چگونه ترمه اصل را تشخیص دهیم؟

چگونه ترمه اصل را تشخیص دهیم؟

قزوین یک بانوی هنرمند در حوزه رودوزی های سنتی در قزوین اظهار داشت: هم اکنون ترمه هایی تولید می شود که کپی برداری شده است. ترمه ها را پلی استر می بافند که پارچه بی کیفیتی است و در زمان فروش به هیچ عنوان خریدار متوجه نمی گردد. برای اطمینان خاطر از اصل بودن ترمه باید کمی از نخ آنرا آتش زد که پس از سوختن بوی خوبی می دهد و مثل پشم تمام می شود ولی پلی استر پس از سوختن جمع و سفت شده و کیفیتی ندارد و برخلاف ترمه ابریشم که قیمت طلا پیدا می کند ترمه پلی استر هیچ ارزشی ندارد.


اشرف حاتمی مجومرد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به قدمت هنر رودوزی های سنتی ایران، از شروع فعالیت هایش و فراگیری و آموزش هنر سرمه دوزی، جواهر دوزی، مرواریددوزی، چهل تیکه دوزی و سوزن دوزی گفت و بیان کرد: ابزار اولیه هنر رودوزی های سنتی، ترمه اصیل ایرانی با جنس ابریشم است که برای رودوزی ها از مروارید و سرمه استفاده می شود. زیبایی کار با ترمه نشان دهنده اصالت هنر ایرانی است. همین طور از تکه پارچه های باقی مانده از ترمه ها چهل تیکه تولید می نماییم که کاربردهای زیادی دارد که رومیزی، کوسن و کیف از چهل تیکه های ترمه تهیه می شود.
حاتمی با اشاره به این که ۴۶ سال است که در حوزه آموزش و تولید فعالیت می کند، اشاره کرد: ۵۹ سال سن دارم و اصالتاً اهل شهر یزد هستم و از چهار سالگی به سفارش مادرم پشت دار قالی نشستم و با فرش بافی و قالی بافی آشنا شدم. تا سوم متوسطه تحصیل کردم و در ۱۳ سالگی مدرک خیاطی گرفتم و یک سال و ۳ ماه کارآموزی در رشته های سوزن دوزی و خیاطی و تمام رشته های هنری در رابطه با فعالیتم را زیر نظر مربی ام خانم رضوی آموزش دیدم. و سپس در سال ۱۳۵۴ مدرک خودرا گرفتم و از همان سال آغاز به تولید کردم و هم اکنون ۴۶ سال سابقه کار دارم.
وی با اشاره به شروع فعالیت هایش در قزوین اظهار داشت: از سال ۱۳۶۴ آغاز به کار کرده و با گرفتن کارآموز و آموزش دادن به هنرجویان آغاز به تولید و گرفتن سفارش از مشتریان کردم. سال ۱۳۸۲ مغازه کوچکی گرفتم و کار هنرجویان را در معرض نمایش و فروش گذاشتم و کم کم کارم را توسعه داده و با همکاری هنرجویان که دیگر خود استادکار شده بودند نخستین کارگاه و پس از مدتی دومین کارگاه را دایر سپس فروشگاهی برای فروش کالاهای تولیدی ایجاد کردم. همین طور هم اکنون مغازه ای در بازار وزیر قزوین برای فروش تولیداتمان داریم که هنرجویان هم آثار خودرا برای فروش می آورند.
حاتمی اشاره کرد: با حضور در نمایشگاه های بیشتر استانها که سالهای ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ در سراسر کشور برگزار شد، کار با ترمه ابریشمی و رودوزی های سنتی را به معرض نمایش گذاشته ایم که مورد استقبال قرار گرفت. همین طور در سال ۲۰۰۶ با حضور در نمایشگاه کشور قرقیزستان، سال ۲۰۰۷ در کشور یونان و سال ۲۰۰۹ در کشور بوسنی، با فروش و تبلیغ آثار فاخر و اصیل ایرانی مورد استقبال دیگر مردم کشورها قرار گرفتیم. همین طور در سال ۲۰۱۱ با شرکت در نمایشگاهی که در تاجیکستان برپاشده بود به مدت ۳ روز کار آموزش به هنرجویان تاجیک را داشتم و برخی از تولیداتمان در نمایشگاه به فروش رفت، همین طور در نمایشگاه های صنایع دستی در کشور ترکیه و همین طور کردستان عراق شرکت داشتم.
این کارآفرین برتر با اشاره به این که مردم قزوین، هنردوست و مشتاق یادگیری هنرهای اصیل ایرانی هستند اظهار نمود: تمام هنرهایی را که می دانستم به مردم هنرپرور و هنرجویان قزوینی آموزش دادم و شاگردانم از همه گروه ها و شامل افراد معلول، سالم، نان آور خانواده هستند که همگی وارد بازار کار شدند و با کسب درآمد و استادکاری برای آنها ایجاد اشتغال شده است. تا به امروز به ۱۸۰ هنرجو در رشته رودوزی های سنتی مدرک داده و ایجاد اشتغال کرده ام که هم اکنون این هنرجویان در سطح کشور در شهرهایی مثل اهواز، کرج، زنجان، اردبیل، منجیل و تبریز مشغول به فعالیت هستند.
حاتمی بابیان این که هم اکنون ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر با همکاری هم به تولید رودوزی های سنتی می پردازیم اظهار داشت: با همکاری تعداد زیادی از تولیدکننده ها و هنرجویان که در قزوین ساکن هستند و با خودم کار می کنند، از مشتری سفارش کار گرفته و انجام این سفارش ها به هنرمندان دیگر در سراسر کشور سپرده می شود.
وی با اشاره به این که گردشگر ها و گردشگران استقبال خوبی از تولیدات رودوزی های سنتی دارند اشاره کرد: در حوزه صادرات به کشورهای هلند، آمریکا، کانادا، آلمان و ترکیه فعالیت داریم که صادرات کالاهای سنتی بصورت چمدانی انجام می شود اینگونه که در سطح کشور رابط هایی داریم که به کشورهای مختلف رفته و بجای داشتن پول، تولیدات رودوزی های سنتی فاخر را همراه خود برده و در کشورهای دیگر به فروش می رسانند و سفارش کار می گیرند که با این کار ارز وارد مملکت می شود. البته باوجود شرایط کرونا مدتی است در داخل و خارج از کشور فروش کمتری داشته ایم.
این هنرمند با اشاره به این که زیر کار باید پارچه اصیل ابریشمی ترمه باشد اظهار داشت: هم اکنون ترمه هایی تولید می شود که کپی برداری شده است. ترمه ها را پلی استر می بافند که پارچه بی کیفیتی است و در زمان فروش به هیچ عنوان خریدار متوجه نمی گردد. برای اطمینان خاطر از اصل بودن ترمه باید کمی از نخ آنرا آتش زد که پس از سوختن بوی خوبی می دهد و مثل پشم تمام می شود ولی پلی استر پس از سوختن جمع و سفت شده و کیفیتی ندارد و برخلاف ترمه ابریشم که قیمت طلا پیدا می کند ترمه پلی استر هیچ ارزشی ندارد.
حاتمی بابیان این که در بازار ۲ نوع سرمه وجود دارد اظهار نمود: سرمه پاکستانی کیلویی ۶۰۰ هزار تومان هست که مواد زده شده به مرور خورده و سیاه می شود و می ریزد ولی سرمه هندی کیلویی یک میلیون تومان که موردقبول است که پس از صدسال همان کیفیت و زیبایی را دارد. برای تولید رودوزی های سنتی به سبب زحمت زیاد و ریز کاری هایی که دارد بهتر است از ترمه ابریشمی اصل و سرمه و مروارید و دیگر وسایل تزئینی با کیفیت بالا استفاده می شود.1400/08/03
10:40:56
5.0 / 5
190
تگهای خبر: آموزش , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد