معاون میراث فرهنگی استان خراسان شمالی:

ویرانشهر با همکاری موزه لوور کاوش می شود

ویرانشهر با همکاری موزه لوور کاوش می شود

سفرگو: سفرگو: معاون میراث فرهنگی استان خراسان شمالی از ادامه جستجوهای دیرینه شناسی در محوطه «ویرانشهر» و «ارگ آلمادوشن»، ارائه پرونده حریم سه محوطه تاریخی به شورای ثبت و مرمت هشت اثر تاریخی در سال 1402 آگاهی داد.


محمدرضا قهرمانیان در گفت و گو با ایسنا، درباره ی محوطه هایی که منتظر تصویب حریم هستند، اظهار داشت: پرونده تعیین حریم «تپه معصوم زاده» در بجنورد، «تپه حیدران» در جاجرم و «محوطه ویرانشهر» در فاروج آماده است و در جلسه شورای حریم که روز دوشنبه این هفته برگزار می شود، بررسی می شوند.
او با یادآوری اینکه سال قبل مرمت ۳۰ اثر تاریخی در استان خراسان شمالی با اعتبارات استانی انجام شده است، اضافه کرد: «رباط عشق»، «حمام قلعه خان»، «ارگ نادری» در شیروان، «حمام جاجرم»، «شهر بلقیس»، «حمام فاروج» و «سبزه میدان» در بجنورد و «باغ مزار گرمه» همچون آثاری هستند که امسال با این نوع اعتبار مرمت خواهند شد.
قهرمانیان همین طور درباره ی وضعیت جستجوهای دیرینه شناسی خراسان شمالی در سال جدید، اظهار داشت: امسال حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای جستجوهای دیرینه شناسی درنظر گرفته شده است که بر این اساس اولویت هایی را مشخص کردیم. مطالعات ژئوفیزیک و تعیین حریم «تپه کلاته یاور» و کاوش و حفاظت اضطراری «تپه معصوم زاده» در بجنورد، گمانه زنی و لایه نگاری، کاوش و صیانت از یافته های دیرینه شناسی « ارگ نادری» و «ارگ دوین» در شیروان همچون این اولویت ها است.
او افزود: اعتباری هم برای کاوش و صیانت از یافته های دیرینه شناسی «ارگ آلمادوشن» داریم، همین طور در شهر فاروج کاوش دیرینه شناسی «محوطه ویرانشهر» بطور مشترک با موزه لوور صورت خواهد گرفت.
معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی در توضیحات بیشتر درباره ی این جستجوهای دیرینه شناسی بیان کرد: میراث فرهنگی استان یکسری کارهای مستمر در زمینه کاوش دارد و دلیل آن هم علمی و تحقیقاتی است، بطورمثال در ارگ نادری و ویرانشهر چند سال پیش هم کاوش هایی انجام شده و امسال فصل بعدی این کاوش ها مقرر است صورت گیرد. در محدوده «کلاته یاور» هم چندین واگذاری حریم انجام شده است که برای تعیین حریم آن، کاوش به انجام می رسد تا تداخل هایی که با اراضی ایی که بوسیله بنیاد مسکن واگذار شده است، حل شود.
قهرمانیان همین طور درباره ی وضعیت ثبت آثار استان خراسان شمالی اظهار داشت: در طول سالهای قبل آثار و میراثی که در معرض خطر بودند را به ثبت رساندیم و ۲۵ پرونده آماده در زمینه ثبت داریم، اما هنوز جلسه ای برای ثبت در سال ۱۴۰۲ تشکیل نشده و تا شش ماه دوم سال فرصت داریم که برنامه ریزی های لازم برای ثبت پرونده های آثار مدنظر را انجام دهیم.1402/01/27
09:08:32
5.0 / 5
340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد