با قرار گرفتن غار قلعه جوق در لیست موقت یونسكو اعلام شد

ممنوعیت فعالیت عمرانی در قلعه جوق فامنین

ممنوعیت فعالیت عمرانی در قلعه جوق فامنین

سفرگو: «فعالیت های عمرانی در محدوده حریم منظری محوطه تاریخی قلعه ˮجوق فامنینˮ همدان ممنوع و انجام هرگونه فعالیتی منوط به تهیه طرح و تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام گردید.»


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، اوایل سال ۹۲ ایزدی، مدیركل سابق میراث فرهنگی اعلام نموده بود، «غار قلعه جوق در حومه شهر فامنین در فهرست انتظار ثبت جهانی قرار دارد.» این غار در نزدیكی محوطه ی تاریخی "قلعه جوق" فامنین قرار دارد؛ محوطه ای كه با كشف آثاری از دوره ی اشكانی و قرون میانه اسلامی بطور قطع ارزش بیشتری برای ثبت در لیست میراث جهانی دارد.

اكنون اسماعیل رحمانی، دیرینه شناس با بیان این كه آثار و مواد فرهنگی موجود در محوطه قلعه جوق معرف آثاری از دوره اشكانی تا قرون میانه اسلامی است، اضافه كرد: وجود حجم وسیعی از آثار در سطح گسترده ای از منطقه و همینطور وجود تنوع آثار و غنای تاریخی ـ باستان شناختی مجموعه سبب شده كه بعنوان یكی از محوطه های اولویت دار اداره كل استان برای ساماندهی و انجام پژوهش های دیرینه شناسی همچون تعیین عرصه، حریم و حریم دید و منظرمحوطه مد نظر قرار گرفته و برنامه ریزی برای آغاز پژوهش های مستمر صورت گیرد.

او اضافه كرد: این محوطه وسیع شامل، دخمه های دستكند صخره ای با پیچیدگی های معماری منحصر بفرد، محوطه استقراری، برج سنگی واقع در قسمت فوقانی صخره ها و گورستان تاریخی است.

رحمانی اهداف این برنامه را علاوه بر تعیین محدوده عرصه و حریم این محوطه تاریخی، دستیابی به نحوه ساختارهای استقرار آن بر مبنای داده های باستان شناختی و همینطور ارزیابی و سنجش گسست ها و ارتباطات منطقه ای و فرامنطقه ای اعلام نمود.نصب دكل برق بر روی عرصه

این دیرینه شناس با اشاره به حفاری های غیرمجاز و كشاورزی، عبور راه روستایی قلعه جوق به روستای "راستگویان" از روی عرصه محوطه باستانی را از عوامل مخرب در این محوطه تاریخی دانست و در ادامه از نصب دكل های برق روی عرصه انتقاد كرد.

او با اشاره به این كه عوامل طبیعی عموما از میزان تخریب و صدمه رسانی كمتری برخوردار می باشند، اظهار داشت: تولید باغ و درختكاری در سده های اخیر در بخش میانی محوطه در قسمت «دربند دره» كه بخش گسترده ای از محدوده استقراری به سمت گوردخمه را دربرگرفته است و شخم زمین های محوطه به صورت كشت دیم در بخش هایی از گورستان محوطه، سبب صدمه های جدی به این محوطه تاریخی شده است.

به گفته رحمانی، به علت خصوصیت های منحصر به فرد سیمای بافت سنتی روستای قلعه جوق و پیوستگی فرهنگی و بافت معماری روستا و همینطور پیوند ساختار زمین شناسی ارتفاعات با محوطه تاریخی قلعه جوق با هدف جلوگیری از دخل و تصرف های احتمالی ضوابط حریم دید و منظر محوطه از محدوده روستای قلعه جوق تا محدوده روستای راستگویان در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه هرگونه فعالیت عمرانی در محدوده حریم دید و منظر محوطه را منوط به تهیه طرح وتصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دانست.

ممنوعیت فعالیت های كشاورزی

به گفته این دیرینه شناس بر مبنای ضوابط حفاظتی عرصه پیشنهادی هرگونه فعالیت عمرانی، ساخت و ساز، خاكبرداری، تسطیح، كاشت درختان، كشاورزی، حفرچاه و كانال و موارد مشابه در این محدوده ممنوع می باشد.

او همینطور تولید راه و جاده خاكی، ساخت و عبور هر گونه خطوط لوله، نفت، گاز، آب و برق و دكل مخابراتی در عرصه اثر را ممنوع اعلام نمود و اظهار داشت: برای حفظ منظر طبیعی و خصوصیت های زیست محیطی اثر هرگونه فعالیت عمرانی، نصب دكل های مخابراتی، تغییركاربری اراضی زراعی، از بین بردن یا تغییر مسیر آب های سطحی(نهر وچشمه) و هم ساخت و تولید جاده و غیره باید با تهیه طرح و تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.

1396/11/19
13:29:55
5.0 / 5
1839
تگهای خبر: تاریخی , تولید , روستا , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد