آخرین وضعیت خانه پدر شعر نو فارسی

خانه نیما یوشیج سفره خانه می شود

خانه نیما یوشیج سفره خانه می شود

سفرگو: مدت هاست كه بحث حفظ خانه نیما یوشیج مطرح است و همگان به ضرورت حفظ این خانه تاكید دارند اما واقعیت این است كه این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد و در این مدت كه همه خبرها حول و حوش خارج شدن خانه نیما از لیست ثبت میراث فرهنگی می چرخد، اما كمتر كسی به این مورد توجه كرده است كه چه شده كه یك مالكی تصمیم می گیرد خانه میراثی را با حكم دیوان عدالت اداری از فهرست ثبت ملی خارج كند و كمتر كسی می پرسد كه در این میان دستگاه های مسئول اعم از میراث فرهنگی و شهرداری و... چه كرده اند.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، آنطور كه در تاریخ آمده است، نیما یوشیج در سال 1328 قطعه زمینی حدودا 400 را در شمیران خریداری می كند و سال ها در آن زندگی كرده و این خانه به محل رفت و آمد خیلی از نویسندگان، شاعران و... معاصر بدل می گردد هرچند كه در سال 45 شراگیم فرزند نیما خانه پدری را بفروش می رساند و در حاضر خانه پدر شعر نو فارسی در مالكیت خانواده «شریف نیا» قرار دارد.

اما طی دو دهه اخیر بر سر نحوه ثبت و حفظ این خانه در لیست میراث فرهنگی میان مالكان فعلی و سازمان میراث فرهنگی اختلاف نظر وجود داشت به نحوی كه مالكان در نهایت به دیوان عدالت اداری شكایت كرده و سرانجام با رای دیوان خانه از ثبت میراث فرهنگی خارج می گردد اما حكم دیوان هم به معنای آخر دغدغه ها درباره خانه نیما نیست.

مسجدی داماد خانواده شریف نیا كه با وكالت كاری، رسیدگی به امور را در اختیار دارد در گفت وگو با ایسنا درباره این پرونده اظهار داشت: مرحوم شریف نیا سال 45 خانه را از شراگیم پسر نیما یوشیج خریداری نموده است و تا زمان حیات هم در آن خانه زندگی می كرده است.وی با اشاره به اینكه تا سال 79 فرزندان مرحوم شریف نیا در این خانه زندگی می كردند اما به علت تخریب و مستهلك شدن خانه دیگر قابلیت سكونت نداشت، اظهار داشت: میراث فرهنگی چند سال قبل بنا به دلایلی بدون اطلاع مالك، خانه را در لیست ملی ثبت نمود و پس از آن به ما اعلام گردید می توانید در این خانه زندگی كنید. به شرط آنكه تغییری در خانه ندهید.

وی با اشاره به اینكه از سال 79 كه این خانه توسط میراث فرهنگی به ثبت رسید تا آبان ماه امسال كه طبق حكم دیوان عدالت اداری این خانه از لیست فهرست ملی خارج شد، حتی یك بار هم مسئولان سازمان میراث فرهنگی با ما تماس نگرفتند، اظهار داشت: حدود 17 سال است كه این خانه در اختیار سازمان میراث فرهنگی بوده اما متاسفانه در این مدت وضعیت خانه نه تنها بهبود نیافته بلكه روز به روز هم بدتر شده است.

مسجدی با اشاره به اینكه عرفا، شرعا و قانونا ما صاحب خانه بودیم، اظهار داشت: با این حال میراث فرهنگی با ثبت این خانه، ما را بین زمین و آسمان معطل نگهداشت تا اینكه ما تصمیم گرفتیم با رای دیوان عدالت اداری این خانه را از ثبت ملی خارج نماییم و در تجدید نظر هم رای ما تایید شد و عنوان كردند كه ایراد میراث فرهنگی وارد نیست.

وی با اشاره به اینكه سه سال است كه این خانه خالی شده و به حال متروكه تبدیل گشته است، اظهار داشت: افرادی كه سنگ نیما یوشیج را به سینه می زنند بیایند و ببینند كه خانه نیما تبدیل به زباله دان شده و بیش از دو كامیون زباله و نخاله در این خانه جمع شده است و تمام در و پنجره و حتی پریزهای برق را معتادان و سارقان برده اند و میراث فرهنگی كه می گوید دلش می سوزد، در این مدت كجا بود؟

وی با اشاره به اینكه ما خانواده بی فرهنگی نیستیم و دوست داریم یك قدم در راه اعتلای فرهنگ و میراث مان برداریم اظهار داشت: میراث فرهنگی جلو بیاید ما با كمال میل خانه را تقدیم خواهیم كرد، نه اینكه در این سالها سراغی از ما نگیرد و این خانه تبدیل به زباله دان شود.

مسجدی در عین حال به برخی اخبار نادرست درباره مالكین فعلی خانه نیما اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه در بعضی خبرها آمده كه مرحوم شریف نیا فرزند پیشكار نیما بوده كه خانه را تصاحب كرده اما این حرف ها درست نیست. چون كه این خانه از پسر نیما خریداری شده و سند آن هم موجود است.

وی با اشاره به اینكه ما درخواست داریم كه میراث فرهنگی و شهرداری دست از سرمان بردارند و یا حق ما را بدهند، مدعی شد: به تازگی جلسه ای در منطقه یك برگزار گردید و به ما گفتند كه به شما مجوز سفره خانه می دهیم، اما ما كه سفره خانه نمی خواهیم و باید بگویم شهرداری و میراث حق ما را بدهند و ما سند ملك را دو دستی تقدیم آنها خواهیم كرد. نه اینكه به ما بگویند كوتاه بیایید تا ما جواز فلان جا را به شما بدهیم.

تصاویر ذیل را مسجدی بعنوان آخرین وضعیت خانه پدرشعر نوی فارسی در اختیار ایسنا قرار داده است:


رایزنی شورای شهر با مالكان خانه نیماخلیل آبادی رئیس كمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران هم چندی قبل در گفت وگو با ایسنا از رایزنی شورا با مالكان خانه نیما یوشیج برای حفظ این خانه اطلاع داده و اظهار داشته بود: جلسه ای با حضور نماینده مالكان و شهرداری منطقه داشته ایم و قرار شد راهكارهایی برای ماندن خانه نیما یوشیج اتخاذ شود. متاسفانه از سال 80 خانه نیما در اختیار سازمان میراث فرهنگی بوده اما هیچ اقدامی انجام نداده است. از میراث فرهنگی می خواهیم كه پرونده ثبت مجدد این خانه را مجددا به جریان بیندازد
وی اضافه كرده بود: همینطور با استفاده از شورای شهر، از شهرداری درخواست می نماییم با طراحی برنامه ای با مالكان به تفاهم برسند تا این خانه حفظ شود. هر چند كه تا كنون رقم دقیقی هم اعلام نشده است. 

1396/11/21
14:44:21
5.0 / 5
1857
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد