خطرات تهدیدكننده كاخ شمس العماره بررسی گردید

خطرات تهدیدكننده كاخ شمس العماره بررسی گردید

سفرگو: طرح صدمه شناسی كاخ شمس العماره توسط پژوهشگران پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشكده میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منیژه هادیان عضو هیئت علمی پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی، امروز با بیان این خبر اظهار داشت: طرح صدمه شناسی و بازرسی ترموگرافی مادون قرمز كاخ شمس العماره از طرح های پژوهشی امانی-پیمانی پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاریخی– فرهنگی با همكاری مجموعه جهانی كاخ گلستان پس از یك سال به آخر رسید.
او اضافه كرد: هدف از اجرای این طرح ضمن ارزیابی قابلیت های مختلف این روش در مطالعه آثار تاریخی، تشخیص عوامل صدمه هایی همچون نم و رطوبت، درزها و شكاف ها، فرسودگی سطوح، فرسودگی تاسیسات برقی و مشكلات سیستم سرمایش و گرمایش بوده است.
هادیان خاطرنشان كرد: از این رو در این پروژه طی ۳۶ نوبت و در فصول مختلف گرما و بارش تصویربرداری حرارتی از قسمت های مختلف كاخ شامل ساختمان، تجهیزات الكتریكی و مكانیكی صورت گرفت.
وی اظهار داشت: نتایج این طرح در زمینه نقشه خطرات تهدید كننده مجموعه كاخ گلستان بسیار پرارزش است.
هادیان اضافه كرد: ترموگرافی یا تصویربرداری حرارتی مادون قرمز یك روش غیر تخریبی و منظم برای جمع آوری، ذخیره سازی و تحلیل انرژی تابشی مادون قرمز است.
به گفته این پژوهشگر سیستم های تصویربرداری مادون قرمز بوده و سیستم تصویربرداری یا دوربین ترموگرافی وسیله ای است كه توانایی اندازه گیری و نمایش محدوده خاصی از امواج مادون قرمز در محدوده ۱۵-۸ (یا۱۴-۷) میكرومتر را دارد.
او تصریح كرد: اجسامی كه دمای بالاتر از صفر مطلق دارند این امواج را از خود ساطع می كنند و شدت ساطع شدن این امواج متناسب با دمای جسم است ازاین رو یك ترموگرام یا تصویرحرارتی، تصویری است كه نقشه توزیع سطوح مختلف انرژی تابشی مادون قرمز را از سطحی از جسم كه قابل مشاهده می باشد، نشان داده است.

1396/12/09
14:23:28
5.0 / 5
1957
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد