مهر خبر می دهد؛

برنامه های نمایشگاه اکسپو دبی

برنامه های نمایشگاه اکسپو دبی

برنامه های پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپوی دبی ۲۰۲۱ تشریح شد یکی از این برنامه ها نمایش زندگی حاج قاسم سلیمانی و معاینه مجانی بازدیدکنندگان است.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی در نامه ای به عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی اقدامات انجام شده در مورد نمایشگاه اکسپوی دبی ۲۰۲۱ را شرح داد.
در این نامه آمده که نظر به تحقق اهداف این وزارت خانه، شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی بعنوان دستگاه مجری این وزارت از زمان ابلاغ اجرای نمایشگاه اکسپو را با هدف تحریک تقاضای بازدید از کشورمان، جذب سرمایه گذاران خارجی در گسترش زیرساخت های گردشگری، مرمت و احیای بناهای تاریخی و ترویج و توسعه صنایع دستی، بسته بندی و صادرات آن مبادرت به تهیه نقشه راه و چشم انداز وزارت در اکسپو کرده است.
نیکزادفر در این نامه به تشریح برنامه های اجرایی بر مبنای تفاهمنامه این شرکت با شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی پرداخته است:
۱. برنامه ریزی حضور ادارات کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ها و مناطق آزاد در نمایشگاه
برای استفاده از فرصت پیش آمده در این نمایشگاه نسبت به برنامه ریزی برای حضور همه استان ها و مناطق آزاد گردشگری در بازه های متوسط ۵ روزه اقدام و کنداکتور برنامه ها به آنها ابلاغ گردیده است.
۲. سالن شماره ۲ پاویون گردشگری
پاویون در نظر گرفته شده واقع در سالن شماره ۲ با متراژ ۵۷ مترمربع به صورت اختصاصی بوده که نخستین بلوک برای ورود به مجموعه پایون ها است. این بلوک با کف مسطح و شفاف و سقفی با دو ارتفاع سه و شش متر بنا شده است. بازدیدکننده از پاویون در بدو ورود پیامی در خصوص خوش آمدگویی و لینک حاوی بارگیری نرم افزار موبایلی (Android & IOS) شامل تمامی اطلاعات زیرساخت های گردشگری و صنایع دستی شامل آژانس ها، هتل ها، تسهیلگران گردشگری سلامت، هنرمندان صنایع دستی، استارت آپ های حوزه های گردشگری و صنایع دستی، جاذبه های گردشگری همچون میراث طبیعی، فرهنگی و هنری موجود در کشور که قبلاً بخش خصوصی داوطلب اطلاعات خویش را در آن ثبت کرده اند، دریافت می کند. این پلت فرم به نوبه خود بستری مناسب برای شرح کلیه خدمات قابل عرضه در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ظرفیت های بخش خصوصی فعال در این عرصه ها است.
همچنین در این سالن چهار ویترین برای نمایش آثار فاخر هنری، میراثی و صنایع دستی پیشبینی شده است. در این سالن یک یا دو نفر ملبس به لباس های سنتی استان حاضر در پاویون مسلط به زبان های عربی و انگلیسی از بازدیدکنندگان استقبال و توضیحات تکمیلی را عرضه می کنند.
۳. سالن شماره ۸ صحنه برگزاری مراسم (استیج)
در میان بلوک های طراحی شده، فضایی برای برگزاری مراسم آئینی و سنتی، نمایش موسیقی، فیلم و جشنواره استارت آپ های گردشگری، هتل ها و آژانس ها هم پیشبینی شده که در این محل اجرای برنامه های متنوع، جشنواره های استانی، معرفی پتانسیل های گردشگری، معرفی خدمات گردشگری و صنایع دستی قابل عرضه در هر استان امکان پذیر است. همینطور در این فضا امکان مذاکره بین عرضه دهندگان خدمات با بازدیدکنندگان مهیاست که ساعاتی از روز در اختیار این شرکت برای اجرای برنامه ها قرار می گیرد.
۴. سالن مذاکرات تجاری (B۲B)
در طبقه بالای سالن شماره ۲ اتاقی با متراژ ۳۲ مترمربع برای برگزاری جلسات B۲B و B۲G و B۲C با برنامه ریزی از قبل در طول مدت برگزاری اکسپو قابل بهره برداری است.
۵. سالن شماره ۴ روزنه های چشمی (شهر فرنگ)
این شرکت با رایزنی و پیگیری های صورت گرفته موفق به دریافت ۷ چشمی از ۱۶ چشمی موجود در سالن شماره ۴ و اختصاص آن به بخش گردشگری شده است که در آن بازدیدکنندگان قادر خواهند بود تا بخشی از میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر استان را (بر اساس برنامه زمان بندی) مشاهده کنند. دو چشمی هم به عرضه مناظر مناطق جنگی، زندگی نامه مدافعان حرم و شهید سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی اختصاص داده می شود.
۶. تأمین محل اسکان گروه های مختلف استانی
با پیگیری های صورت گرفته یک واحد آپارتمان سه خوابه تجهیز شده برای اسکان گروه های مختلف استانی در نزدیکی محل نمایشگاه تأمین شده است که در طول دوران برگزاری نمایشگاه در اختیار این شرکت قرار دارد و حسب برنامه ریزی صورت گرفته در اختیار استان ها قرار می گیرد.
۷. سایر امکانات پیشبینی شده در نمایشگاه:
۷-۱- امکان خرید محصولات به صورت دیجیتال
۷-۲- عرضه و فروش آثار هنری به صورت مجازی
۷-۳- حضور مجازی شخصیت های تاریخی ایران در محل نمایشگاه
۷-۴- طراحی و ایجاد سامانه رزرو سفر و هتل در ایران و بالعکس برای کنترل قیمت ها و پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی افراد سودجو
۸. سفره ایرانی و معرفی اطعمه و اشربه سنتی محلی و فروش صنایع دستی ایران
از آنجایی که شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران به علت عدم تخصیص اعتبارات مکفی برای اجرای پاویون ناچار به فروش کاربری بخشی از سالن ها همچون رستوران و بخش فروش تجاری شده است. این شرکت ضمن پیگیری مستمر موفق به توافقی در خصوص استفاده از دو حوزه مذکور شده است (تصویر پیوست) که وفق آن صرفا صنایع دستی که به تائید نماینده معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت متبوع در گمرک ایران رسیده باشد مجاز به حمل و فروش در بخش تجاری خواهد بود. همینطور پیمانکار رستوران موظف به عرضه سفر ایرانی با اطعمه و اشربه متناسب با استان حاضر در پاویون و مطابق برنامه عرضه شده از آن استان خواهد بود.
۹. تدارک جاذبه برای بازدید از پاویون (Pull Factor)
۹-۱- هماهنگی برای حضور عواملی همچون تیم های پزشکی و چشم پزشکی در محوطه پاویون که خدمات مجانی در جهت گردشگری سلامت عرضه می دهند، صورت پذیرفته که ضمن معاینه مجانی نسبت به معرفی بیمارستان یا تیم پزشکی مرتبط اقدام می کنند.
۹-۲- عرضه مولاژ و ماگ از آثار صنایع دستی و گردشگری متناسب با استانهای حاضر در پاویون
۹-۳- پذیرایی با دمنوش ها و سوغات ایرانی به صورت مجانی در محل پاویون
۹-۴- تدارک برگزاری مسابقه و قرعه کشی در انتها وقت بازدید از نمایشگاه و اهدای هدایایی از آثار صنایع دستی استانهای حاضر در پاویون
۹-۵- فراهم نمودن امکان عکس یادگاری در فضاهای شبیه سازی شده میراثی و گردشگری
۱۰. طرح های نیازمند حامی مالی مصوب در ستاد اکسپو
برخی ایده ها و طرح های جذاب مورد نظر برای اجرا در پاویون به شرح ذیل است که بمحض شناسایی حامی مالی عملیاتی خواهند شد.
۱۰-۱- بازی گنج پنهان برای جذب بازدیدکنندگان سایر کشورها به پاویون ایران
۱۰-۲- پرواز سیمرغ مجازی بر فراز محیط اکسپو قابل رؤیت با تلفن همراه


منبع:

1400/07/01
11:25:24
5.0 / 5
225
تگهای خبر: پزشك , تاریخی , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد