، استان زنجان در آیینه ایسنا،

آگانزانا، شهر مردان نمكی

آگانزانا، شهر مردان نمكی

سفرگو: زنجان یكی از شهرهای شگفت انگیز و كمتر شناخته شده شمال غرب ایران زمین است، زنجان بزرگ ترین و مهم ترین شهرستان استان زنجان به شمار می آید كه مركز استان هم هست، دیرینگی و قدمت ناحیه زنجان بر مبنای مطالعات انجام شده به اواخر هزاره دوم پیش از میلاد می رسد.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، برخی تاریخ نگاران، شهر زنجان را با شهر «آگانزانا»كه بطلمیوس از آن نام برده است، یكی دانسته اند. آثار باستانی متعددی كه در این منطقه وجود دارد بهترین گواه قدمت و پیشینه تاریخی این خطه از استان زنجان است.

به نظرمی رسد شهرستان زنجان مكان خوبی برای گردشگری باشد؛ ضمن اینكه خیلی از ساكنان زنجان هم می توانند در روزهای تعطیلات نوروز از مناطق دیدنی این شهرستان دیدن كنند.

برخوردار بودن از امكانات رفاهی و آسایشی یكی از ملاك های مهم برای جذب مسافر و گردشگر در روزهای نوروز است. در همین خصوص فرماندار شهرستان زنجان به چگونگی فراهم كردن امكانات رفاهی برای مسافران و گردشگر ها پرداخته و می گوید: تلاش شده است تا امكانات رفاهی برای مسافران زنجان فراهم گردد.

«رضا عسگری» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این كه در جلسات ستاد نوروزی مصوبات خوبی تصویب گردید، می گوید: امسال، پیش از هر چیزی تلاش شد نقاط ضعف و قوت سال های قبل مورد بررسی قرار گیرد تا نقاط ضعف برطرف شود و نقاط قوت با قوت بیشتری ادامه یابد.

وی ادامه داد: برای اقشار مختلف مكان های خاصی جهت اسكان در نظر گرفته شده است تا مسافرانی كه در حال گذر از زنجان هستند و یا مقصد نهایی آنها زنجان است از لحاظ امكانات رفاهی در آسایش باشند. از همین جهت هتل ها و مراكز رفاهی مورد بازرسی قرار گرفتند و پیگیری های لازم در این زمینه انجام گرفت و حداكثر ظرفیت برای مسافران تعبیه شد.

فرماندار شهرستان زنجان خاطرنشان می كند: مطابق سابق هم مكانی برای برپایی كمپ های مسافرتی پیش بینی شد و بنا بر این است كه یك نقطه در سطح شهر برای تولید كمپ ها تعبیه شود و دیگر ورودی شهر را برای این كار در نظر نگیرند؛ چون كه علاوه بر خطرناك بودن ورودی شهر برای مسافران، از نظر منظر شهری هم مكان مناسبی برای مسافران نخواهد بود.

عسگری می گوید: تلاش شده است این كمپ ها از امكانات خوبی نظیر سرویس بهداشتی و حتی دوش حمام و آب گرم برخوردار باشد.

وی با اشاره به تعطیلی بازار در سنوات گذشته، خاطرنشان می كند: امسال تلاش شده تا برخلاف سال های گذشته در مركز شهر بازار باز باشد، چون علاوه بر اینكه بازار فرصتی است برای شناساندن صنایع دستی زنجان، جزو جاذبه های گردشگری استان به حساب می آید و از همین رو تلاش شده است با واگذاری مدیریت بازار به بازاریان، فرصت بزرگی كه با بسته بودن بازار از دست می رفت را مغتنم بشماریم.

فرماندار شهرستان زنجان می افزاید: تلاش شده است تا بر روی تعمیرگاه ها نظارت كامل داشته باشیم و دستگاه های خدمات رسان نظیر هلال احمر، بیمارستان ها، پلیس در روزهای تعطیل كشیك داشته باشند.

این مسئول اظهار می كند: بانك ها هم در روزهای عید باید كشیك داشته باشند و دستگاه خودپردازها در زمینه پول نباید مشكل خاصی داشته باشند.

عسگری می افزاید: گذر نوروزی هم امسال مطابق سال های گذشته برگذار خواهد شد؛ چون كه در سال های گذشته استقبال خوبی از این طرح صورت گرفته است. همینطور تلاش شده است مسیرهای استان از مناطق مناسب و جذاب گردشگری تابلوگذاری شود تا مسافران از مكان هایی كه چشم انداز بهتری دارد عبور كنند و نسبت به جاذبه ها و مكان های دیدنی این شهرستان آگاهی یابند.

همینطور در ادامه، معاون پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینكه در جهت اسكان فرهنگیان طبق روال هر سال 14 پایگاه با 50 مدرسه و 439 كلاس كه 244 مورد آن كلاس ویژه و 215 مورد آن كلاس رده الف است برای اسكان پیش بینی شده است، می گوید: 250 نفر هم بعنوان عوامل اجرایی در این ایام خدمات عرضه خواهند كرد.

«یعقوب علی عبادی» ادامه می دهد: آموزش و پرورش استان زنجان این توانایی را دارد كه هر شب به 2200 نفر مسافر خدمات ارائه نماید. همینطور برای افزایش ماندگاری مسافر در استان با هماهنگی ستاد خدمات سفر تصمیماتی گرفته شده كه همچون آن می توان به ایجاد سفره هفت سین در مدارس، تولید فضای بانشاط در مدارس، آشنا ساختن مسافران با اماكن تاریخی، سیاحتی، گردشگری استان و... اشاره نمود.

وی مرتبط با رتبه بندی كلاس هایی كه برای اسكان در نظر گرفته شده است، تصریح می كند: این مدارس در دو سطح ویژه الف و ب هستند كه در مدارس ویژه تختخواب، پتو، یخچال، تلویزیون، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، سرویس های بهداشتی و حمام پیش بینی شده و در مدارس به صورت الف و ب تخت وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی هم می گوید: ما در این ایام برنامه های بسیار فشرده ای داریم و دانشگاه علوم پزشكی تمام واحدها اعم از اورژانس پیش بیمارستانی، اوژانس هوایی و تمامی بخش ها مثل سابق، بلكه تقویت شده به خصوص در بخش فوریت ها در حال فعالیت خواهند بود.

وی ادامه می دهد: بخش های بیمارستانی هم با نیروهای موجود فعالیت خویش را ادامه می دهند و با عنایت به اینكه ایام تعطیل می باشد، هیچ خللی در فعالیت این بخش ها و عرضه خدمت به مردم نخواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان زنجان می افزاید: همینطور در چند سال اخیر، بخصوص امسال از بخش خصوصی هم مدد خواهیم گرفت و با عنایت به اینكه پیش از این گاها در بخش دندانپزشكی هم مشكل داشتیم، امسال به این مورد توجه شده است و ما در بیمارستان ها كشیك داریم و باید اطلاع رسانی خوبی در این زمینه شود تا در صورت بروز مشكل مردم نسبت به این مورد آگاهی داشته باشند.

علاوه بر تمامی امكانات رفاهی مناسب تامین شده، وجود ابنیه های تاریخی و جاذبه های طبیعی این شهرستان عامل دیگری برای جذب مسافر و توریست خواهد بود.

همچون ابنیه تاریخی این شهرستان می توان به مجموعه بازار زنجان، بنای رختشویخانه، عمارت و باغ معین، عمارت ذوالفقاری و عمارت دارایی، مسجد جامع زنجان یا مسجد سید، مسجد خانم، مسجد میرزایی، مسجد قلابر، مسجد عباسقلی خان، مسجد چهل ستون، مسجد آقا شیخ فتح الله، مسجد و مدرسه ملا، بنای مسجد و گرمابه حسینیه اعظم، گرمابه حاج داداش، گرمابه میربها، گرمابه قیصریه، بقعه امام زاده سید ابراهیم (ع)، امامزاده ام البنین، آرامگاه میرزا ابوالقاسم، كاروان سرای نیك پی، كاروان سرای سنگی، كاروان سرای قره بلاغ، سرای دخان، قلعه یا حصار زنجان، قلعه قمچی، قلعه قلایر، پل میر بهاءالدین، پل سردار و پل حاج سید محمد بعضی از مكان های تاریخی و دیدنی این شهرستان اشاره نمود.

در زمینه جاذبه های طبیعی هم زنجان از مناطق قابل توجه استان و ایران است. زنجان از نظر امكانات و تاسیسات مناسب گردشگری از دیگر شهرستان های استان وضعیت بهتری دارد و از اقامتگاه ها و رستوران های نسبتاً مناسبی برخوردار می باشد.

بازار تاریخی زنجان

ساختن بازار زنجان در دوران آقامحمدخان قاجار آغاز و در سال ۱۲۱۳ در زمان فتحعلی شاه قاجار خاتمه یافته و مساجد و سراها و گرمابه ها در سال ۱۳۲۴ به آن اضافه شده است. مجموعه بازار قدیمی به صورت یك خط مستقیم بعنوان بازار بالا و پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. این بازار طویل ترین بازار ایران است.

موزه رختشویخانه

بنای رخت شوی خانه یا مجموعه تاریخی رخت شوی خانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان احداث شده است. مردم شهر لباس و رخت خویش را در آن محل می شسته اند. این بنا هم اكنون بعنوان موزه مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد. زمین این بنا توسط علی اكبر خان توفیقی نخستین شهردار وقت زنجان خریداری شد و در سال ۱۳۴۵ ه‍. ق توسط او تولید شده است.

حسینیه اعظم زنجان

حسینیه اعظم زنجان از اماكن مذهبی شیعیان است كه در جنوب شهر زنجان واقع شده است. قدمت این مكان به حدود یك قرن پیش می رسد این حسینیه توسط دو نفر به نام های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی وقف شد.

مجموعه ائل داغی

مجموعه تفریحی و كوهستانی ائل داغی زنجان یا مجموعه تفریحی گاوه زنگ زنجان در شمالی ترین نقطه زنجان و در دامنه كوه گاوازنگ قرار دارد. آلاچیق های چوبی، رستوران، آسیاب، آبشار مصنوعی و غیره همچون تسهیلات موجود در این مجتمع است.

موزه مردان نمكی

مردان نمكی نامی است كه به شش مومیایی كشف شده در زمستان سال ۱۳۷۲ (۱۹۹۳ میلادی) در معدن نمك چهرآباد استان زنجان داده شده است. در بین آن ها جسد یك زن و یك پسر نوجوان هم وجود دارد. تعدادی از مردان نمكی بر اثر ادامه كار معدن، به شدت صدمه دیده اند.

از میان مردان نمكی یافت شده، سه مرد نمكی مربوط به زمان هخامنشیان (حدود ۴۰۰ پیش از میلاد) و دو مرد نمكی دیگر هم مربوط به اواخر دوران ساسانی (حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلادی) هستند.


1396/12/25
18:08:45
5.0 / 5
1911
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد