زوایای جدیدی از نحوه مدفون شدن مردان نمکی کشف شد

زوایای جدیدی از نحوه مدفون شدن مردان نمکی کشف شد

سفرگو: باستان شناسان ایرانی و آلمانی بمنظور آگاهی بیشتر از معدن کاری دوره هخامنشی و ساسانی بخش هایی از معدن نمک چهرآباد معروف به دوزلاخ را مورد کاوش قرار می دهند.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ابوالفضل عالی سرپرست ایرانی هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: پنجمین فصل کاوش هیأت مشترک میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و موزه و دانشگاه بوخوم آلمان از نیمه آبان ماه سالجاری شروع شده و برپایه برنامه ریزی به عمل آمده تا نیمه آذرماه سال جاری ادامه خواهد داشت.
او با اشاره به اینکه کاوش این فصل بعد از ۳ سال وقفه در کار میدانی و در ادامه پژوهش های دیرینه شناسی سالهای گذشته انجام می شود خاطرنشان کرد: در ۲ فصل اخیر کاوش در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به جز حفاری در ترانشه های قدیمی که محل کشف مردان نمکی و در ارتباط با معدن کاری دوره هخامنشی و ساسانی است، بخش های دیگری از کوه معدن نمک همچون تونل های فرو ریخته دوره های قاجار و پهلوی، دوره سلجوقی و کمپ استقراری معدن کاران در پایین کوه معدن کاوش شد.
به گفته این باستان شناس، مطابق با نتایج به دست آمده از کاوش فصول گذشته در معدن دوزلاخ، معدن کاری نمک در چهرآباد یک فعالیت دراز مدت بوده که از دوره هخامنشی شروع شده و در ادوار مختلفی همچون دوره ساسانی، دوره سلجوقی، عصر صفوی، قاجار و پهلوی ادامه یافته است.
عالی ضمن اشاره به این که در هر دوره قسمت هایی از کوه معدن نمک مورد بهره برداری و استخراج نمک قرار گرفته تصریح کرد: کیفیت بالای نمک چهرآباد یکی از علل اصلی ادامه دار بودن بهره برداری و صدور آن به دیگر مناطق بوده است.
او اضافه کرد: با این وجود تکنیک استخراج و میزان بهره برداری در هر دوره ای بنا به نیاز و احتمالاً نوع سیستم مدیریتی و حاکمیتی متفاوت بوده است.
سرپرست ایرانی هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: با عنایت به یکپارچه نبودن رگه های نمک در گنبد نمکی چهرآباد، رعایت نشدن مسائل ایمنی و هم زلزله های احتمالی ریزش معدن و فروریزی تونل های استخراج نمک در چندین نوبت همچون دوره هخامنشی، ابتدا و انتهای دوره ساسانی، دوره قاجار و دوره پهلوی انجام شده است و در هر ریزش برخی از معدن کاران که امروزه به مردان نمکی معروف هستند کشته و مدفون شده اند.
عالی خاطرنشان کرد: با عنایت به اهداف در نظر گرفته شده برای کاوش این فصل و پرسش های مختلف در کاوش فصل جدید، تصمیم بر آن شد تا حفاری فقط در بخشی از محدوده کاوش شده در فصول قبل و در زیر سوله ای که سال ها پیش اداره کل استان برای حفاظت از بخش کاوش شده برپا کرده، صورت گیرد.
او هدف از کاوش این فصل را پیگیری وضعیت تونل های در ارتباط با دوره ساسانی و معدن کاری در این دوره عنوان نمود و اضافه کرد: در سالهای گذشته بخش بزرگی از تونل های استخراج نمک دوره ساسانی مورد کاوش قرار گرفت و مشخص شد که در زیر لایه های مضطرب دوره قاجار؛ آثار فعالیت معدن کاران ساسانی وجود دارد که شامل تونل های بزرگی است که به علت ریزش معدن در حدود اواخر این دوره با آوار و صخره های نمک پر شده اند.
او با ابراز خرسندی از این که بعد از فروریزی، دیوارهای تونل ها که در سراسر آنها اثر و رّد ابزارهای معدن کاری دیده می شود، پابرجا باقی مانده است، اظهار داشت: بر مبنای شواهد موجود معدن کاران ساسانی بخش های زیادی از کوه معدن نمک را در یک بازه زمانی طولانی مورد استخراج قرار داده اند.
سرپرست ایرانی هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: طی کاوش روزهای اخیر آثار فعالیت معدن کاران ساسانی شامل لایه های معدنی، بخش های ریزش شده و قسمت های دیگری از تونل های صخره ای نمک آشکار و در کاوش این فصل بخش های دیگری از محل نگهداری احشام هم به دست آمده است.
عالی با اشاره به اینکه مطابق با شواهد موجود قسمت هایی از تونل های دوره ساسانی محل نگهداری حیوانات باربر بوده و احتمالاً حمل و بارگیری نمک در داخل تونل های سرپوشیده معدن انجام می شده است، خاطرنشان کرد: هیئت کاوش در نظر دارد در فصل جدید، کاوش دیرینه شناسی را در لایه های ساسانی برای درک بهتر و داشتن دید روشن تری از معدن کاری دوره ساسانی و هم انجام عملیات حفاظتی بعد از کاوش ادامه دهد.


منبع:

1400/09/01
16:35:50
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد