محور تاریخی اصفهان ثبت جهانی شود

محور تاریخی اصفهان ثبت جهانی شود

به گزارش سفرگو نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید شورایی مرکب از شهرداری اصفهان و مسؤلان اداره کل میراث فرهنگی استان تشکیل و درباره ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان برگزار گردد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، مهدی طغیانی بامداد شنبه در جلسه کارگروه مشترک اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان و شهرداری اصفهان، عنوان کرد: در جلسات گذشته مواردی همچون درخواست برای حضور وزیر میراث فرهنگی در اصفهان عنوان شد و ایشان بزودی سفری به اصفهان خواهند داشت؛ اما باید مشخص شود که از وزیر دقیقاً چه چیزی می خواهیم.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان، اظهار داشت: باید شورایی مرکب از شهرداری اصفهان و مسؤلان اداره کل میراث فرهنگی استان تشکیل و درباره ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان برگزار گردد. ثبت جهانی این محور مزایا و معایبی دارد و اساسا مزایای این ثبت بیشتر از معایب آن خواهد بود. جزئیات این طرح باید مشخص شود و جمع بندی آن پیرامون آن صورت گیرد تا این که در خلال سفر وزیر میراث فرهنگی مطرح شود.
وی ضمن اشاره به موزه بزرگ اصفهان، توضیح داد: در فضای میراث فرهنگی موزه بزرگ اصفهان در محل کارخانه ریسباف، باید با وزیر مطرح شود. این محل با وزارت راه و شهرسازی و بانک ملی درگیر است و میتوان با مکاتبه با دولت آنرا به نتیجه رساند.
طغیانی اضافه کرد: ارگان های بزرگ و متمول، اماکن مناسب را خریداری و مبادرت به تأسیس موزه های تخصصی کنند؛ بعنوان مثال فولاد در جهت مسئولیت های اجتماعی مبادرت به تأسیس موزه تخصصی فولاد کنند.
نماینده مردم اصفهان در بخش دیگری از صحبت هایش به چالش های موجود در بازار تاریخی اصفهان اشاره نمود و توضیح داد: وضعیت برخی سراها و تیمچه های تاریخی بازار اصفهان بسیار نامطلوب است. به علت آرامی و ارزانی برخی آنها شغل های نامرتبط با روح تاریخی این فضا به آنجا آمده و امکان توسعه آنها وجود ندارد. باید شهرداری مبادرت به تهیه طرحی برای رونق دهی به بازار انجام دهد و پس از رونق دهی به این سراها و تیمچه ها برای تبدیل وضعیت آنها فکری شود.
درآمدهای بناهای تاریخی هر استان به همان محل بازگردد
همچنین علی کامیابی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این نشست، اظهار داشت: یکی از پیشنهادات ما این است که همانند گذشته، درآمد حاصل از بلیط فروشی و دیگر درآمدهای میراث فرهنگی به ادارات همان شهر برگردد. هم اکنون یک دهم درآمدهای حاصل از بناهای تاریخی اصفهان به اداره کل میراث فرهنگی استان باز می گردد
ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان هم عنوان کرد: پیشنهاد داریم که درصدی از عوارض آلاینده ها برای میراث فرهنگی دریافت شود، چونکه آلاینده ها به آثار تاریخی صدمه وارد می کنند. دستگاه ها درباره موضوع هایی مثل میراث فرهنگی باید مکلف شوند و با پیشنهاد نمی گردد کار را پیش برد.


منبع:

1400/09/06
20:55:34
5.0 / 5
245
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد