ایسنا گزارش كرد:

۱۲ متر میراثی كجا و ارتفاع پلاسكو كجا!

۱۲ متر میراثی كجا و ارتفاع پلاسكو كجا!

سفرگو: در شرایطی مصوبه ی شورای فنی میراث فرهنگی، ساخت وساز در محدوده پاركینگ و ضلع شمالی «پلاسكو» را ممنوع اعلام نموده كه طرح ِ شهرداری تهران برای ساخت پلاسكو، احداث ساختمانی ۱۳ طبقه است!


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، مهدی حجت، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران و بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی ۱۸ دی و در جمع خبرنگاران از آغاز كلنگ زنی ساختمان ۱۰ طبقه جدید «پلاسكو» خبر داد؛ ساختمانی كه برپایه صحبت هایش مقرر است یك پاركینگ و زیرزمین پنج طبقه زیرِ پلاسكوی كنونی و ساختمانی هشت طبقه روی زمین ساخته شود تا یكی از معدود لكه های تاریخی باقی مانده در این منطقه از تهران قدیم هم زیرساخت وسازها مخدوش شده و نادیده گرفته شود.
از سوی دیگر اسكندر مختاری، مدیر سابق محور فرهنگی تاریخی تهران كه حدود ده روز گذشته هم در زمان بازدید مسجدجامعی از محوطه ی تاریخی اطراف پلاسكو او را همراهی می كرد، بررسی هایی از وضعیت آثار تاریخی این منطقه انجام داد.
او پس از دیدن مدرسه «ژاندارك» نكته ای را به خبرنگاران یادآور شد، «با نشان دادن دیوارشمالی مدرسه و كلیسای ژاندارك» به صحبت های مسئولان شهرداری تهران در رسانه ملی اشاره نمود كه مقرر است برپایه طرح شهرداری؛ «دیوار شمالی پلاسكو كه چسبیده به مدرسه و كلیسای تاریخی ژاندارك است خراب و به جای آن ساختمانی بین هشت تا ده طبقه برای پلاسكو ساخته شود»!
اما این اخطار به همین جا ختم نشد بلكه در سالروز پلاسكو هم مسئولان شهرداری اعلام نمودند كه كلنگ زنی این ساختمان ۱۰ طبقه آغاز می گردد و البته دراین میان باز هم میراث فرهنگی نادیده گرفته شد! تا امروز مسئولان و كارشناسان میراث فرهنگی می گویند، هیچ استعلامی از اداره كل میراث فرهنگی استان تهران در این زمینه گرفته نشده است.

براساس ضوابط نباید بیش از ۱۲ متر ارتفاع در ضلع شمالی پلاسكو باشد
اسكندر مختاری در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه "۷۵ درصد زمینی كه حدود سه هزار متر از ساختمان پلاسكو در آن قرار دارد در حریم ژاندارك است كه برپایه ضوابط میراث فرهنگی تا ۱۲ متر بیشتر نمی تواند ارتفاع داشته باشد، " ادامه می دهد: در این شرایط مشخص نمی باشد چطور قصد دارند تا ۱۰ طبقه در این منطقه ارتفاع بسازند، هر چند هنوز هیچ استعلامی از میراث فرهنگی انجام نشده است اما خوشبختانه میراث فرهنگی تابحال مقابل این طرح و ارتفاع ها ایستاده است.
او با اشاره به بیان طرح های مطرح شده از جانب مسئولان شهرداری در خصوص تولید پاركینگ در سطحی وسیع و عبور خط حمل و نقل "LRT" از خیابان جمهوری به جای "BRT" توضیح داد: می گویند پنج طبقه پاركینگ در زیر زمین ساخته شود، این جا جای ماشین ندارد. از جانب دیگر تبدیل خطوط حمل و نقل به روش جدید در خیابان جمهوری هم امكان پذیر نیست.
وی هچنین با اشاره به صحبت هایی در خصوص ضرورت تخریب ساختمان های باقی مانده از فاجعه پلاسكو با این عنوان كه آن ها دیگر امن نیستند، بیان می كند: اگر ایمن نیستند امكان ایمن كردن آن ها وجود دارد، چرا این كار را انجام نمی دهید؟ بهتر است پیش از تخریب و ساخت پاساژی جدید در مركز شهر، نگاهی به نمونه های مشابه مانند پاساژ «نور» در تقاطع طالقانی و ولی عصر(عج) یا پاساژ فردوسی در این خیابان بیندازید، آن ها نمونه های نادرستی از انجام این اتفاق هستند.

ضوابط میراثی را به شهرداری اعلام نموده ایم اما هنوز جوابی نیامده
سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران هم در این زمینه به ایسنا توضیحاتی می دهد.
او می گوید: طرح پلاسكو را شنیده ام اما هنوز ندیده ام. آن ها از شهرداری استعلام گرفته اند، ما هم به شهرداری اعلام نموده ایم كه باید تابع چه شرایطی باشند. بخش شمالی پلاسكو عملا در آتش سوزی آسیبی ندیده است، آن باید حفظ و بار دیگر مورد استفاده قرار گیرد. همینطور نظر شورای فنی در مورد بخش تخریب شده مبنی برای نصب یك المان یا یادمان از این ساختمان و شهدای آتش نشان پلاسكو بود.
به گفته ی او همینطور دوشنبه دوم بهمن قرار بوده تا در شورای شهر بحث پلاسكو مطرح شود اما به علت حاضر نشدن بعضی از مدعوین برگزار نشده است.

تاریخ اطراف پلاسكو را گرفته اما شهرداری نمی بیند!
وی با بیان این كه در استعلام انجام شده، در مورد بخش شرقی هم استعلام گرفته شده است، در توضیح شرایط اعلام شده از جانب میراث فرهنگی به شهرداری منطقه ۱۲ توضیح می دهد: بخش شمالی پلاسكو قبلا خانه "سردار معتمد" بوده است و الان به پاركینگ تبدیل گشته است. آن ملك پرارزش است حتی گفته می گردد آن اولین دفتر مهندسی "ماركوف" بود، بر این اساس اعلام نموده ایم عملا ساخت وساز در این بنا هم ممنوع می باشد و آن باید به حالت اولیه برگردانده شود.
معاون میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به موقعیت قرارگیری پلاسكو كه در بین خیابان های فردوسی، منوچهری، لاله زار و جمهوری قرار گرفته است، ادامه می دهد: این محدوده یك لكه ی تاریخی پرارزش است كه یك بافت تاریخی در آن قرار دارد، نمی توان آن را منفك از بافت پرارزش محدوده دید. این موارد در مصوبه ای كه مدتی پیش به شهرداری اعلام كردیم، مطرح شده است.
سیروس نیا با اشاره به موقعیت های بناهای تاریخی قرار گرفته در محدوده ی پلاسكو می گوید: این ساختمان حریم درجه دو از مدرسه "ژاندارك" و "مشیرالدوله" است، همینطور یك بخش از لاله زار هم در این حریم قرارمی گیرد حتی پاركینگ "اكبر" كه اكنون یكی از بناهای مورد نظر برای اضافه شدن به پلاسكو است در حریم بناست كه نهایتا می توانیم تا ارتفاع ۱۲ متر برای آن در نظر بگیریم.
وی معتقد است: ساخت پلاسكو از همان ابتدا در این نقطه و با این ارتفاع كار اشتباهی بود، این اقدام سبب بروز آن فاجعه شد. در واقع یكی از نتایج این بود كه بدون فكر چنین بنایی را ساختند.
او تاكید می كند: بر مبنای مصوبه ی شورای فنی ساخت وساز در محدوده پاركینگ ممنوع می باشد، همینطور این عملیات در ضلع شمالی بنا ممنوع اعلام شده است. بخش شمالی مركز تجاری پلاسكو شامل ۷۵ درصد از كل عرصه است كه هیچ آسیب ای ندیده و قابل بهره برداری است ازاین رو در این بخش از عرصه تخریب و بازسازی مجاز نیست.
به گفته ی او، از جانب دیگر پاركینگِ قرار گرفته در شرق پلاسكو، بخشی از باغ "سردار معتمد" بوده است كه هنوز در بخش جنوبی آن ساختمان تاریخی "خاندان اكبر" قرار دارد، این هم بنایی تاریخی است كه نباید ساخت وسازی در آن رخ دهد.
سیروس نیا با بیان این كه در بخش فروریخته ساختمان كه مساحتی حدود ۹۵۵ مترمربع را در بخش جنوبی بنا را شامل می شود، ترجیح است تا نمادی از حادثه و یادآوری شهدای پلاسكو استقرار یابد و در ادامه تاكید می كند: میراث فرهنگی این مصوبه را ۲۲ آبان به شهرداری اعلام نموده است اما با این وجود چیزی بعنوان نقشه هنوز برای ما فرستاده نشده است.
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران، اظهار می كند: پلاسكو و موقعیت قرارگیری آن؛ یك مجموعه از میراث شهری معاصر و بعنوان یك مركز تجاری مدرن است كه به علت وجود مجتمع ها و واحدهای تجاری لبه خیابان، تجارتخانه ها، آپارتمان های مسكونی داخلِ آغاز قرن معاصر، هتل های نوپای متعلق به میراث شهری معاصر، چند باغ تاریخی، تعدادی ویلای مسكونی مربوط به دوران آغازِ مدرنیته، چند سینما و مسجد كه در میان خیابان های جمهوری، منوچهری و لاله زار قرار گرفته است و خانه هایی مانند مجموعه ی خاندان پیرنیا همگی سبب شده اند تا این قطعه بعنوان لكه ای بسیار مهم و پرارزش باشد.

شورای شهر هم معتقد می باشد تخریبی نباید در پلاسكو رخ دهد
این صحبت ها در حالی مطرح می شوند كه افشین حبیب زاده، معاون نظارت شورای شهر تهران چند روز پیش در حاشیه جلسات شورای شهر اعلام نمود كه "نیازی به تخریب ساختمان شمالی پلاسكو در ساخت ساختمان جدید نیست. "
او با اشاره به اینكه سازمان میراث فرهنگی مخالفت صریحی در مورد تخریب ساختمان شمالی داشته چون كه این ساختمان دقیقا در مجاورت بافت میراثی و خاص كلیسا و مدرسه ژاندارك است، اظهار داشت: با عنایت به بازدید من و علی اعطا-سخنگوی شورای شهر- از این ساختمان متوجه شدیم كه صدمه جدی در این ساختمان وجود ندارد، البته به علت آنكه در مجاورت ضلع جنوبی بوده نیازمند بازسازی است و از نظر تجهیزات آتش نشانی و تاسیساتی هم نیازمند بازسازی است اما نیاز به تخریب كلی ندارد.
حبیب زاده با اشاره به اینكه مشاور مربوطه، سازمان میراث فرهنگی، سازمان نظام مهندسی و... در بررسی ها اعلام نمودند كه نیاز به تخریب ساختمان شمالی نیست، اظهار داشت: باید از سازمان متولی سوال شود كه چه اصراری به تخریب دارند.
1396/11/04
15:10:06
5.0 / 5
2064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد