیری یا زیورآلات هندی تراش است که بازارهای خاص و تخصصی خودرا دارند پس با جهانی شدن یزد باید صنایع دستی هم بتواند تغییر کند چونکه ما تنها با یک شهر و کشور دیگر روبرو نیستیم.
این فعال فرهنگی به نقصها صنایع دستی یزد خصوصا بافت نشدن ترمه دستی اشاره نمود و اظهار داشت: اگر پس از کرونا گردشگران بخواهند از صنایع دستی ما خرید کنند، به دنبال صنایع دستی واقعی هستند و اگر صنایع دستی غیرواقعی عرضه نماییم از دایره صنایع دستی خارج می‎شویم پس لازم است که تغییراتی ایجاد شود.
لزوم افزایش جذابیت های صنایع دستی
«حمید فلاحی» از فعالان صنایع دستی استان هم با بیان اینکه صنعتگران به کارهای ماشینی روی آروده اند، اظهار داشت: صنایع دستی به گردشگری وابسته است و امروز در رکود گردشگری می بینیم که محددویت های سفر، بازار این بخش را راکد کرده است.
وی با اشاره به اینکه بازاریابی باید از تولید جدا و تخصصی باشد، اظهار داشت: متاسفانه محتوای علمی و فرهنگی در زمینه صنایع دستی نداریم و در این زمینه نیز آموزشی داده نشده است.
این فعال صنایع دستی به دانشجویان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: دانشجویان صنایع دستی هم فقط نظریه محور و پژوهشی شده اند و دانشگاه باید در این خصوص نیز ورود کند.
وی ادامه داد: در زمینه صنایع دستی و باتوجه به شیوع ویروس کرونا باید جاذبه های صنایع دستی بیشتر شود، اشاره کرد: باید در فضای مجازی بتوانیم جذابیت صنایع دستی خودرا نشان دهیم و بتوانیم عرضه بصورت آنلاین نیز داشته باشیم.
وظایف مرکز نواوری گردشگری؟
«علی دلشاد» رییس مرکز نواوری گردشگری نیز در این جلسه به جایگاه و وظایف مرکز نوآوری گردشگری اشاره و در این رابطه با بیان اینکه مرکز نوآوری به دنبال ایجاد ارتباط موثر بین صاحبان مشکل، ایده و فکر هستند، اظهار داشت: این مرکز تلاش می کند مشکلات زیرساختی و روساختی و نرم افزاری این بخش را مرتفع کند.
وی با اشاره به اینکه گردشگری استان یزد اهمیت زیادی دارد، اشاره کرد: مراکز نوآوری گردشگری، تسهیلگرانی هستند که برای نوآوری در صنعت گردشگری و ارائه خدمات به کار گرفته می شوند و مشاورانه های نوآورانه ارائه می دهند.
این مسئول اشاره کرد: ارزش گردشگری عملاً با حضور توریست نهایی می‎شود پس بدون گردشگر، محصول نهایی در این صنعت را نخواهیم داشت. البته خلق ارزش در زمینه گردشگری هم اهمیت به سزایی دارد.
«حسینی مشهدی» مسئول فناوری مرکز نواوری گردشگری با بیان اینکه مرکز نوآوری نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری را پیدا و حلقه واسط رفع نیازهای مطرح گردیده است، اظهار داشت: ما نیازها را ریزتر و جزئی تر بررسی نموده و توسط ارگان ها و دستگاه های متولی تامین مالی و اقدام می‎شود.
وی با اشاره به مصادیقی مانند حوزه آموزش، فناوری و نوآوری ذی نفعان، اشاره کرد: در مرکز نوآوری این نیازها پیگیری و هرکدام از انها در صورت احساس نیاز مرکز نواوری پاسخگو خواهد بود.
«حسین دهقان» و «سید رضا بهادری» راهبران تخصصی این مرکز نواوری نیز با هدایت پنل ها، درباب موضوعات مطرح شده سخنانی را ارائه کردند.
منبع:

1400/05/03
22:53:25
5.0 / 5
189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد