رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی:

ریزش نیروی متخصص گردشگری به ارکان این صنعت لطمه خواهد زد

ریزش نیروی متخصص گردشگری به ارکان این صنعت لطمه خواهد زد

به گزارش سفرگو، خراسان رضوی رییس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: وقتی راه های کسب درآمد بسته باشد، هر کسی به ناچار مسیر خودرا تغییر داده و به مشاغل دیگر رو می آورد. فرار نیروهای متخصص اساسا به صنعت گردشگری ایران لطمه خواهد زد.توحید فروزانفر در گفت و گو با ایسنا درباب علت وضعیت ضعیف گردشگری ایران اظهار داشت: هر عاملی می تواند در رکود این صنعت موثر باشد. گردشگری پیشانی اتفاقات جامعه است و متاسفانه هر اتفاق سیاسی و اقتصادی اثر مستقیمی روی این صنعت می گذارد. تا قبل از این درگیر کرونا بودیم و بعد از آن امید به روزهای بهتری در این صنعت داشتیم که با حوادث اخیر ایران مواجه شدیم.

وی اضافه کرد: باید کارهای بنیادین انجام داده و زیرساخت های خودرا تقویت نماییم. حتی گردشگری بدون توجه به حوادث اخیر ایران نیاز به توجهات زیادی داشت. باید زیرساخت های گردشگری اصلاح شده و خطوط هوایی و سایر مسائل در رابطه با حمل و نقل عمومی به روز می شد. لازم است از هر زمانی استفاده گردد و فراغ بالی به وجود آید و مسئولان نیز به گردشگری توجه ویژه ای داشته باشند و برای به روز کردن این صنعت اقداماتی انجام دهند.

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی درباب وضعیت تورلیدرها به سبب شرایط اینترنت اشاره کرد: همانطور که مشکلات مربوط به شبکه اینترنت سایر مشاغل را تحت تاثیر قرار داده، روی کار تورگردان ها و راهنمایان گردشگری نیز تاثیر گذاشته است. هم اکنون این افراد نمی توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و آژانس ها نمی توانند تورهای خودرا تبلیغ کنند.

وی عنوان کرد: تورلیدرها با آژانس ها در ارتباط هستند و بیشتر تورهای خودرا از آژانس ها دریافت می کنند اما تولیدرها به تنهایی برای خود برنامه تبلیغی و جذب مسافر نیز دارند. با کندی اینترنت امکان تبلیغات از آژانس های مسافرتی گرفته شده و تعدادی از مخاطبان و راه ارتباط خود ا از دست داده اند.

فروزانفر درباب وضعیت اشتغال تورگردان ها بیان کرد: هنوز تعدیل نیرو نداشته ایم اما اشتغال به کار تورلیدرها از شروع پاییز کاهش پیدا کرده است. بطور معمول راهنمایان گردشگری استخدام دفاتر مسافرتی نیستند و بصورت روزمزد کار می کنند. وقتی کاهش اشتغال داشته باشند، مجبور می شوند وارد سایر مشاغل شوند. فرار نیروی متخصص و ریزش بزرگ در صنعت گردشگری به ارکان گردشگری ایران لطمه خواهد زد.

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: تربیت یک راهنمای تور صفر کیلومتر حدود سه سال زمان می برد. همانطور که سایر همکارانم اعلام نموده اند، شاهد تغییر حرفه تورلیدرها هستیم و درحال از دست دادن بدنه گردشگری هستیم.

فروزانفر اشاره کرد: گردشگری ایران تنها به تورهای اینکامینگ() وابسته نیست. به سبب گرانی ارز در تورهای اوت کامینگ() نیز ریزش داشته ایم و استقبال ها نیز کاهش داشته است. اگر شرایط ادامه پیدا کند، حتی با مهاجرت تورلیدرها نیز مواجه خواهیم بود.

منبع:

1401/09/02
12:52:37
5.0 / 5
138
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد