مونسان:

مسافری كه خارج می رود مجرم نیست

مسافری كه خارج می رود مجرم نیست

سفرگو: علی اصغر مونسان اظهار داشت: چه كسی گفته مسافری كه خارج می رود جرمی مرتكب شده است؟! اتفاقا آمار سفرهای خارجی ایرانیان اسفبار نیست و حالت نرمالی دارد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار نمود: دنبال آماری هستیم تا نشان دهد نسبت سفرهای خارجی ایرانیان در قیاس با سایر كشورها چگونه است، چون در حوزه گردشگری گاهی غلو می گردد. درحالی كه برپایه آمارهای موجود وضعیت سفر ایرانیان به خارج از كشور اسفبار نیست و حالت نرمال دارد.
او این اظهارات را در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص نقش سازمان در سفرهای خارجی ایرانیان با عنایت به مشكلات گردشگران و مسافران ایرانی در كشورهایی كه مقاصد پرسفر و ارازان به شمار می آیند و چنین مواقعی كسی در مقام پاسخگو ظاهر نمی گردد و برخورد با این مسافر به شكلی است كه گویی جرمی مرتكب شده كه باید این همه سختی را تحمل كند، مطرح كرد و اظهار داشت: گردشگری كه به خارج از كشور سفر می كند برای ما با مسافر داخلی فرقی ندارد. اگر شكایتی باشد به آن رسیدگی می نماییم.
وی اظهار نمود: فكر می كنم این مشكلات كه از آن حرف زده می گردد فقط مبتنی بر یك كلیپ باشد كه صف طولانی ایرانیان را به یكی از كشورها نشان داده است. هم ما و هم آن كشور پذیرنده ایرانیان باید به نحوی هماهنگ عمل نماییم كه مشكلات در ورود پیش نیاید. ما پیگیری هایمان را انجام می دهیم. برای ما فرقی ندارد، چه كسی گفته مسافری كه خارج می رود جرمی مرتكب شده، اتفاقا فكر می كنم حجم سفرهای خارجی ایرانیان به نسبت جمعیت كشور، نرمال و طبیعی است.
مونسان سپس در پاسخ به سوالی درباره نقش سازمان در گردشگری ورودی با عنایت به وجود گزارش هایی مبتنی بر افت ورود گردشگران خارجی از سال ۹۵ تا كنون، بیان كرد: نباید در اعلام اخبار غلو كرد. ورود توریست افت شدیدی نداشته است. فقط در سال ۹۶ در حوزه زیارت بعضی از تورها به خاطر حوادث داخلی، لغو شدند، اما شرایط این طور نیست كه افت شدید داشته باشیم.
در ادامه محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری ـ درباره حجم سفرهای گردشگران خارجی به ایران با اجرای طرح حراج تور ایران همزمان با نوروز، اظهار نمود: پلیس مهاجرت هنوز آمارها را در اختیار ما نگذاشته، اما تا جایی كه خبرها نشان داده است در این مدت سفر خارجی ها با همراهی خوب هتل ها رشد داشته است.
وی افزود: طرح تخفیف ویژه هتل ها را هم پیگیری می نماییم تا در خرداد و ماه مبارك رمضان دوباره اجرا شود.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان كه در نشست خبری گزارش سفرهای نوروزی ستاد هماهنگی خدمات سفر سخن می گفت، درباره تأثیر افزایش عوارض خروج بر ریزش سفرهای خارجی اظهار نمود: خیلی اعتقاد ندارم این مورد تأثیری گذاشته باشد. قبلا هم گفته ام اگر منظور از افزایش عوارض، كنترل سفرهای خروجی است باید بدانند كه اثر چندانی نخواهد داشت همچنان كه رشد سفرهای هوایی و زمینی به مقاصد خارجی نشان داده است این مورد تأثیرگذار نبوده است.
در ادامه سوال هایی درباره غیرفعال و كند بودن سامانه ۰۹۶۲۹ كه به شكایت و نظارت ها ارتباط داشت و اختلاف آمارهای مدیركل موزه ها با آمارهای بازدید كه رییس سازمان میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری اعلام نمود و ناكارآمدی پرتال گردشگری ویزیت ایران عنوان شد كه مونسان با انكار غیرفعال بودن سامانه شكایت و ناكارآمدی پرتال اطلاع رسانی گردشگری به استناد ثبت شش میلیون بازدیدكننده درباره اختلافات آماری، توضیح داد: آمار آقای كارگر مربوط به موزه های كشور است، در حالیكه آن ۱۳۲ میلیون بازدید اعلام شده به تمام جاذبه های گردشگری، تاریخی و فرهنگی كشور مربوط می گردد.

چرا لحظه تحویل سال به مردم اجازه ورود به تخت جمشید و آرامگاه فردوسی را ندادند؟
وی همینطور درباره جلوگیری از ورود مردم در لحظه تحویل سال به محوطه تخت جمشید و آرامگاه فردوسی توضیح داد: گزارشی درباره وقوع این اتفاق در آرامگاه فردوسی ندارم، اما همزمان در تخت جمشید حضور داشتم. ایرادهایی را در این باره مطرح كردم. فرماندار و رییس سایت توضیحاتی دادند، اشكالات كوچكی وجود داشت كه به بدسلیقگی بعضی از دستگاه ها مربوط می شد كه به استاندار انتقال دادم.
او اضافه كرد: باید تكلیف ما مشخص شود كه در چنین روزهایی چه كار می خواهیم انجام دهیم. البته قبول دارم ایرادهایی وجود داشته اما نه به آن حجم. تصاویری را به دست من رساندند كه نشان داده است لحظه تحویل سال در تخت جمشید سفره هفت سین برپا بوده و انصافا برنامه كاملی اجرا شده است، ولی این میان بدسلیقگی هایی بوده كه مبالغه شده و به یك مبحث جدی تبدیل گشته است.
مونسان افزود: برنامه این است كه برای مناسبت ها در این نقاط هماهنگی هایی تولید شود، چون به زعم بنده این ها فرصت های گردشگری می باشد و هیچ نگرانی درباره آن ها نباید وجود داشته باشد.
محمدحسن طالبیان ـ معاون میراث فرهنگی این سازمان ـ كه در این نشست حاضر بود در توضیحاتی اظهار داشت: این اتفاق به خاطر تقارن با شب شهادت رخ داد كه با مقامات محلی در این باره صحبت كردیم. به آن ها گفته شد حداقل می توانستند سفره هفت سین را در این محوطه ها داشته باشند، چون این آیین باستانی است.
در این نشست از معاون میراث فرهنگی درباره صدور مجوز كارخانه ای در حریم هفت تپه در جریان سفرهای نوروزی سوالی پرسیده شد كه وی در پاسخ اظهار داشت: مبحث را پیگیری می كنم و پاسخ آن را خواهم داد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه درباره برخورد با خانه های متفرقه كه غیرمجاز مسافر می پذیرند تاكید كرد: هم سازمان ما و هم اداره اماكن باید تلاش كنند از فعالیت این خانه ها كه غیرمجاز مسافر می پذیرند جلوگیری نمایند. طرح ما گسترش خانه مسافرها است كه تحت نظارت فعالیت می نمایند.
مونسان در ادامه درباره برنامه تبریز ۲۰۱۸ با عنوان «پایتخت گردشگری كشورهای اسلامی» اظهار نمود: این رویداد یك ساله است و در این مدت می توان از این فرصت بهره برد. حضور رییس جمهور در مراسم پنجم اردیبهشت هم فرصت خوبی برای معرفی این رویداد خواهد بود.
او همینطور درباره فرهنگ سازی سفر با عنایت به تخریب هایی كه در نوروز امسال اتفاق افتاد، اظهار داشت: شاید سفرها زیاد بوده، ولی عوارض آن زیاد و برخورداری شهرها كم بوده است. مثلا مازندران حجم قابل ملاحظه ای مسافر دارد، اما بیشتر سفرهای آن انفرادی انجام می گردد و برخورداری اقتصادی استان از این مسافران پایین است كه استاندار هم روی تغییر این وضعیت متمركز شده است. یكی از بهترین راهكارها طراحی پكیج متناسب با رویدادهای استانی است كه هم اكنون در حال انجام می باشد.

آمار سفر نسبتا دقیق است
وی درباره درستی آمارهای اعلام شده با عنایت به اظهارات قبلی اش در خصوص این كه تا حساب اقماری آماده نشود نمی توان به آمارها استناد كرد، اظهار داشت: اگر حساب اقماری باشد می توان رشد درآمد و تاثیر آن در تولید ناخالص ملی را مشخص كرد، اما این دلیل نمی گردد كه آمارهای اعلام شده دقیق نباشد، ما آن ها را از مراكز اقامتی رسمی كشور گرفته ایم و تا حدی دقیق و خوب است.
معاون گردشگری هم در این باره توضیح داد: این آمارها مبتنی بر استانداردهای سازمان جهانی جهانگردی است.
معاون رییس جمهور سپس درباره توافق گردشگری دریایی با سازمان امور بنادر توضیح داد: تابحال خیلی به این حوزه نپرداخته ایم، برای همین بعضی از اصطلاح «پشت به دریا» استفاده می نمایند. وضعیت شهرهای جنوبی هم نشان داده است گردشگری دریایی چندان مورد توجه نبوده، در حالیكه یكی از لزوم ها فعال سازی حوزه های آبی همچون كارون است.
وی اضافه كرد: توافقی با سازمان امور بنادر انجام شد تا هر كسی در حوزه گردشگری دریایی شناور بخرد ۱۰ درصد پول آن شخصی و ۹۰ درصد آن با استفاده از وام ارزان قیمت تأمین شود.
مونسان بیان كرد: باور دارم اگر طرح تعطیلات زمستانی به نتیجه برسد رونق سفرهای دریایی هم اتفاق خواهد افتاد.1397/01/19
14:27:59
5.0 / 5
1753
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد