یك كارگر ساختمانی میراث روستایی سمنانی ها را حفظ كرد

یك كارگر ساختمانی میراث روستایی سمنانی ها را حفظ كرد

سفرگو: یك كارگر ساده كه در ساختمان كار می كرد اكنون میراث روستایی سمنانی ها را در خانه اش حفظ نموده و میزبان گردشگران در اقامتگاه بومی اش از سراسر ایران شده است.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، همه او را عمو علی صدا می زنند او عمو علی همه كسانی است كه به خانه_موزه اش می روند گردشگران و مسافران خانه او بسیار اوقات به دیدن خودش مشتاق تر هستند تا خانه و موزه اش.
علی خنجری را تا همین چند سال پیش بعنوان كارگر ساختمانی كار می كرد و كسی نمی شناختش. تا اینكه قاسمی معاون گردشگری شاهرود یك روز در كنارش چای خورد و متوجه شد كه او نقاش، هنرمند، نوازنده و خوش ذوق است و در سالهای اخیر هر آنچه كه مربوط به زندگی گذشته مردم سمنان بوده را جمع آوری می كرده است. قاسمی به او پیشنهاد كرد كه محلی برای نمایش این اشیا و اقامت میهمانان فراهم آورد و تاكید داشت كه « خودش باشد.»
تا همین چند سال پیش همه فكر می كردند كه این كارگر ساده ساختمانی كه وسایل قدیمی زندگی روزمره مردم را جمع می كند، چند سالی از زندگی معمولی و هم سن و سالهای خودش عقب است حتی او هم به همین باور رسیده بود. بعضی ها كارهایش را نقد می كردند و برایشان سوال بود كه چرا هر آنچه كه آنها از چرخه زندگی شان خارج می كنند را جمع می كند.
اما حالا همان افراد برای دیدن این وسایل باید به قلعه اش بروند و برای دیدن موزه اش دو هزار تومان بلیت بخرند او آشپزخانه و یكی از اتاق هایی كه در آن زندگی می كرد را به موزه تبدیل نموده و همه ملزومات زندگی مردم سمنان را در آن جمع كرده است طراحی و چیدمان این وسایل هم به ابتكار خودش بوده و چون نقاش است تصویری برجسته از نمای قدیمی روستای قیچ قلعه را هم روی دیواری بوجود آورده است تا همه به یاد بیاورند كه درگذشته قیچ قلعه چه شكلی بوده است و چه خانه های گلی و خشتی داشت كه اكنون دیگر نیست.
علی خنجری كارهای هنری خودش را به نمایش گذاشته است از نقاشی ها تا هنرهای خودآموخته اش را. او تصویری از امام خمینی را نقاشی كرده است و می تواند تصویر هر شخصی را كه كمتر از یك دقیقه دیده نقاشی كند او ساز هم می نوازد به خصوص برای مهمانانی كه به خانه اش می روند.
از همه شهرها برای اقامت در خانه اش می آیند و بعضی از افراد تنها به جهت اینكه با او بنشینند و به حرف هایش گوش دهند گفته هایی كه با لهجه سمنانی ها عجین شده است او برای مهمانانش همه چیز فراهم می كند از پذیرایی تا اقامت در اتاق های محدودی كه برای 70 مسافر تجهیز كرده است. قاسمی معاون گردشگری شاهرود به او ایراداتی می گیرد كه وی در بخش اقامتگاههای بوم گردی بی عیب باشد چون عموعلی هنوز خودش را فراموش نكرده است با اینكه خانه و موزه اش به سوددهی رسیده است.
قیچ قلعه و موزه عموعلی در سال 96 یك هزار و 250 نفر بازدید كننده داشت اما در طول ایام نوروز 97 او میزبان هزار نفر بود. این افراد از شهرهای مختلف سمنان هم آمده بودند تا به یاد بیاورند كه معماری قدیمی قیچ قلعه به چهشكل بوده است شاید چون این معماری خانه و موزه را در هیچ كجا ندیده اند.
اینجا یك خانه خیلی ساده است و با ساكنانی ساده تر. هر گردشگری كه به این جا می آید از همان دم وقتی استقبال عمو علی را می بیند متوجه می گردد كه از تكلف خبری نیست همین است كه سبب میشود گردشگران از این خانه بیرون نروند. او لباسی را به تن می كند كه همسرش دوخته است او هنوز سنت خانوادگی اش را حفظ نموده است و وقتی صندلی برای میهمان نباشد تلویزیونی را برای مهمانانش می آورد تا روی آن بنشینند می گوید كه باید وقتی دور هم هستیم در دنیای واقعی زندگی نماییم نه مجازی.

1397/02/01
13:02:54
5.0 / 5
1733
تگهای خبر: روستا , گردشگری , مسافر , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد