در نشست یونسكو؛

منظر فرهنگی اورامانات ثبت جهانی شد

منظر فرهنگی اورامانات ثبت جهانی شد

پرونده منظر فرهنگی روستای اورامانات (هورامان) در چهل و چهارمین کمیته میراث جهانی یونسکو مورد بررسی قرار گرفت و با نظر اکثریت در لیست جهانی ثبت گردید.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، لحظاتی پیش کارشناسان کمیته میراث فرهنگی یونسکو در چهل و چهارمین نشست خود به بررسی پرونده منظر فرهنگی تاریخی روستای اورامانات در استان کردستان پرداختند که در نهایت با نظر اکثریت کارشناسان، این پرونده بعنوان بیست و ششمین اثر جهانی به پرونده های ثبت جهانی ایران پیوست.
در این جلسه که بصورت مجازی برگزار شد، احمد پاکتچی سفیر ایران در یونسکو سخنرانی کرد و اظهار داشت: از جانب مردم ایران و جمهوری اسلامی و نیز از جانب مردم خوب کردستان برای ثبت اورامانات در لیست میراث فرهنگی تشکر می کنم. همین طور از ایکوموس برای نظارت فنی و متخصصانه اش دراین زمینه کمال تشکر را دارم. امیدوارم ثبت این اثر در لیست جهانی به توسعه منطقه اورامانات کمک نماید.
در حال حاضر محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور که قرار بود برای این پرونده در کمیته میراث جهانی رایزنی کند، به سبب ابتلاء به بیماری کرونا، در بیمارستانی در فرانسه به سر می برد.
در این جلسه که تا نهم مرداد ماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت، در مجموع ۳۹ اثر پیشنهادی از طرف اعضای کمیته میراث جهانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که از این تعداد، ۲۲ اثر آن مربوط به آثار پیشنهادی سال ۲۰۲۰ است که نشست آن به سبب پاندمی کرونا برگزار نشد.


1400/05/09
21:22:57
5.0 / 5
182
تگهای خبر: تاریخی , روستا , فرهنگی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد