مهر خبر داد؛

بازگشایی موزه ظروف کاخ سعدآباد بعد از ۴ ماه

بازگشایی موزه ظروف کاخ سعدآباد بعد از ۴ ماه

به گزارش سفرگو، موزه ظروف سلطنتی کاخ سعدآباد بعد از ۴ ماه که به علت انجام پروژه های بهسازی تعطیل شده بود در روز ۱۲ بهمن ماه باز می شود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، موزه ظروف سلطنتی یکی از کاخ موزه های سعدآباد است که از شهریورماه سال جاری به منظور انجام پروژه های مرمتی، بهسازی، رنگ آمیزی و ساماندهی تعطیل شد.
موزه ظروف سلطنتی به دستور رضاشاه برای اشرف (خواهر دوقلوی شاه) بین سال های ۱۸ – ۱۳۱۵ ساخته شد. به دستور اشرف پهلوی از سال ۱۳۵۰ فضای داخلی و خارجی این بنا مورد بازسازی قرار گرفت و در محدوده ای به مساحت ۲۶۰۰ مترمربع با زیر بنای ۱۸۰۰ مترمربع در دو طبقه توسعه و تغییر یافت و طراحی داخلی آن با حضور طراحان و متخصصین خارجی، به سبک فرانسوی طراحی و نمای خارجی آنکه از سنگ تیشه ای بود به سنگ مرمر سفید تبدیل شد.
این بنا بعد از انقلاب اسلامی، در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۴ بعنوان موزه ظروف تغییر کاربری داد و در اسفند همان سال آثار موزه جمع شد و ساختمان آن به نهاد ریاست جمهوری تحویل داده شد تا سال ۱۳۸۴ که این بنا مجدداً در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت. بعد از انتقال اشیا موزه صنایع دستی، در ۳۰ دی ۱۳۸۵ به ساختمان مذکور، این بنا با نام موزه صنایع دستی کار خویش را شروع کرد.
از بهمن ماه ۱۳۸۸ با تصمیم مدیریت وقت مقرر شد که این موزه به شرایط مقرر اولیه خود برگردد و بنابراین چیدمانی از ظروف سلطنتی در بخشی از طبقه اول این بنا صورت پذیرفت و از خرداد ماه ۱۳۸۹ با انتقال موزه صنایع دستی به ساختمان دیگری در داخل مجموعه سعدآباد، این موزه با نام موزه ظروف سلطنتی حیات باردیگر خویش را شروع کرد.
در حال حاضر در این موزه بیشتر از ۵۰۰ قطعه ظروف و اشیای تزئینی در ۵ سالن در دو طبقه به نمایش در آمده و درحال توسعه فضای نمایشگاهی و اشیا به نمایش درآمده است. اغلب این ظروف در ارتباط با کارخانجات معتبر دنیا نظیر لیموژ، سور، باواریا، رزنتال و … است.
در چهار ماه گذشته که این موزه بسته بود برخی تعمیرات و بهسازی ها انجام گرفت که شامل موارد زیر است:
۱- باز کردن پرده های موزه برای انجام تعمیرات و خشکشویی
۲- انجام عملیات بازسازی و مرمتی دیوارهای داخل موزه و تعمیرات راه آبهای پشت بام
۳- انجام پروژه رنگ آمیزی به صورت رنگ اولیه و اصلی بنا در گذشته
۴- تعمیرات مرمت و پاکسازی دیوارکوب های موزه توسط کارشناسان پژوهشکده و واحد مرمت مجموعه
۵- مرمت برخی آثار موزه همچون تابلوی نقش برجسته دیواری
۶- مرمت، احیا و پاکسازی لوسترهای موزه
۷- پاکسازی و غبارروبی سقف پارچه ای سالن نشیمن
۸- شستشوی موکت ها و کف پوش های موزه
غیر از موزه ظروف سلطنتی که چهار ماه به روی گردشگران بسته بود، الان موزه نظامی هم بسته است. همینطور کاخ ملکه مادر که به موزه عبرت و ساختمان جمهور هم شهرت دارد تنها در روز ۲۲ بهمن بازگشایی می شد ولی هم اکنون چند سالی است این موزه هم باز نشده سال جاری هم خبری از بازگشایی آن اعلام نشده است.

1401/11/11
08:30:57
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد