معاون گردشگری اخطار داد

آدم پرانی ممنوع!

آدم پرانی ممنوع!

سفرگو: معاون گردشگری اعزام مهاجر به خارج از کشور بوسیله دفاتر خدمات مسافرتی را اقدامی ˮغیرقانونیˮ اعلام نمود. در بخشنامه ای به آژانس های گردشگری نیز تاکید شد در صورت رعایت نشدن این مورد، برابر مقررات برخورد خواهد شد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در بخشنامه ای به مدیران کل استانها ابلاغ کرد: «در خصوص اجرای مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان وزارت کشور پیرامون فعالیت غیرقانونی اعزام مهاجر به خارج از کشور، از آن جایی که هم اکنون برمبنای مقرارات موجود، پدیده مهاجرت، خارج از وظایف و کارهای دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگریست و نظر به وجود برخی خلاء های قانونی و نظارتی و بروز مشکلات گوناگون و نیز ایجاد حساسیت در سطوح امنیتی و انتظامی کشور، لازم است به اطلاع تمام دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگریِ تحت پوشش، رسانده شود تا از هرگونه اقدام مغایر و خارج از چارچوب موضوع فعالیت آنها اجتناب شود. مسؤولیت پایش، کنترل و نظارت مستمر بر عملکرد فعالان حوزه تورگردانی نیز بر عهده اداره کل استان است.»
از طرف دیگر، مدیر میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در بخشنامه ای با اشاره به مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان وزارت کشور و تاکید معاونت گردشگری درباره غیرقانونی بودن کارهای مهاجرتی در دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگری متذکر شد: «دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری از هرگونه اقدام مغایر و خارج از چارچوب موضوع فعالیت شان اجتناب کنند. بدیهی است در صورت رعایت نشدن موارد اشاره شده برابر مقررات برخورد می شود.»
با وجود تبلیغ ویزای کشورهای مهاجرپذیر و تک فروشی ویزا در بعضی دفاتر خدمات مسافرتی، اما این بخش همچنان منکر فعایت های مهاجرتی و به صورتی آدم پردانی است، در عین حال که ویزافروشی را خارج از حدود وظایف آژانس مسافرتی نمی دانند. بگفته معاون گردشگری نیز در آین نامه ای مصوب سال ۱۳۸۰ هیأت دولت، «اخذ ویزا» جزو فعالیت آژانس ها ذکر شده، اما برای کشورها و مقاصد خاص، سیاست هایی از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در قالب بخشنامه هایی ابلاغ گردیده است.
انگلیس، کانادا و آمریکا همچون کشورهایی هستند که معاون گردشگری گفته چارچوب و خط مشی مشخصی برای فروش ویزای آنها تعریف شده و انتظار می رود در حیطه آن عمل شود.
سال ۹۸ نیز اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران در بخشنامه ای به تشکل های خصوصی و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، تبلیغ و فروش "ویزای تضمینی" را ممنوع دانست و ابلاغ کرد: «با توجه به گزارش های واصله و همین طور تعدد شکایت های مطرح شده درباره تبلیغ و ارائه خدمات با عنوان "اخذ ویزای تضمینی"، از آن جا که تعهد ویزای تضمینی کشورها همچون کانادا، استرالیا و حوزه شنگن، «غیرقانونی» بوده و این امر فقط با هدف سو استفاده مالی توسط برخی افراد سودجو صورت می گیرد، لازم است از هر گونه تبلیغ و مبادرت به گرفتن ویزا با عنوان "تضمینی" برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی اجتناب شود.»
هرچند نظارت کارآمدی بر اجرای این بخشنامه صورت نگرفت و همچنان در بعضی از تبلیغ ها از عنوان "ویزای تضمینی" استفاده می شود. علاوه بر این، وجود خلاء قانونی درباب حدود فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و همین طور امور مهاجرتی سبب شده در سالهای اخیر ویزاها بدون هیچ ضمانت قانونی با قیمت هایی گزاف به فروش برسد و هیچ دستگاهی هم خودرا مسؤول رسیدگی به تخلفات این موارد نمی داند.
منبع:

1400/05/17
18:14:52
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد