در موزه ملی ایران؛

رونمائی از نقش برجسته ساسانی

رونمائی از نقش برجسته ساسانی

به گزارش سفرگو، نقش برجسته ساسانی بعد از استرداد به ایران در موزه ملی ایران رونمایی گردید. از امروز این نقش برجسته در معرض دید عموم قرار دارد.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، نقش برجسته ساسانی بعد از استرداد به ایران در موزه ملی ایران رونمایی گردید. از امروز این نقش برجسته در معرض دید عموم قرار دارد. در مراسم رونمایی از این نقش برجسته که قبل از ظهر امروز در محل موزه ملی ایران برگزار شد، علی دارابی قائم مقام وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: ایران بر مبنای کنوانسیون ۱۹۷۰ به شکل جدی پیگیر استرداد اشیاء تاریخی شده است. در اجلاس اخیر چین هم در رابطه با همکاری کشورهای عضو مجمع آسیایی برای محافظت از میراث فرهنگی پیشنهاداتی در مورد استرداد اشیا دادیم.
دارابی از استرداد ۲۹ قلم شیء تاریخ به ایران اطلاع داد و اظهار داشت: با بازگشت این نقش برجسته در کل ۳۰ اثر تاریخی در دولت سیزدهم به ایران برگشته است. این نقش برجسته یکی از اقلام مهم تاریخی است که آنرا در موزه ملی ایران می بینیم. ۲۹ قلم دیگر از کشور فرانسه برگشت داده شده بود، ما آثار دیگری را هم در دستور استرداد داریم مقرر است نمایشی از این آثار در موزه ملی ایران برپا شود.
دارابی اظهار داشت: بیشتر از ۳۰ نقش برجسته ساسانی داریم که چند تا از این نقش برجسته ها در ایران فرهنگی قرار دارد مابقی هم در ایران است.
وی اظهار داشت: این نقش برجسته در سال ۶۷ و در طول جنگ تحمیلی به امارات برده شده بود، اما چند سال پیش در فرودگاه لندن متوجه وجود چنین اثری شدیم سه ماه در موزه بریتانیا به معرض نمایش گذاشته شد و بعد به ایران آمد قرار بود دوران قرنطینه این اثر سپری شود. ما افرادی را مأمور کردیم روی اصالت سنجی اثر کار کند ازاین رو اصالت آن تأیید شد همینطور مقرر است کمیته ای با همکاری موزه ملی ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی برای اصالت سنجی تشکیل گردد تا بیشتر روی این اثر کار کنند.
در ادامه جبرئیل نوکنده مدیرکل موزه ملی ایران هم اظهار داشت: این نقش برجسته در ارتباط با دوره ساسانی و از جنس آهک است، زمان بازدید از این نمایشگاه را تا ۳۱ اعلام کردیم اما بعد از آن در چارچوب نمایشگاهی به همراه آثار دیگر به مدت چند ماه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. بعد از این نمایشگاه هم نقش برجسته به موزه دوران اسلامی انتقال داده خواهد شد.


1402/04/20
09:31:50
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو لینکهای سفرگو
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد