ضرغامی مطرح كرد؛

مسئول صیانت از مقبره کوروش هستم

مسئول صیانت از مقبره کوروش هستم

به گزارش سفرگو وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: صحبتی درباره پاسارگاد کردم که متأسفانه تحریف شد و این طور گفتند که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم درحالیکه چنین حرفی را نزدم. من مسئول صیانت از مقبره کوروش هستم.


به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ سید عزت الله ضرغامی در یازدهمین جلسه شورای معاونان امور مجلس وزارتخانه ها، سازمان های دولتی و دستگاه های اجرائی که امروز سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ در موزه ملی ایران برگزار شد، به نگاه فرادستگاهی به بخش های گردشگری تاکید نمود. ضرغامی در این نشست اظهار داشت: معاون پارلمانی جزو کارهای دشوار است. اما این مجلس همراهی بی سابقه ای با دولت دارد. بنا بر این توقعات دراین زمینه بالا می رود و با توجه به این که زمان محدود بوده و نیازهای مردم گسترده است کار نمایندگان مجلس برای انجام وظایفشان سخت می شود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به معاونان امور مجلس وزارتخانه ها و دستگاه های اجرائی اظهار داشت: اهتمام کنید نسبت به دستگاه خود متعهد باشید. پس از وزیر باید شما دستگاه را به خوبی بشناسید. یک دستگاه باید تمامی معاونت های خودرا نسبت به شما پاسخگو کند. ضرغامی اشاره کرد: در سفرهای استانی می بینم که چقدر از یک نماینده مجلس توقع دارند. معاونان امور مجلس وزارتخانه ها باید نمایندگان مجلس را برای رفع مشکلات تقویت نمایند. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: دولت آقای رئیسی آزاداندیش است، فراجناحی عمل می کند و نگاه ملی دارد. این خیلی نکته مثبتی است و واقعاً با دولت های گذشته دراین زمینه متفاوت می باشد. سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می توانند هم افزایی کنند ضرغامی اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه مجموعه مهم دارد. برخی معتقدند این سه حوزه با یکدیگر قرابت ندارند. با نگاه فلسفی دقیق و نگاه به جاذبه های گردشگری می بینیم که قرابت های زیادی دارند و می توانند هم افزایی کنند. او افزود: آشنایی با میراث تمدنی ما برای آحاد ایرانیان لازم است و جزو هویت تمدنی ماست. معتقدم میراث فرهنگی ظرفیت خوبی برای انسجام و وحدت ملی دارد. برخلاف برخی دو قطبی های کاذبی که پس از انقلاب رایج شد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: نیاکان ما برای توحید و یکتاپرستی کارهای زیادی انجام دادند، پس باید نسبت به میراث فرهنگی با معرفت برخورد شود. موزه ها اگر به درستی معرفی شوند، پویا خواهند بود و ما بعنوان یک اصول تحول بر روی این مساله کار می نماییم. او با اشاره به وجود ۷۶۰ موزه خصوصی و دولتی در سطح کشور اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که با نمایندگان مجلس داریم این است که متأسفانه گاهی تفاوتی بین بافت فرسوده و تاریخی قائل نیستند. وی در ادامه به موضوع حرایم آثار تاریخی اشاره نمود و اظهار داشت: در زمینه حرایم آثار تاریخی، خوشبختانه پس از انقلاب کارنامه نظام در حفظ حرایم درخشان تر است. تا آن جایی که امکان داشته حرایم را حفظ کردیم. اما تعدادی از نمایندگان مجلس برای حفظ حرایم از دست ما ناراحت می شوند. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر این که در زمینه مرمت هم خوب کار کردیم، اشاره کرد: بودجه عمرانی وزارتخانه ۷۷ درصد بالا رفته است.
او اشاره کرد: ما وظیفه داریم که میراث فرهنگی را حفظ و معرفی نماییم و به دنبال تبیین درست میراث فرهنگی هستیم. در مزیت ها و ظرفیت های اصلی گردشگری جزو بالاترین های دنیا هستیم ضرغامی در ادامه عنوان کرد: در گردشگری و صنایع دستی ظرفیت های زیادی داریم. در مزیت ها و ظرفیت های اصلی گردشگری جزو بالاترین های دنیا هستیم. برخی افراد به سبب برداشت های اشتباه فکر می کنند از میان رفتن ظرفیت های گردشگری تاریخی مهم نیست، در صورتیکه یکی از مزیت های اصلی ما جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی کشورمان است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در گردشگری تاریخی و فرهنگی دارای رتبه اول در سطح دنیا هستیم. گردشگری طبیعی و اکوتوریسم ما فوق العاده است. در جلسه روز گذشته که با رییس جمهوری تاجیکستان داشتم، فقط درباره گردشگری صحبت کردند. آقای رئیسی گفتند این نشان دهنده اهمیت این حوزه است. بدین سبب باید حداقل نیازها در این عرصه برقرار شود. وی در ادامه تصریح کرد: یکی از بحث ها در گردشگری دریایی این است که سوخت باید یارانه ای شود. کار مهمی که دراین زمینه انجام شد، اختصاص سهمیه سوخت به کشتی های تفریحی بود که جا دارد برای حل این مشکل از آقای اوجی تشکر کنم. ضرغامی عنوان کرد: لطمه شناسی بزرگی که انجام دادم درباره نظام پوسیده اداری بود که مثل بختک روی سیستم افتاده و سبب ایجاد موانع زیادی شده است. امیدوارم با توجهی که دولت دارد بتوانیم تحولاتی ایجاد کنیم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه صحبت هایش از سید محمد حسینی تقاضا کرد که نگاه فرادستگاهی به بخش های گردشگری داشته باشند. او افزود: صنایع دستی نقطه قوت ماست، ۵۲۰ هزار فعال صنایع دستی داریم که فقط ۴۴ هزار نفر از خدمات بیمه بهره مند هستند. بیمه حداقل مطالبه این هنرمندان است که در وضعیت سختی کار می کنند باید این مشکل حل شود. ۵۰۰ هزار نفر دیگر به شکل غیررسمی فعالیت دارند. باید مشکل این فعالان که در مجموع بیش از یک میلیون نفر هستند، حل نماییم. ضرغامی اشاره کرد: امیدوار هستم با توجهی که دولت دارد، بتوانیم تحولاتی ایجاد نماییم و صنایع دستی را کاربردی نماییم. آن چیزی که سبب شده عقب بمانیم، کاربردی نبودن صنایع دستی است. معاونان امور مجلس دستگاهها به نسبت اطلاعاتی که کسب کردند، هرکاری که می توانند در زمینه های تخصصی وزارتخانه انجام دهند. او اشاره کرد: ما صندوق احیا را داریم که زمینه های همکاری بخش خصوصی را با وزارتخانه فعال کرده است، همین طور زمینه برای هبه کردن مردم فراهم گشته است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: من صحبتی درباره پاسارگاد کردم که متأسفانه تحریف شد و این طور گفتند که می خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم! درحالیکه چنین حرفی را نزدم. این چاه ها را از قبل زدند، الان باید میزان استحصال آن مدیریت شود. موتورهای گازوئیلی چاه های قدیمی هستند، طرح ما این بود که وزارت نیرو این موتورها را برقی کند و کابل کشی انجام دهد تا مشکلی در این محوطه ایجاد نشود. من مسئول صیانت از مقبره کوروش هستم.


منبع:

1401/03/11
23:13:49
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد