تاریخ را زیر این سنگ ها دفن كرده اند

بحث های حقوقی امامزاده عبدالله پابرجاست

بحث های حقوقی امامزاده عبدالله پابرجاست

سفرگو: مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری می گوید: پیش بینی برنامه ای برای مطالعه، مستندنگاری و ساماندهی قبرهای امامزاده عبدالله در این شهرستان را برای امسال در دستور كار داریم.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، سنگ های مُد روز و به صف شده در صحن صاف شده ی ورودی امامزاده عبدالله شهرری یكی یكی كنار همدیگر قرار می گیرند تا پایی لنگ نماند و جا برای بازی كودكان و فضای سبز باز شود. سنگ هایی با یك نام و دو عدد از سال تولد و سال درگذشت!
هر چند برخی سنگ قبرهای قدیمی و بخشی از آخرین كف پوش قبرستان در این بخش صاف شده با لودر همچنان لجوج باقی مانده بودند و قد راست كرده بودند تا برای همیشه در محوطه ای كه به قول متولیان اوقاف شهرری جزو قبرستان محسوب نمی گردد، جا بمانند. به اندازه ای كه متولیان طرح ساماندهی قبرستان امامزاده عبدالله را مجبور كرد تا قول دهند از این سنگ قبرها و كف پوش باقی مانده در طرح استفاده می نمایند، اما....
چیزی حدود ۹۰ روز از انتشار خبرهایی كه برای نجات امامزاده عبدالله منتشر شدند، می گذرد و پس از كلنجارهای فراوان میراث و اوقاف و فرمانداری، تا امروز بخش های قدیمی تر قبرستان در امامزاده مقرر است دست نخورده بمانند تا طرحی تهیه شود و ساماندهی فضاهای تاریخی قبرستان را در دست بگیرد.
امیر مصیب رحیم زاده، مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری، با اشاره به اتفاقات رخ داده در ورودی امامزاده، به ایسنا می گوید: به علت اتفاقات رخ داده، در هر صورت باید كار ساماندهی آن بخش توسط اوقاف صورت گیرد، اما از یك سو بحث شكایت میراث فرهنگی به علت این كار همچنان محفوظ است و از جانب دیگر، دیگر اجازه انجام هیچ كاری در بخش های دیگر امامزاده به اوقاف داده نمی گردد.
وی با بیان این كه چند سنگ قدیمی به جامانده در این بخش از قبرستان را در جای خود قرار داده اند، اما می گوید: متاسفانه سنگ فرش های باقی مانده از گذشته را پوشانده و آن را حفظ نكرده اند. با این وجود در نقاط دیگر سنگ همكف را داریم و گفته ایم اگر بخواهند در هر نقطه ای كاری انجام دهند باید حتما نظر میراث فرهنگی هم گرفته شود.
او با تاكید بر این كه نباید بدون نظر میراث فرهنگی هیچ فعالیت دیگری صورت گیرد، ادامه می دهد: برای بخش های دیگر قبرستان، باید وارد بحث حقوقی شد، چون به مالكان قدیمی برمی گردد، اما یكی از برنامه های ما برای پروژه های جدید امسال، بحث مستندنگاری و ساماندهی این قبرستان است تا با پیش بینی یك طرح مطالعه، بررسی برای ساماندهی آن ها صورت گیرد و بر مبنای آن كارهای همسان سازی صورت گیرد.1397/01/23
18:34:25
5.0 / 5
2624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد