سفر زائران به عراق بدون ارز

سفر زائران به عراق بدون ارز

سفرگو: مدیركل عتبات سازمان حج اظهار داشت: فعلا ارزی به زائران عتبات داده نمی گردد، بیشتر آن ها با ریال سفر می كنند و اگر ارزی همراه داشته باشند، در گذشته خریده اند.


مرتضی آقایی با تشریح ضوابط اولیه تخصیص ارز به زائران در گفت وگو با ایسنا، خاطرنشان كرد: متولی تامین خدمات مورد نیاز زائران در عراق، سازمان حج و زیارت است كه زائر هزینه آن را ریالی می پردازد و شاید فقط برای خرید سوغات به ارز نیاز داشته باشد، چون شرایط سفرِ عتبات به گونه ای است كه زائر به تهیه ارز نیازی ندارد.
او همینطور اظهار داشت: سفارش ما به زائران همواره این بوده كه با عنایت به تنوع محصولات داخلی، سوغات خویش را از ایران تهیه كنند و اگر قصد تهیه سوغات از عتبات دارند، بهتر است معنوی باشد كه آن هم به ارز خاصی نیاز ندارد.
وی در عین حال به مذاكره ی سازمان حج و زیارت و بانك مركزی برای تخصیص ارز به سفرهای زیارتی كه در سیاست های اولیه ارزی از قلم افتاده بود، اشاره نمود و اظهار داشت: در آخرین مذاكره با بانك مركزی مصوب شد ۲۵۰ هزار دینار عراقی با استفاده از بانك های تجارت و پارسیان در اختیار زائران قرار گیرد.
وی اضافه كرد: با عنایت به كسرت زائران عتبات در مرزها و فرودگاه ها بطور قطع توزیع ارز در این نقاط میسر نیست، برای همین دو بانك عامل تعیین شد تا ارز مورد نیاز زائران از آن طریق تامین گردد. جلسات هماهنگی با این دو بانك برگزار شده تا زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری لازم تولید شود، چون كه درحال حاضر چنین زیرساختی برای تزریق و توزیع دینار در بانك ها تعریف نشده، ازاین رو ارزی هم به زائران پرداخت نمی گردد، ولی ما پیگیریم تا این تصمیم زودتر به نتیجه برسد.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، بعد از اصلاح سیاست های ارزی، بانك مركزی اعلام كرد؛ حسب هماهنگی های به عمل آمده با سازمان حج و زیارت و به منظور تسهیل شرایط مسافرت هموطنان ایرانی به عتبات عالیات، تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات اعلامی از جانب سازمان حج و زیارت (به طور كلی اعم از زمینی یا هوایی) به میزان ۲۵۰ هزار دینار عراق صرفاً با استفاده از تمام شعب ارزی منتخب بانك های تجارت و پارسیان در سطح شهر و با ارائه فهرست مشخصات زائران كه توسط دفاتر سازمان مورد اشاره تایید شده باشد، بدون ارائه بلیت و گذرنامه با رعایت بندهای (۱ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی یك بار در سال)، (۳ ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی كمتر از ۱۲سال امكان پذیر نیست)، (۶ ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به ایرانی ها مقیم خارج از كشور مجاز نیست) و (۷ ـ در صورت امكان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت (كارت، حواله و …) انجام این امر مجاز و مورد تاكید این بانك است) بلامانع است.
مقتضی است بانك های مورد اشاره هماهنگی لازم را با سازمان حج و زیارت به عمل آورند.
همچنین بر مبنای اعلام بانك مركزی، حسب هماهنگی و توافق به عمل آمده، تامین اسكناس دینار عراق به عهده بانك های پارسیان و تجارت است.1397/02/19
13:18:43
5.0 / 5
1920
تگهای خبر: سفر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد