گزارش سفرگو؛

ترمیم غیراصولی بلای جان میل رادکان

ترمیم غیراصولی بلای جان میل رادکان

به گزارش سفرگو میل رادکان کردکوی یادگار سده چهارم هجری در معرض صدمه های فراوانی قرار گرفته و لازم است به شکل اصولی مرمت شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم جعفری: میل رادکان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی استان گلستان است که در سده چهارم هجری قمری به دستور «اسپهبد ابوجعفر محمد ابن وندر ابن باوند» از فرمانروایان آخر سلسه باوندی راه اندازی شده است. این میل بر فراز صخره ایی به مساحت ۹ هزار و ۸۷۹ مترمربع قرار دارد و دارای ۱۶ متر ارتفاع است.
با توجه به شرایط اقلیمی و تاثیر عوامل مخرب جوی مانند بادهای شدید و تجمع برف و یخبندان در خلال ادوار مختلف میل در معرض صدمه های فراوانی قرار گرفته که طی چند مرحله توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان مرمت و بازسازی شده است.
اکنون بعد از چندسال و چند مرحله مرمت و بازسازی این اثر ناب تاریخی استان، همچنان نیاز به مرمت و حفاظت دارد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در مورد مرمت میل رادکان به خبرنگار مهر اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی گلستان در جهت وظایف و اهداف سازمانی خود برنامه های مرمت ازاره و محیط پیرامون میل رادکان را در دستور کار خود قرار داده است.
آسیب های جوی و انسانی
سارا اخوت اظهار نمود: به علت صدمه های زیاد جوی و انسانی، ازاره بنا در طول زمان گرفتار تغییر شده است.
وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین اقدامات ما در این مرحله از مرمت میل، تعمیر و تعویض آجرهای الحاقی ازاره ورودی است.

اخوت همینطور خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی با اولویت برچیدن الحاقات و آجرهای صدمه دیده ازاره به روش دستی و خارج کردن و پاکسازی ملات ماسه و سیمان و گل آهک و استفاده از آجر مرغوب و متناسب با آجر تاریخی در دستور کار پیمانکار قرار گرفت.
در حین مرمت به علت کیفیت نامناسب آجر برخلاف الگو توسط استادکار، دستور برچیدن کل بخش مرمت شده صادر شد معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان افزود: برای این کار، آجرهای فرسوده ازاره به عمق یک آجر، یعنی حدود ۲۴ سانت برچیده شده و با آجر ۲۴*۲۴*۵ سانت و ملات ماسه آهک، طبق چیدمان و شیوه تاریخی و اولیه بنا جایگزین می گردد.
وی همینطور در مورد شایع ترین صدمه های موجود در این اثر تاریخی اظهار نمود: دست نوشته های انسانی یکی دیگر از عوامل صدمه و تخریب آجرهای ازاره بیرونی میل است که پاکسازی این دست نوشته ها یکی از وظایف ما در این پروژه است.
حفاری های غیرمجاز
یک کارشناس مرمت و احیای بنای تاریخی در مورد صدمه های وارده به میل رادکان کردکوی به خبرنگار مهر اظهار داشت: بخش زیادی از صدمه های وارده میل رادکان به سبب حفاری های مجاز نمی باشد.
حسین دباغ اظهار نمود: به علت عدم نیروی کافی در یگان حفاظت میراث فرهنگی و دوری مسافت، صدمه های زیادی همچون حفاری های غیرمجاز، دست نوشته های گردشگران بر بدنه میل و صدمه های وارده توسط شکارچیان خفاش، بر این اثر تاریخی وارد شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی در مورد اقدامات انجام شده جهت حفاظت میل رادکان به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای حفاظت از این بنای تاریخی از مشارکت مردمی استفاده می شود.
جعفر خاندوزی بیان نمود: اداره کل میراث فرهنگی با ایجاد تمهیداتی برای مردم شهرستان کردکوی موجبات استقرار این مردم را در چارچوب ظرفیت های بوم گردی در اطراف میل رادکان مهیا کرده است.
وی افزود: با مستقر شدن پایگاه های صنایع دستی و گردشگری در حاشیه میل، حفاظت از این بنای تاریخی با همکاری مردم بومی منطقه خواهد بود و بخشی از معضلات حفاظتی میل رفع خواهد شد.
خاندوزی همینطور در مورد روند قانونی مرمت میل رادکان اظهار داشت: طرح این پروژه بعد از تصویب در شورای فنی به وزارت خانه ارسال و برای عملیات اجرایی آن پروانه مرمت صادر شد.
کیفیت نامناسب آجرها
وی خاطرنشان کرد: در حین اجرا به علت کیفیت نامناسب آجر و اجرای نامناسب آجرچینی برخلاف الگوی اولیه توسط استاد کار، سبب شد تا دستور برچیدن کل بخش های مرمت شده صادر شود.
خاندوزی در ادامه اضافه کرد: پیمانکار این پروژه متعهد شد تا نسبت به تهیه مجدد آجر مرغوب و مورد تأیید کارشناسی جهت مرمت ازاره با استفاده از ملات پایه آهکی نسبت به مرمت و بندکشی میل با رعایت دقیق الگوی تاریخی آن اقدام نماید.
وی همینطور در مورد اعتبار تخصیص یافته به این پروژه اظهار داشت: برای حفاظت و مرمت میل مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی به صورت پیمانی لحاظ شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی خاطرنشان کرد: ساماندهی سنگ فرش پلکان و محوطه پیرامون میل و همینطور مرمت کف آجری بنا از دیگر برنامه های مرمتی میل رادکان است.
گفتنی است بنا شدن میل رادکان بر روی صخره ای طبیعی سبب شده که این اثر بیشتر در معرض صدمه قرار گیرد بنابراین مسئولام ذیربط باید تمهیدات ویژه ای برای حفاظت و نگهداری هرچه بیشتر این اثر ناب تاریخی سرزمین گرگان اتخاذ کنند.


منبع:

1400/09/13
16:59:25
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد