نمایش یادمان های امیرکبیر در کاخ گلستان

نمایش یادمان های امیرکبیر در کاخ گلستان

سفرگو: مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از افتتاح تالار و برگزاری همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در این مجموعه جهانی آگاهی داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، آفرین امامی ـ مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ـ اظهار داشت: بمنظور روایت محور شدن این مجموعه جهانی و ایجاد موزه های جدید، سه مبحث همچون «شخصیت امیرکبیر»، «انقلاب مشروطه» و «دخالت های خارجی ها در سیاست های قاجار» در دستور کار مدیریت کاخ گلستان قرار گرفت.
او اضافه کرد: بر این اساس با مطالعه، بررسی و امکان سنجی در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، کارگروهی متشکل از متخصصان مربوطه در این مجموعه تشکیل شد و برای گام نخست موضوع امیرکبیر و انقلاب مشروطه برای سال ۱۴۰۲ مدنظر قرار گرفت.
مدیر کاخ گلستان افزود: با هدف گردآوری پژوهشگران و ایجاد پشتوانه علمی و امکان سنجی از نظر موقعیت نمایشگاه در کاخ گلستان و جمع آوری آثار در رابطه با اموال تاریخی، مکان یابی برای برگزاری تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در اولویت قرار گرفت.
امامی بیان نمود: برای برگزاری تالار و همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» باید برخی از آثار مرتبط جمع آوری می شد، همین طور به همراه آثار شناسایی شده کاخ گلستان، مکاتباتی با مراکز دیگر انجام شد که به علت امکان ناپذیر بودن انتقال امانی این آثار به کاخ گلستان به دلیلهای مختلف، تالار یادمان امیرکبیر در دو قالب آثار اصلی در رابطه با کاخ گلستان و تصاویر با کیفیت بر طبق منابع مختلف برگزار می شود.
او اضافه کرد: نامگذاری عنوان تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» به عمارت الماس در این خصوص انجام شد که این مبادرت به لحاظ پشتوانه علمی و به علت بلندمدت بودن نمایش آثار و ارج نهادن به شخصیت امیرکبیر، فراتر از یک نمایشگاه کوتاه مدت است، همین طور در آینده بعد از بررسی تمام موضوعات، در نهایت موزه ای با محوریت موضوعات سیاسی و اجتماعی و هنری دوره قاجار ایجاد می شود که یکی از فضاهای این موزه، تالار امیرکبیر خواهد بود. ادامه و ایجاد این تالار در آینده در مکانی مناسب برای تشکیل موزه دائمی حتمی خواهد بود.
امامی درباره ی انتخاب عمارت الماس برای ایجاد تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» اظهار داشت: انتخاب این تالار سه دلیل داشت، نخست اینکه با عنایت به حجم آثار جمع آوری شده نیازمند فضایی بود تا در مرکز آن، آثار اصلی به نمایش درآید و در فضاهای دیگر تصاویر تهیه شده از منابع مختلف به معرض نمایش گذاشته شود.
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اضافه کرد: دلیل دیگر انتخاب عمارت الماس، معماری خاص این عمارت است تا بازدید گردشگران از این تالار و همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» را بهتر فراهم آورد.
بگفته او، عمارت الماس نزدیک ترین موقعیت به دفتر کاری امیرکبیر بوده که در ضلع جنوبی این عمارت جای داشته و بعدها در آنجا تکیه دولت ساخته شده، بدین سبب نزدیک ترین مکان به دفتر کاری امیرکبیر، عمارت الماس است که برجای مانده است. اصالت چیدمان عمارت الماس در ارتباط با دوره قاجار نیست و بر طبق سلیقه افراد مختلف چیدمان شده است، بدین سبب بنای عمارت الماس نیز تحت الشعاع این رویداد قرار نمی گیرد.
امامی اظهار نمود: هدف کلی افتتاح تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» پیش درآمدی برای ایجاد یک موزه دائمی با طراحی محتوایی و تجهیز آن تالار در محلی مناسب در کاخ گلستان است تا بازدیدکنندگان پیش از بازدید کلی از این مجموعه جهانی بتوانند با محتواهای سیاسی و اجتماعی دروه قاجار آشنا گردند و در نهایت کاخ گلستان نیز هرچه بیشتر به سمت روایت محوری پیش رود.
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اضافه کرد: تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در عمارت الماس، تا زمان مطالعات دقیق ایجاد طرح محتوایی و پژوهش و بررسی های لازم و راه اندازی موزه سیاسی و اجتماعی دوره قاجار پابرجا خواهد بود.
تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» به مدت سه روز از ۳۰ اردیبهشت تا اول خرداد ۱۴۰۲ در کاخ گلستان برپا است.
منبع:

1402/02/31
11:27:32
5.0 / 5
232
تگهای خبر: تاریخی , فضا , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد