شرایط سفر بدون ویزا را بدانید

شرایط سفر بدون ویزا را بدانید

به گزارش سفرگو هرچند صربستان با لغو ویزا درهای خویش را به روی ایرانیان گشوده، اما سفر به آن مثل تركیه خیلی هم آسان نیست و باید قواعد و شرایطی را رعایت كرد تا بدون ویزا به اروپای شرقی راه پیدا كرد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، از وقتی صربستان ویزای خویش را برای ایرانیان حذف كرده، جمعیت قابل توجهی با سودای زندگی در اروپا به این كشور سفر كرده اند، هرچند سفیر صربستان بعد از لغو ویزا با ایران بزرگترین مشكل را استفاده از پاسپورت های جعلی برای خروج از مرزهای این كشور به انگیزه ورود به دل اروپا دانسته، اما دولت صربستان با وجود فشارها و انتقادهای برخی كشورهای اروپایی همچنان برای گسترش و تقویت تعامل گردشگری با ایران عزم جدی دارد و راه های دیگری را برای كاهش پناهندگی و مهاجرت غیرقانونی در پیش گرفته تا جریان ورود توریست به این كشور خدشه دار نشود.
حرمت الله رفیعی ـ رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ هم به تجربه پیش بینی می كند؛ تب سفرهایی كه به انگیزه مهاجرت و پناهندگی به صربستان انجام می گردد بعد از مدتی فروكش خواهد كرد، چون مردم با واقعیت های این كشور به تدریج آشنا خواهند شد.
صربستان یك كشور بدون دریا است و جزو حوزه بالكان به شمار می آید كه با كشورهای بوسنی و هرزگوین، كرواسی، مونته نگرو، مقدونیه، بلغارستان، رومانی و مجارستان هم مرز است، مرزهایی كه بعد از جنگ جهانی دوم شكل گرفتند و جغرافیای پر تنشی را با از سر گذراندن جنگ ها و جدایی طلبی های متعدد، در برگرفته اند.
این كشور تا پیش از لغو ویزا مقصد سفر ایرانیان نبود، اما از آنجائیكه در قاره اروپا واقع شده و دردسرهای ویزای شینگن را ندارد، گشودن درهایش با استقبال ایرانیان همراه و مقصد تازه ای برای سفر شد.
سفیر صربستان در ایران گفته از زمانی كه ویزا را حذف كرده اند تا آخر سال ۱۳۹۶ حدود ۷ هزار ایرانی به این كشور سفر كردند. هر چند آمارهای غیر رسمی كه از كمپ های مهاجران و پناهندگان به گوش می رسد جمعیتی بیشتر از این عدد را نشان داده است. صربستان از تابستان سال ۹۶ روادید خویش را با ایران و هند لغو نمود، اما این سیاست از بهمن ماه رسما به اجرا گذاشته شد.
اما بابك نعمت پور ـ راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ كه نوروز امسال تورهایی را در صربستان اجرا كرده درباره پیدا و پنهان این كشور برای گردشگرانی كه قصد دارند ماجراجویی تازه ای داشته باشند، با ایسنا گفت و گو كرد و اضافه كرد: صربستان بعنوان مقصد تازه گردشگران، در نوروز شاید نزدیك به دو تا سه هزار مسافر ایرانی داشت.
این راهنمای گردشگری تصریح كرد: هرچند صربستان ویزا را برای ایرانیان لغو كرده، اما سفر به آن مثل تركیه خیلی هم ساده نیست و شروطی دارد.
وی اضافه كرد: برای سفر به صربستان حتما باید بلیت برگشت داشت، در فرودگاه ایران، صربستان و تركیه (برای پروازهایی كه در این كشور توقف كوتاه دارند) این بلیت ها كنترل می گردد. محل اقامت مسافر هم باید دقیقا مشخص باشد. داشتن میزبان و خانه فردی كه مقرر است در مدت سفر میزبان باشد، پذیرفته شده نیست. الزاما باید مدارك مربوط به اقامت در هتل و هاستل در فرودگاه و پیش از ورود عرضه شود. اگر خانه شخصی هم اجاره می شود، باید صاحب آن، اطلاعات مسافر را به پلیس اطلاع دهد.
او درباره سفارش هایی كه برای سفر همراه با تور به صربستان شده است، توضیح داد: با توجه به كنترل هایی كه پلیس این كشور به خاطر حجم مهاجرت ها دارد، بهترین و كم دردسرترین روش سفر به صربستان استفاده از تورهای معتبر است، وگرنه انفرادی هم می توان به این كشور سفر كرد فقط باید محل اقامت (هتل و هاستل) مشخص باشد، بلیت برگشت و به قدر كفایت پول همراه مسافر باشد. همه این ها در فرودگاه به دقت كنترل می گردد.
نعمت پور با اشاره به مهاجرت هایی كه بویژه بعد از لغو ویزای صربستان صورت گرفته است، اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی این كشور به شكلی نیست كه ورود و خروج به آن راحت باشد، مرزهای سختی دارد كه تمام ترددها از آن كنترل می گردد. صربستان كشور محصور و بسته ای است كه با عنایت به جمعیت زیاد مهاجرانش، پلیس رندومی در خیابان مدارك مسافران را كنترل می كند.
وی اضافه كرد: در صربستان شنیدم ۱۵ هزار ایرانی پس از لغو ویزا خویش را به این كشور رساندند و در كمپ های آن و در بدترین شرایط زندگی می كنند. برخی به امید ورود به قلب اروپا وارد این كشور شدند و شنیده می گردد بعضی ها تلاش كردند با پاسپورت های جعلی از صربستان به دیگر كشورهای اروپایی مهاجرت كنند، ولی قوانین سختگیرانه ای برای ورود و خروج وجود دارد كه بر خلاف تصورها است.


با این حال نعمت پور، صربستان را مقصد جدیدی برای گردشگران و ماجراجوهایی كه می خواهند طبیعت، تاریخ و فرهنگ تازه ای را تجربه كنند دانست و اظهار داشت: آب و هوای این كشور در زمستان بسیار سرد و در تابستان گرم است. به دریا دسترسی ندارد، اما رودخانه دانوب یكی از جاذبه های زیبای آن به شمار می آید. كلیساها، بازمانده های امپراطوری عثمانی و طبیعت از دیگر شاخصه های گردشگری این كشور است. كوهنوردی و دوچرخه سواری هم در تابستان های صربستان رایج است. بهترین زمان سفر به این كشور هم از اواخر خردادماه تا اواخر شهریورماه است.
او درباره هزینه های سفر در صربستان هم اظهار نمود: برای خرید كالا و پوشاك قیمت ها در صربستان بالا است، اما هزینه خوراك و نوشیدنی برابر با تهران است. پایتخت این كشور مترو ندارد و اتوبوس و تاكسی وسیله نقلیه عمومی آن به شمار می آید كه مثل بیشتر كشورها نرخ تاكسی ها بیشتر از اتوبوس است.
این راهنمای گردشگری همینطور اظهار داشت: صرب ها نظر مثبتی درباره ایرانیان دارند و با روی خوش با ما برخورد می كنند. حتی بعضی از شهرها و شخصیت های سیاسی مثل «امام خمینی (ره)» و فوتبالیست ها همچون «علی دایی» را به خوبی می شناسند.
نعمت پور افزود: اعتبار ویزای صربستان یك ماه است و اگر مسافری بیشتر از این مدت به اقامت تمایل داشت باید مجوز كار یا ویزای شینگن داشته باشد، در غیر این صورت حضورش غیرقانونی تلقی می گردد.


 

1397/01/21
20:02:17
5.0 / 5
2389
تگهای خبر: سفر , گردشگری , مسافر , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد