از اتاق بازرگانی تا هتل كاربات با آقای وزیر؛

کسی از اینجا بیفتد بمیره، قاتل او منم

کسی از اینجا بیفتد بمیره، قاتل او منم

اصفهان به دهانه های روی پل اشاره نمود و اظهار داشت: «اینجا حفاظ نداره»، یکی از شهروندان پاسخ داد: «سی وسه پل حفاظ گذاشتن»، وزیر افزود: «خدای نکرده کسی از اینجا بیفتد بمیره قاتلش منم» و یکی اظهار داشت: «تا حالا کسی نیفتاده» و ضرغامی از جاناتان سخن اظهار داشت: «چرا افتاده. پدرِ جاناتان افتاده. جاناتان یهودیه، پدرش چهار سال پیش اینجا اومد، از اینجا افتاد مُرد. من جاناتان را دیدم و از سوی حکومت از او عذرخواهی کردم. حالا خودم مسئولم. همین هم اکنون اگه یکی حواسش نباشه، رفته!»

هجدهم آذرماه بود که عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به اصفهان آمد و تعدادی از خبرنگاران استان با طرح پرسش های بسیار، او را از عالی قاپو تا سرای هنرمندان بازار حسن آباد همراهی کردند. این دفعه اما وزیر به عنوان نماینده رئیس جمهور در مسافرت استانی او به اصفهان آمد.

روز گذشته (پنجشنبه، ۲۶ خردادماه) عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و هیئت همراهش در جریان بیست و پنجمین سفر استانی رئیس جمهور به اصفهان در حالی به اتاق تجاری این استان رسیدند که ساعت از ۱۵ گذشته بود. جلسه ای که در آن همه نمایندگان و مسؤلان و صاحب نظران اصفهان قبل از سخنان ضرغامی، بر جریان دائمی زاینده رود از سراب تا پایاب تاکید کردند. زاینده رودی که نبودنش بناهای تاریخی استان را با تهدید فرونشست مواجه ساخته است، آنها از لزوم تأمین اعتبار برای مرمت بناهای تاریخی استان همچون مَدرسه ابن سینا هم سخن گفتند، از لزوم حذف پیمان ارزی برای صنایع دستی، بیمه هنرمندان صنایع دستی و بسیاری مطالب دیگر درباره استان اصفهان و شهرهایش، اما تاکید نخست بر زاینده رود بود. سپس عزت الله ضرغامی سخن اظهار داشت که مشروح آن پیشتر در ایسنا منتشر گردید.

خدای نکرده کسی از اینجا بیفتد بمیره قاتل او منم

بعد از سخنان عزت الله ضرغامی، درحالی که روی برنامه منتشرشده از جانب فرمانداری استان، دیدار مردمی وی در اتاق تجاری، برنامه بعدی نوشته شده بود، اما او به همراه مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان و جمعی دیگر از مسؤلان این وزارتخانه و این اداره کل، اتاق را ترک کردند و باآنکه در ادامه و بر روی کاغذ باید بازدید او از میدان نقش جهان و بازار تاریخی اصفهان انجام می شد، اما خودروی ون سفیدرنگ حامل وزیر و هیئت همراهش در کنار پل خواجو متوقف گردید. ضرغامی دقیقه ای را در یکی از دهانه های زیر پل در کنار مردم حاضر در آنجا نشست و یکی برایش چنین خواند که «شب به گلستان تنها منتظرت بودم...» سپس مسیر پل را از قسمت زیرین ادامه داد و در آخر پل به جمع پهلوانانی از زورخانه های مختلف اصفهان رسید که برای استقبال از او ضرب زورخانه زدند و کباده کشیدند و یک عکس هم برای یادگاری...

بعد از آن ضرغامی به روی پل رفت. یکی از شهروندان اظهار داشت: «ما مشکل آب داریم، درخواست ما جاری شدن زاینده رود است». و دیگری تاکید کرد: «خیابان نظر غربی نشست کرد، پیاده روی خیابان کاوه هم همین طور»، یکی برایش خواند: «آنچه درین خاک خدا آفرید/ در همه خاک کجا آفرید» و دیگری اظهار داشت: «آقای ضرغامی، آدم مردمیه. سایه تون مستدام باشه». و بازهم آب مطرح شد: «حاج آقا، این پل بدون آب قشنگ نیست».

سپس ضرغامی به دهانه های روی پل اشاره نمود و اظهار داشت: «اینجا حفاظ نداره»، یکی از شهروندان پاسخ داد: «سی وسه پل حفاظ گذاشتن»، وزیر افزود: «خدای نکرده کسی از اینجا بیفتد بمیره قاتلش منم» و یکی اظهار داشت: «تا حالا کسی نیفتاده» و ضرغامی از جاناتان سخن اظهار داشت: «چرا افتاده. پدرِ جاناتان افتاده. جاناتان یهودیه، پدرش چهار سال پیش اینجا اومد، از اینجا افتاد مُرد. من جاناتان را دیدم و از سوی حکومت از او عذرخواهی کردم. حالا خودم مسئولم. همین هم اکنون اگه یکی حواسش نباشه، رفته!»

بگذارید کارشناسان درباره فرونشست پل فن نظر بدهند

در ادامه، با اشاره یکی از شهروندان، توجه وزیر به ترک های روی پل جلب شد: «به بچه ها بگویید این ها مال فرونشسته؟ مال فرونشست نیست احتمالاً» یکی از شهروندان جواب داد: «پس چرا قبلاً نبود؟» و ضرغامی افزود: «این خودش فرسایش پیدا می کنه.» سپس علی محمد فصیحی، مسئول پایش پل های تاریخی استان اصفهان ضمن رد فرونشست در پل خواجو به وزیر اظهار داشت: «وقتی سازه اینو بنا میکردن، پشت این بخاریه، به جهت اینکه لوله بخاری را راه اندازی کنن مجبور بودن قطر آجرِ پشت سازه را کم کنند، وقتی قطر سازه را کم کردن این ترک ها به وجود اومد. اگر ترک از نوع فرونشست بود این ترک باید از پایین دیده می شد نه این که فقط از سوی بالا دیده بشه» ضرغامی هم اشاره کرد: «منم الآن برداشتم همینه ولی بذارید کارشناس فن نظر بدن».

سپس فصیحی اضافه کرد: «چندساله ما شاهد گذاشتیم، اما شاهدها در این ۱۰ سال اخیر تکون نخورده» و وزیر تاکید کرد: «یک بار دیگه باید تمام کارشناسان درجه یک بیان اینجا صورت جلسه کنند، بگن اینجا ربطی به فرونشست نداره. من تا اینجا نظر شما رو قبول دارم منتهی این از اون موضوعاتیه که باید چندلایه بررسی کرد». و بازهم فصیحی افزود: «ما برای اطمینان چهارتا از ۲۷ دستگاه سنجش پایش که بصورت میلی متری عمل میکنه را برای پل خواجو در نظر گرفتیم».

درنهایت علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، اشاره کرد: «بالاخره جای نگرانیو داره».

قدری جلوتر، ضرغامی با دیدن دهانه باز پل خواجو به علیرضا ایزدی اظهار داشت: «به آقای شهردار بگو فردا بامداد اول وقت چند تا مفتول بیاره اینجا نصب کنه، منتهی به دیوار وصل نکنن که واسه ما مشکل فنی پیدا کنه، اما باید این کار انجام بشه که اگه کسی عقب عقب رفت نیفته. این از همه کار واجب تره، یعنی تمام کارتو تعطیل کن و اینو امشب حل کن».

مملکت صاحاب داره، کجای دنیا اینجوره

سپس خبرنگار ایسنا ساختمان تولید شده در حریم پل خواجو را به وزیر نشان داد و سید روح الله سید العسگری، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اصفهان به وزیر اظهار داشت: «در مورد این ساختمان شکایت کردیم و این ساختمان فعلا متوقف شده تا تعیین تکلیف بشه».

سپس ضرغامی اشاره کرد: «همین که ساختمون خواسته بره بالا و جلوشو گرفتن، نشون میده مملکت صاحاب داره. نشون میده یکی خواسته بسازه جلوشو گرفتنو خیلی خوبه دیگه. کجای دنیا اینجوریه؟!»

سپس با اشاره به آنترانیک میناسیان به علیرضا ایزدی اظهار داشت: «شماره ایشونو داشته باشین. ایشون مشاور ما در اینجان. باهاشون ارتباط داشته باشین و هر کاری میکنین ایشون هم همراه باشه. هم علاقمندن، هم حرفهاشون منطقی و درسته».

میناسیان با ادبیات شسته ورفته ای به ضرغامی اظهار داشت: «آقای ضرغامی یک مسئول خوب کسی است که از خود پل می سازد و دیگران را جهت عبور از خود دعوت می کند. بنا نیست دیگران را پل نماییم، اگر پل شدیم این کشور به جایی می رسد اما اگر پل نشدیم و از دیگران پل ساختیم چیزی ساخته نخواهد شد.»

چهارتا دوچرخه که بودجه نمیخواد

بازهم یکی در آن میان جاری شدن زاینده رود را درخواست کرد: «آقای ضرغامی آب جاری بشه بعد بیاین ببینین مردم اینجا چیکار میکنن، میان ناهار و شامم میخورن» و وزیر اظهار داشت: «میدونم» و دیگری افزود: «چندسال پیش که آقای سقاییان نژاد، شهردار اصفهان بودند در اصفهان ایستگاه دوچرخه درست کردن. هر جا می رفتیم دوچرخه بود، کارت ملی می دادیم و یک ساعت دوساعت از دوچرخه استفاده می کردیم. حالا جمع کردند.» و ضرغامی جواب داد: «خب برید سراغ مسئول جدید و بگید قبل اینجوری بود، چرا جمعش کردید. به شهرداری مربوطه» و آن شهروند اظهار داشت: «بله مسئول جدید میگه بودجه نیست» و ضرغای خندید: «چهارتا دوچرخه که بودجه نمی خواد».

من خودم به زاینده رود حساسم. دنبالش هستم ان شاالله

و وزیر بازهم نگران افتادن عابران از پل بود: «بچه ها اونجا مواظب باشید. سُر نخورید دخترم وقتی می خواین عکس. تا یک فیگور بگیرید از اون پشت رفتید.»

به انتهای پل که رسیدیم خبرنگار ایسنا به وزیر اظهار داشت: «به شما و رئیس جمهور برای بازگشت زاینده رود امیدوار باشیم؟» و ضرغامی پاسخ داد: «حتما. با امید زنده. ان شاالله زاینده رود و همه هستیم.» خبرنگار ادامه داد که «اما رئیس جمهور امروز بامداد فقط از تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی حرف زد در حالی زاینده رود از سراب تا پایاب باید جاری باشه» و وزیر تاکید کرد: «من خودم به زاینده رود حساسم. دنبالش هستم ان شاالله».

اینجا مثل جاکفشی دم مسجد میدون شوش تهرانه!

وزیر و هیئت همراه، پل خواجو را ترک کردند، اما بازهم مسیر، مشخص نبود و به ناچار به دنبال خودروی ون وزیر حرکت کردیم و سر از منارجنبان درآوردیم. از علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان پرسیدیم: «دلیل حضور آقای ضرغامی در منارجنبان چیست؟ موضوعی منارجنبان را تهدید می کند؟ ساخت و سازی، چیزی؟» و ایزدی به ساختمانی در نزدیکی منارجنبان اشاره و پاسخ داد: «خیر در اینجا هیچ ساخت و سازی نمی گردد، اتفاقاً به مردم هم ظلم می شود و من دربرابر ظلم به مردم می ایستم. به آقای ضرغامی هم گفتم که ببینید اینجا هفت طبقه دادیم، اما پشتش را میگویند پنج طبقه. این مردم بدبخت چه کار کنند؟ چه کسی گفته این قانون میراث فرهنگی است» و سپس تاکید کرد «خیر این حریم خدا را شکر دست نخورده است».

سپس سید روح الله سید عسگری، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اصفهان برای وزیر درباره بنای منارجنبان و مرمت انجام شده اش توضیحاتی به وزیر داد و یکی از کارکنان به بالای منارجنبان رفت تا آنرا تکان دهد. ضرغامی اظهار داشت: «چه کسی اینو ساخته؟ زمان کی بوده؟» و عسگری پاسخ داد: «ایلخانیان مغول» و وزیر اظهار داشت: «دانشمندش کی بود؟» و همین که عسگری با اشاره ای مقبره عمو عبدالله را نشان داد، وزیر اظهار داشت: «این ویترینی که برای عموعبدالله درست کردید اصلاً قشنگ نیست، نه تقارن داره نه زیبایی داره. به جان خودم این عمو عبدالله الآن زنده بشه میگه این چه ویترینیه، بردارید اینو. یک خورده تقارن، یک خورده زیبایی. ویترنی که حاشیه داشته باشه. این مثل پارتیشن هایی است که پلیس راهور میذاره. تقصیر شما نیستا، از قدیم اینه. یک آدم خوش سلیقه بیارید و بگید این ویترین چطور میتونه مخاطب جذب کنده. این محیط ها باید زیباشناختی داشته باشد، باید جذب کنه. این هیچ جذابیتی ندارد، هرچی هفتصد سال پیش خوب کار کردند به دوره ما رسیده خراب کردیم». و بعد به دکور چوبی کنار مقبره اشاره نمود که عسگری میگفت برای فروش محصولات فرهنگی است. وزیر افزود: «این دکه چوبی هم خوب نیست. درحالی که معماری ایرانی همه اش تقارنه. برو میدون نقش جهان همه اش تقارنه، این اصلاً تقارن ندارد. این اصلاً گند زده به تقارن اینجا. این را بردارید. بذارید کسی که میاد تقارن و زیبایی و یک دستی را ببینه. حتی اگه لازم شد دو تا دکه اینور و اونور بگذارید و در هر کدوم چیزی را نشون بدید تا وقتی کسی که میاد دوطرف را متعادل ببیند. این مثل جاکفشی دم مسجد میدون شوش تهرانه. حتما باید تقارن را حفظ کنید».

از آقای شهردار بعیده اینجا یک دستشویی نگذاشته!

در ادامه، وزیر به سمت زمینی که متصل به منارجنبان بود حرکت کرد و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اصفهان برای او توضیح داد: «اینجا چند سال قبل قبرستان مردم محله بود که از حدود ۵۰ سال پیش دیگر به آنها اجازه دفن ندادند. بعد هم که یک مکان توریستی شد. ما خیلی دنبال این بودیم که این زمین را به محوطه منارجنبان اضافه نماییم، اما شهردرای قبول نکرده و گویا برای اینجا طرح دارند.»

ضرغامی حرف او را قطع کرد و با اشاره به زباله های ریخته شده در آن محوطه اظهار داشت: «شهرداری باید کسی را بذاره که به او بگه آقای شهردار اینجا یک مکان جهانیه، چرا اینجا اشغال ریخته و درِ پلاستیک ها بازه. شما نامه بزنید به شهرداری. شهرداری موظفه اطراف یک بنای تاریخی را به بهترین نحو تمیز نگه داره. الآن اینجا یک سطل اشغال نیست. نامه بزنید. میراث باید همیشه مطالبه کنه».

در این بین، یکی از اهالی محل خویش را به وزیر رساند: «اینجا یکی بهترین آثار تاریخی ایرانه. اینجا چشم انداز همین مناره. ما اینجا ایام نوروز یا تعطیلات خیلی عذاب می کشیم، سرویس بهداشتی نداره، آب خوردن نداره. اینجا در سطح خیلی پایینه. اینجا مدرسه بود. من شاگرد همین مدرسه بودم. شهردرای اومد و مردم این محل را گول زد. چندین ساله ما اینجا گردو غبار می خوریم».

در همین زمان برخی از بازنشستگان به سمت وزیر آمدند و وزیر از همراهان خود درخواست کرد: «بی زحمت یکی بره ۵۰ تا ساندیس بگیره. فقط سریع. ما می خوایم با این بازنشسته ها آب میوه خنک بخوریم» و کارت بانکی خویش را داد اما پاسخ شنید: «زشته اقا زشته. اصفهانی ها مهمون نوازن».

سپس ضرغامی اظهار داشت: «از آقای شهردار واقعاً بعیده که اینجا یک دستشویی نگذاشته!» و درخواست نمود که هیئت همراهش با شهردار اصفهان تماس بگیرند؛ اما شهردار پاسخگو نبود و درنهایت مهدی بقایی، معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان تلفن ضرغامی را پاسخ داد و ضرغامی وضعیت محوطه کنار منارجنبان را برای او توضیح و خوستار حل مبحث شد، اما یکی از بازنشستگان که از اهالی محل بود، تاکید کرد: «شهردارها زیاد اینجا اومدند، بادیگارد داشتند، گل زدند، خط کشیدند، شن ریختند، شنها را رنگی کردند، کلنگ زدند. این قدر چشممان از این صحنه ها پر است. از این شهردارها اینقدراومده اینجا اما هیچ کاری برای هیچ کسی نکردند، در صورتیکه از همه جای دنیا می اومدند تا منارجنبان را ببینند در صورتیکه یک دستشویی ندارد».

و بعد وقتی ضرغامی و هیئت همراهش محوطه را ترک می کردند دو توریست ترک و قدری آنسوتر، دو خانواده را دیدند که از استان مازندران به اصفهان آمده بودند، اما به سبب بسته بودن درِ منارجنبان نتونسته بودند به داخل این بنای تاریخی بروند. وزیر اظهار داشت: «ما با ترک ها خیلی دوستیم، الآن می گیم در را باز کنن تا برید ببینید» و همین را به میهمانان مازندانی گفت.

بررسی پل خواجو و سی وسه پل با تیم کارشناسان ملی

بازهم مسیر وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به خبرنگاران و عکاسان اعلام نشد و به ناچار دنبال کردن ماشین ون سفید را ادامه دادیم تا به «هتل کاربات» رسیدیم.

عزت الله ضرغامی پس از بازدید از این مرکز اقامتی، بابیان این که مراکز اقامتی خصوصاً هتل ها در رونق گردشگری نقش محوری دارند، در توضیح اقدامات سفر خود به اصفهان خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: «ما امروز در کنار برنامه های گوناگونی که برای مأموریت های مان در سفرهای استانی آقای رئیس جمهور داشتیم، دو هتل در برنامه قراردادیم که لازم بود در شروع به کارشان سری به آنها زده و خدا قوت بگوییم. نکته جالب هتل کاربات است که با ۲۶۰ متر زمین، یک کار فوق العاده انجام داده است، هم به لحاظ معماری، هم به لحاظ زیباشناختی، هم کیفیت و هم خدمات کیفیت تصویری و باتوجه به جایگاهی که نسبت به میدان نقش جهان یا میدان امام دارد از پنجره های اتاق ها و از پشت بام این هتل که به زیبایی تولید شده ابنیه تاریخی و مشهور به خوبی دیده می شود. این هتل چهار طبقه است چون ما بیش از این را اجازه نمی دهیم و آنرا در ۲۴ واحد ساخته اند. من واقعاً اصفهانی های خوب و باسلیقه ای را که توانستند در یک وجب جا این کار خوب را بسازند تحسین کردم، این خیلی ارزش دارد. به نظر من این کار، الگو است.

او به دیگر بازدیدهای خود اشاره نمود و اضافه کرد: پل خواجو و سی وسه پل روی زاینده رود در مساله در رابطه با فرونشست زمین ازجمله مطالبی است که مساله ملی و برای ما هم خیلی مهم می باشد. ما بازدید مفصلی از پل خواجو داشتیم، پایه ها را بازدید کردیم، طاق ها دیدیم، کف پل را با کارشناسان بررسی کردیم. مردم هم آنجا بودند و برخی از اهالی هم اطلاعات خوبی داشتند، وقت زیادی گذاشتیم و همه چیز را بررسی کردیم. ازنظر من پس از بازدید کاملی که امروز انجام دادم، فعلا تهدید خاصی برای پل وجود ندارد و طبق شاخص هایی که ما در بخش های مختلف روی پل نصب کردیم چیزی دریافت نشد. البته من به هیچ وجه راضی نیستم و قرار شد یک تیم کارشناسی در سطح ملی بیایند و مدتی بررسی های دقیق تر کنند تا هرگونه اقدامی که برای نگه داشتن این بنای تاریخی مشهور که واقعاً جزو تمدن بشری است را انجام دهیم که خدای نکرده به خاطر فرسایش و به خاطر خشکی زاینده رود گرفتار فرسایش نشود.

اگر تله کابین نباشد امکان دیدن شاه دژ هم وجود ندارد

ضرغامی اشاره کرد: در کنار این کار، در شورای اتاق تجاری شرکت کردیم که تعداد زیادی از فعالان اقتصادی حضور داشتند و حرف های آنها را شنیدم. معتقدم که خیلی از موضوعات در خودِ محل و منطقه قابل حل است. لازمه مدیریت جهانی، اجتهاد مدیریتی است. یکی از مکان هایی که بازدید کردیم مجموعه تفریحی صفه بود که هم موقعیت خوبی برای کوهنوردی و طبیعت گردی است و هم در طول سالهای قبل خدمات خدماتی خوبی در آنجا گذاشته شده که واقعاً دیدنی و تفریحی برای مردم است، موقعیت های خوبی در آنجا فراهم گشته است. یک خط تله کابین در طول سالهای قبل بوده و باتوجه به تجربه ای که من در مورد این خط دارم این است که تله کابین خیلی خوبی است، ارتفاع آن فوق العاده است و کار فنی قوی انجام شده است؛ اما می خواهند برای توسعه آن یک خط دیگری را راه اندازی کنند که دراین زمینه مشکلاتی به لحاظ حفظ یک بنای قدیمی و تاریخی مطرح بود که روی یکی از این قله ها قرار داشت. ما در واقع باید آنرا دور می زدیم.

او افزود: اعلام کردیم که پایه های مربوط به خط توسعه تله کابین را با فاصله بیشتری کار کنند و از قسمت قبل انتقال بدهند. طرح جدید بیاورند و هم این که این موقعیت مناسبی است، به جهت اینکه وقتی مردم به آن بالا می روند بتوانند از یک بنای تاریخی باارزش بازدید نمایند. اصلاً ما وظیفه داریم که اشیا و محوطه ها و بناهای تاریخی خویش را در دسترس مردم قرار دهیم تا ببینند. اگر این تله کابین نباشد امکان دیدن این بنای تاریخی برای مردم وجود ندارد. اتفاقاً این تله کابین نه تنها مشکلی به لحاظ قوانین میراث ایجاد نمی کند، بلکه فرصتی است به جهت اینکه مردم بتوانند استفاده کنند. البته تصمیم نهایی را پژوهشگاه ما خواهد گرفت و قرار شد در مدت ۱۰ روز درباره این پروژه را آخرین جمع بندی ها و سفارش های لازم بکنند. است خط جدید تله کابین یک مجتمع تفریحی بسیار خوبی است و امکان استفاده مردم از این بنای تاریخی فراهم می آورد.

اصفهان یکی از مراکز گردشگری سلامت / لزوم حل بیمه هنرمندان صنایع دستی

وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ضمن اشاره به بازدید خود از محله حصه و شهرک بهارستان، درمورد گردشگری سلامت اشاره کرد: شهرک سلامت هم مجموعه خوب و یک الگوی قابل توجه است. خوشبختانه سرمایه گذاری خوبی شده و در حد بالایی خدمات پزشکی و درمانی عرضه می شود. این مجموعه مکمل حوزه گردشگری اصفهان است. واقعاً حوزه سلامت ما پیشرفته و برجسته است و به نسبتِ دنیا با هزینه های کمتر کارهای سطح بالایی انجام می شود و بنا بر این توریستهای خارجی راغب هستند به عنوان گردشگری سلامت به ایران بیایند که اصفهان یکی از مراکز خوب این کار است. آن چیزی که من امروز دیدم خیلی خوب بود و ان شاالله با کمکی که باید به علاقه مندان و کارآفرینان این حوزه نماییم چنین اقداماتی را توسعه دهیم، البته آنها به تسهیلات و وام هم نیازی نداشتند و تنها حرفشان این بود که موانع را از پیش پای ما بردارید، آسان تر مجوز بدهید و کمک کنید تا ما بتوانیم این کارها را توسعه دهیم. ان شاالله دولت جدید که دولت مردمی است کاغذبازی و بروکراسی را بکاهد و شرایط را برای سریع تر انجام شدن کارها فراهم آورد و بتوانیم چنین خدمات خوب را سرعت ببخشیم.

ضرغامی افزود: در منارجنبان لازم بود سفارش های بکنیم که انجام دادیم. مردم منطقه در کنار منارجنبان مشکل داشتند، پارک آنها مناسب نبود، خدمات بهداشتی نبود، حداقل خدمات نبود و مدتی را با بازنشسته های داخل پارک گذراندیم و درد و دل ها و پیام هایشان را شنیدیم و همان جا با تماس هایی که گرفتیم قرار شد اقداماتی انجام دهند که این حداقل امکان ها برای خدمت رسانی مردمی که برای دیدن منارجنبان می آیند برقرار شود. همان جا دو توریست کشور ترکیه را هم دیدم و البته دو سه خانواده از مازندران که آمده بودند منارجنبان را ببینند اما چون خارج از ساعت بود درِ منار بسته شده بود، اما من خواهش کردیم در را باز کنند تا این افرادِ با علاقه استفاده کنند.

او تصریح کرد: در زمینه صنایع دستی هم با فعالان و عزیزانی که دراین زمینه کار می کنند صحبت کردیم و ان شاالله بتوانیم با حل موانع پیش روی صنایع دستی خصوصاً مساله بیمه شان که بصورت جدی عنوان شد بتوانیم گام های مؤثری در زمینه صنایع دستی اصفهان برداریم که شهر جهانی صنایع دستی است.

ایجاد انجمن خیرین میراث فرهنگی/آخرین وضعیت گنبد شیخ را نمی دانم

همچنین وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره مبحث استفاده از ظرفیت باارزش نظری و تئوریک نخبگان و پیشکسوتان حوزه میراث فرهنگی شامل باستان شناسان و اساتید دانشگاه ها برای مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله پرسید که ضرغامی در مسافرت پیشین خود به اصفهان مطرح کرده بود و این طور پاسخ داد: ما مجموعه ای را به نام انجمن خیرین میراث فرهنگی به تصویب وزارت کشور رساندیم که مراحل قانونی خویش را در وزارت کشور طی کرده و تأییدیه گرفت و در معاونت میراث به دنبال عملیاتی کردن آن، شناساندن، معرفی و ارتباط با ایرانیان داخل و خارج از کشور هستیم که ان شاالله خیرینی که مشتاق مشارکت در مساله مرمت هستند بتوانند این کار را بوسیله این مجموعه انجام دهند، اما یک مشکل قانونی هم در کشور داشتیم و دریافت این کمک ها و هزینه صد درصد گرفتار مشکل قانونی بود که تقریباً یک ماه پیش در ماده قاعده ای که من در دولت بردم و تصویب گردید، امروز صندوق احیا و توسعه هم می تواند کمک های مردم را دریافت کند و هم صد درصد برای پروژه هایی که مردم می خواهند هزینه کند.

خبرنگار ایسنا باردیگر پرسید: استفاده از جمع نخبگان و متخصصان برای مرمت گنبد شیخ لطف الله چه شد؟

وزیر افزود: این کار در زمینه میراث فرهنگی در حال انجام می باشد. من آخرین گزارش آنرا نمی دانم اما به هر حال همین تصمیماتی که گرفتیم که زودتر داربستش را باز کنند و قرار بر این شد که...

خبرنگار ایسنا باردیگر پرسید: مسجد جامع عباسی را نمی گویم، گنبد مسجد شیخ لطف الله چه شد؟

وزیر اظهار داشت: من آخرین وضعیتش را نمی دانم.

و خواستم از بازار اصفهان بپرسم و وضعیت سرای حسن آباد را برای وزیر تکرار کنم، اما پشیمان شدم.
1401/03/28
10:04:55
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد