در ستاد خدمات سفر مطرح شد

شروع پیک سفر از چهارشنبه و آماده باش به ۵ استان

شروع پیک سفر از چهارشنبه و آماده باش به ۵ استان

سفرگو: معاون گردشگری با پیش بینی پیک سفر در هفته پیش رو و شروع سفرها از روز چهارشنبه، بر خدمات رسانی شایسته به زوار مشهد و آمادگی برای پوشش تعطیلات پایانی ماه صفر تاکید نمود.


به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از استانهای معین و همجوار استان خراسان رضوی خواست تا برای مانور مهم خدمت رسانی شایسته به زوار بارگاه امام رضا (ع) و مسافران تعطیلات پایانی ماه صفر آمادگی کامل و تمرکز جدی بر نظارت تأسیسات گردشگری و اقامتی استانها داشته باشند.
علی اضعر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در نشست مجازی با مدیران کل و مقامات استانداری استانهای معین خراسان رضوی، شامل استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان و سمنان، اظهار داشت: طبق پیش بینی انجام شده از روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور ماه امسال به مدت حداقل یک هفته شاهد پیک سفر خواهیم بود. همین طور باتوجه به ارادتی که هموطنان به زیارت بارگاه امام رضا (ع) دارند، تعداد قابل توجهی از آنها بصورت پیاده و یا با استاده از امکانات حمل و نقل عمومی به سمت شهر مشهد مقدس مشرف می شوند.
او تصریح کرد: برمبنای این شرایط طبق مصوبه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، استانهای مشخص به نام استانهای معین خراسان رضوی تعیین شدند. در طول این مدت توجه کشور نیز به پروسه میزبانی پیش رو جلب شد. بر این اساس شخص معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استانداران در ستاد مرکزی خدمات سفر همگی تلاش کردند تا با مصوبات اجرائی و اقدامات لازم زمینه ارائه خدمات شایسته به زوار در راه و در شهر مشهد برقرار شود. این جلسه نیز بمنظور هماهنگی نهایی و دریافت نقطه نظرات و اقدامات استانهای معین تشکیل شده است.

انتظاری که از استان سمنان می رود
شالبافیان با دریافت گزارش از استانهای معین بصورت مشخص درباره ی استان سمنان، اشاره کرد: انتظار ما از استان سمنان این است که دستاوردهای حاصل در نوروز ۱۴۰۱، در تعطیلات ماه صفر نیز استمرار پیدا کند؛ چونکه استان سمنان برای اولین بار در بهار امسال پایین ترین میزان سوانح جاده ای را ثبت نمود. این مساله باید حتما در برنامه ریزی های ستاد سفر استان لحاظ شود.
او اضافه کرد: استان سمنان می تواند با همکاری پلیس راهور، اورژانس و هلال احمر نقش مهمی در راه بازگشت زائران و مسافران ایفا و تلاش کند که موضوع اسکان اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری در رأس امور جای گیرد و حتما در این خصوص از اصناف یاری گرفته شود.
معاون گردشگری همین طور از مسؤولان استانی سمنان خواست تا از ظرفیت فرمانداری ها و دهیاری ها در طول مسیر باتوجه به وسعت مسیر گذری استان سمنان استفاده شود؛ چونکه طبق تجربه پیشین استان، امکان دخیل کردن دهیاری ها هم می تواند برای زوار و مسافران جذاب باشد و هم نقش مهمی در کاهش سوانح جاده ای داشته باشد.

ماموریتی که به خراسان جنوبی در تعطیلات ماه صفر سپرده شد
معاون گردشگری در ارتباط مجازی با مدیرکل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و مسؤولان استانداری خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: اقدامات استان خراسان جنوبی درباره ی اسکان اضطراری و تامین نیازهای ضروری و ارزاق عمومی خصوصاً در شهرهایی که با ازدحام توریست روبه رو خواهند بود همانند طبس، از اهمیت زیادی برخوردارست.
او افزود: در استان خراسان جنوبی تعداد قابل توجهی با خودروی شخصی از این مسیر گذر می کنند، قسمتی از زوار نیز بصورت پیاده مشرف می شوند. بدین جهت تعداد موکب ها و اقامتگاه های اختصاص یافته می تواند در تامین رفاه زوار مؤثر واقع شود.
شالبافیان با یادآوری اینکه همکاری استانداری خراسان جنوبی در نوروز سبب جذب تعداد قابل توجهی از گردشگران شد، بیان کرد: امیدواریم این همکاری را در خدمت رسانی به زوار و گردشگران تعطیلات پیش رو شاهد باشیم.
او همین طور خواست تا تمهیدات مناسب برای حضور نهادهای امدادرسان انجام و از ظرفیت های مردمی نیز برای پذیرایی از زوار استفاده گردد.
رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همین طور در ارتباط مجازی با مسؤولان استان خراسان شمالی به عنوان یکی دیگر از استانهای معین خراسان رضوی با اشاره به اقداماتی که تا قبل از این انجام شده است، اظهار داشت: اقدامات به ثمر نشسته نقش مهمی در ماندگاری مسافران و زائرانی که به استان خراسان رضوی سفر می کنند، خواهد داشت و انتظار و خواسته صریح رهبری در مسافرت به استان خراسان شمالی نیز همین موضوع بوده است.

موکب ها در گلستان را بیشتر کنید
شالبافیان همین طور بعد از دریافت گزارش استان گلستان به عنوان یکی دیگر از استانهای معین خراسان رضوی اضافه کرد: استان گلستان از نظر فعال کردن فرمانداری ها و دهیاری ها می تواند بصورت جدی وارد عمل شود. قسمتی از مسافران حتما در راه رفت یا برگشت از استان گلستان گذر می کنند.
او اشاره کرد: همه استانهای معین خصوصاً استان گلستان بصورت جدی تر ظرفیت صنایع بزرگ استان را برای افزایش موکب ها به کار گیرند. موکب هایی که می توانند نقش مهمی در پذیرایی، اطلاع رسانی، ارائه امکانات رفاهی و در نهایت خدمات رسانی شایسته به زوار داشته باشند.
شالبافیان با اشاره به نیاز به تامین سوخت در بعضی از استانهای معین اظهار داشت: در صورت نیاز از وزارت نفت پیگیری تا پشتیبانی جدی تری صورت گیرد.
رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همین طور باتوجه به اینکه سامانه و شماره تماسی از طرف اداره کل استان خراسان رضوی برای اعلام محل اسکان زوار و هماهنگی های لازم درنظر گرفته شده است، اظهار داشت: این اطلاعات به همراه اطلاعیه های بازگشت مسافران به قید فوریت در اختیار دبیرخانه ستاد قرار گیرد تا بوسیله صدا و سیما و مرکز ملی فضای مجازی در سطح گسترده و کشوری اطلاع رسانی شود.
او در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای ارتقاء شایسته خدمات رسانی به مسافران، استانهای معین تعیین کرده است، همانند استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، یزد و اصفهان که این اقدام حمایت جانبی ارزشمندی در این ایام به شمار می آید.

نقص ها گزارش و با تخلف ها برخورد شود
معاون گردشگری همین طور تصریح کرد: باتوجه به اینکه زمان تردد و بازگشت هموطنان از استان خراسان رضوی گستره چند روزه دارد، بدین جهت مانور بسیار مهمی پیش روی همکاران ادارات کل استانی و مسؤولان مربوطه قرار دارد و همین طور نظارت بر تأسیسات گردشگری خصوصاً اقامتی و پذیرایی به عنوان مهم ترین وظیفه همکاران استانی در نظر گرفته شده است و لازم است در صورت قصور و تخلف احتمالی با هدف صیانت از حقوق زوار با همکاری صنوف تخصصی مربوطه برخورد و اعلام موارد نقص شده در دستور کار قرار گیرد.


در ادامه این جلسه، امیر کرم زاده ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان و مسؤولان استانداری گزارشی از نظارت جدی بر ۷۵۰ کیلومتر مسیر دسترسی به استان خراسان رضوی، کوشش برای رفع اشکال سوخت رسانی، پیگیری ۳۸۰ مصوبه اجرائی، برگزاری ۱۵ پایگاه امداد و نجات و ۲ پایگاه اطلاع رسانی، اختصاص ۸۸ موکب، تجربه ۸۳ درصدی اشغال مراکز اقامتی در روزهای اربعین، فعالیت ۴۵ اکیپ نظارتی در سراسر مسیر، ارتقاء وضعیت نمازخانه ها وسرویس های بهداشتی، کشیک اصناف و تجربه اسکان ۲۳۰۰ نفر در مدارس و ۹۲۰۰ نفر در تاسیسأت رسمی استان در روزهای اربعین را ارائه کردند.
هادی شاهوردی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی ـ و دیگر مسؤولان استانداری این استان نیز اهمیت رسیدگی به ۳۰ هزار زائر پاکستانی، برگزاری نشست های ستاد سفر در محل های اصلی و بازدیدهای میدانی، دارا بودن محورهای مواصلاتی گوناگون باتوجه به گستردگی استان و آماده باش کامل استان خصوصاً ۶ شهرستان مهم، نظارت کامل بر شرایط و امکانات آنها و تمهیدات لازم جهت خدمات رسانی به زوار پیاده و با وسایل حمل و نقل عمومی به سمت بارگاه امام رضا (ع) عنوان شد.
علی مستوفیان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسؤولان استانداری خراسان شمالی نیز مواردی همچون برگزاری جلسات گوناگون با فرمانداری ها و شهرداری ها، تاکید بر ۳۰۰ کیلومتر آماده خدمت رسانی به زوار، برگزاری ۱۰ پایگاه بین شهری هلال احمر، ۱۲ ایستگاه پزشکی، ۱۴ موکب غالباً بصورت سیاه چادر با همکاریهای فرابخشی، نظارت کامل بر خدمات بهداشتی و نمازخانه ها، به خدمت گرفتن مساجد روستاهای حاشیه جاده ها در امتداد ارائه امکانات پذیرایی و اقامتی، نیاز به تامین آب استان، اختصاص دوش های سیار در امتداد تامین نیازهای بهداشتی زوار نیز مطرح شدند.
مسؤولان استان گستان نیز گزارش دادند که همه امکانات عمومی و اختصاصی استان برای میزبانی از زوار بارگاه امام رضا (ع) به عنوان یکی از استانهای معین خراسان رضوی به کار گرفته شده است و بر این اساس ۹ پایگاه هلال احمر از ورودی غرب تا شرق استان در ۷ شهرستان برگزار شده اند و ۳ موکب نیز در شهرهای گرگان، کردکوی و علی آباد کتول آماده خدمت رسانی هستند. همین طور در این استان اقدامات لازم بمنظور اقامت های اضطراری نیز پیش بینی شده است.
سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسؤولان استانداری خراسان رضوی در این وبینار تدارک امکان اقامت بیش از ۶۰۰ هزار نفر شب اقامت در هفته آخر ماه صفر، تجمیع همه امکانات اقامتی رسمی، دولتی، موقت و اضطراری، در نظر گرفتن شش محور با ۹۰۰ کیلومتر مسیر خدمت رسانی در شهرهایی، همچون نیشابور، تربیت حیدریه، کلات، تربت جام و سرخس، پیش بینی حرکت ۸۰۰ هزار زائر پیاده در مشهد، نیاز به تامین سوخت، خدمات بهداشتی و حمام سیار، کمک های اولیه، دارو، چادر، پتو و غیره عنوان شد.
طبق اعلام خراسان رضوی به زودی سامانه و شماره تماسی برای مدیریت اسکان مسافران در تعطیلات پیش رو اعلام خواهد شد.
در ادامه این جلسه مجاری که حجت اله غلامعلی ـ دبیر کمیته زیرساخت ستاد اربعین و نماینده وزرات کشور ـ در ستاد سفر حضور داشت، تاکید شد که هنوز حجم تردد و بازگشت زوار اربعین کاهش پیدا نکرده است و تمرکز بعدی در مسیرهای زوار بارگاه امام رضا (ع) خواهد بود.
او با اشاره به اینکه الگوی زیست اربعینی که در استانهای مرزی تجربه شده است درحال تسری به استانهای مشرف به خراسان رضوی هستند، اظهار داشت: این مدل بومی باید تسری پیدا کند و پیش رود.
نماینده وزارت کشور در ستاد خدمات سفر در ادامه، مدیریت حمل و نقل درون شهری و بین شهری را از مهم ترین اقدامات مورد نیازِ تعطیلات پایانی ماه صفر دانست و درخواست نمود تا استانهای معین با به کارگیری ناوگان حمل و نقل جاده ای حجم بازگشت مسافران را پیش بینی کنند.
غلامعلی همین طور در نظر گرفتن امکان اسکان اضطراری را در مدیریت بازگشت هموطنان در زمان های مختلف و متوالی مؤثر دانست.1401/06/30
09:56:55
5.0 / 5
240
تگهای خبر: پزشك , تعطیلات , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد