ایران هراسی در مقابل آموزش زبان فارسی و تبلیغ سفر به ایران

ایران هراسی در مقابل آموزش زبان فارسی و تبلیغ سفر به ایران

به گزارش سفرگو، رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان اظهار داشت: به علت ظرفیت بالقوه ارمنستان، تلاش می نماییم تا هر چه بیشتر زبان فارسی گسترش یابد و از طریق معرفی اشتراکات دو کشور و جاذبه ها، با ایران هراسی مبازره نماییم.محمد اسدی موحدی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که باید کوشش کرد تا گردشگران بیشتری به ایران بیایند، اظهار داشت: این اتفاق به نفع ایران است. من در کشورهای مختلفی ماموریت داشته ام معتقدم باید تا نخبگان و حتی مردم عادی به هر بهانه ای از ایران دیدن کنند. چون دیدن و سفر کردن بهترین راه برای خنثی سازی تبلیغات مقابل کشورمان است. برای من جای تعجب است که تعدادی از مردم در ارمنستان که با آنها اشتراکات فرهنگی زیادی داریم ایران را با کشورهای عقب افتاده مقایسه می کنند.
وی اظهار داشت: بتازگی ۷ نفر از بهترین بلاگرهای ارمنی را به ایران فرستادیم و از شهرهای کیش، اصفهان، کاشان و تهران بازدید نمودند. در حقیقت این کارها جزو وظایف وزارت میراث فرهنگی است که باید کمک نماید اما این کار را رایزنی و سازمان فرهنگ و ارتباطات انجام می دهد. یکی از وظایف رایزنان باید فعالیت در عرصه گردشگری باشد. ما به وزارت میراث فرهنگی انتقاد داشتیم که با رایزنان و سازمان فرهنگ و ارتباطات آن طور که باید، همراه نیستند. همین طور محتواها در سطح بین المللی نیست. هر چند بتازگی بهتر از قبل شده است.
وی اشاره کرد: رایزنان وظیفه دارند در عرصه گردشگری فعال باشند چه وزارت میراث فرهنگی حمایت کند چه نکند. گردشگری از اولویت های کاری رایزنان فرهنگی است. من در ۷ ماهی که به ارمنستان آمده ام صد نفر را به ایران فرستاده ام تا ایران را بیشتر بشناسند.
وی با اعلان اینکه ایران هراسی، شیعه هراسی و اسلام هراسی در بعضی از کشورها وجود دارد و یکی از چالش های ماست اظهار داشت: باید تلاش نماییم در هر یک از این اضلاع کار نماییم و ترس و نگرانی که نسبت به ایران وجود دارد را برطرف نماییم. یکی از این کارها، ارتباط با نخبگان و رسانه ها و دعوت از علمای اهل تسنن جهت شرکت در کنفرانس های علمی است.
اسدی موحد بیان کرد: رسانه و فضای مجازی تأثیر زیادی در شناخت از ایران دارد. دراین زمینه سازمان فرهنگ و ارتباطات پیشرو شده است و پلت فرم های خوبی را برای مقابله با ایران هراسی طراحی نموده است.
وی اشاره کرد: تعدادی از کشورها که تلاش می کنند ایران هراسی به وجود بیاورند در تلاش هستند ایران را به عنوان یک مقصد امن گردشگری نشان ندهند. ما وظیفه داریم دراین زمینه تلاش نماییم که برعکس آن اتفاق بیفتد. یکی از راه های مبارزه با آن، تبادل دانشجو و گروههای هنری است. فیلم ها و تولیدات فرهنگی و هنری به مبازره با ایران هراسی کمک می نماید. ایران محتوای خوبی دارد اما نتوانسته به خوبی آنرا عرضه نماید. هم اکنون کشورهای دیگر در ارمنستان بوسیله فیلم ها و سریال ها نفوذ فرهنگی قوی کرده اند. در صورتیکه تشابهات فرهنگی با ارمنستان ندارند ولی ایران با ارمنستان تشابهات فرهنگی به ویژه درباره ی سبک زندگی و اصول خانواده داریم ولی نتوانسته ایم آنرا به خوبی ارائه نماییم.
وی اضافه کرد: رفت و آمد نخبگان بین ایران و ارمنستان و دانشگاه های دو کشور زیاد شده است. مدتی پیش همایش میراث مکتوب انجام شد و چند نفر از اساتید ایرانی هم در آن حضور داشتند.
اسدی موحد اظهار داشت: ارمنستان کمتر از سه میلیون نفر جمعیت دارد اما این کشور ظرفیت زیادی برای کارهای فرهنگی و علمی دارد. برای من اعجاب انگیز است که این کشور آنقدر فضای کار دارد بطورمثال معرفی صنایع دستی ایران در ارمنستان ظرفیت بسیار خوبی است. بدین سبب باید دراین زمینه ها بیشتر کار کرد.
این رایزن فرهنگی اظهار داشت: می خواهیم هفته های فرهنگی مختلفی در ارمنستان برگزار نماییم. هفته فرهنگی همدان سال قبل انجام شد و امسال استانهای خراسان رضوی و آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و مازندران هفته فرهنگی برگزار می کنند. هر چه مدیران این استانها بیشتر درخواست کنند و پیگیر باشند ما هم در برگزاری این هفته های فرهنگی کمک شأن می نماییم.
وی درباره ی آموزش زبان فارسی در کشور ارمنستان نیز توضیح داد: مسجد کبود ایروان فضای کافی برای برگزاری کلاس دارد، در این کلاس ها زبان فارسی آموزش داده می شود. هم اکنون ۶ کلاس زبان فارسی در چهار سطح ابتدایی متوسطه، پیشرفته و فوق پیشرفته انجام می شود. اینها فرصت های فرهنگی خوبی است که در ارمنستان داریم. اینجا کتابخانه ای با ۸ هزار کتاب دارد که محل رجوع نخبگان و پژوهشگران است. همین طور در سه دانشگاه کرسی ایران شناسی داریم. قبلاً ۱۷۰۰ دانش آموز زبان فارسی در مدارس ایروان داشتیم که این تعداد در طول ۶ ماه به سه هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است. این افراد از کلاس پنجم تا نهم زبان فارسی یاد می گیرند. این فرصت منحصر به فردی است.
وی افزود: در کشورهای دیگر هم آموزش زبان فارسی داریم و افراد این زبان را به سبب علاقه شأن یاد می گیرند ولی سیستماتیک نیست. اما دولت ارمنستان از دو سال پیش اعلام نموده که مدارس باید زبان سوم را نیز به دانش آموزان تعلیم دهند که یکی از آنها باید زبان کشورهای همسایه باید باشد. این قانون و روابط خوب سیاسی و فرهنگی دو کشور سبب شده آموزش زبان فارسی در ارمنستان گسترش یابد.
وی اضافه کرد: ما باید نسخه جدایی در ارمنستان برای آموزش زبان فارسی بپیچیم. نمی توان همان الگویی که در کشورهای دیگر برای ترویج زبان فارسی وجود دارد در این کشور هم پیاده کرد. باید این آموزش ها باتوجه به ذائقه دانش آموز ارمنی تدوین شود. بهتر است معلمان و مدیران مدرسه های ارمنی به ایران بیایند چون مدیر هست که تصمیم می گیرد چه زبانی در مدرسه تدریس گردد. ایجاد انگیزه در افراد سبب می شود تا برای افزایش ساعت آموزش تلاش کنند.

1403/02/18
08:37:02
5.0 / 5
169
تگهای خبر: آموزش , تولید , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد