اعتراض به منع پژوهشكده باستان­ شناسی از تهیه نقشه باستانی

اعتراض به منع پژوهشكده باستان­ شناسی از تهیه نقشه باستانی

سفرگو: باستان شناسان درباره اینكه مدیریت پژوهشگاه میراث فرهنگی، پژوهشكده‌ی باستان­شناسی را از تهیه نقشه دیرینه شناسی منع كرده؛ نامه ای به وزیر علوم نوشتند و به این اقدام اعتراض كردند.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، جامعه باستان شناسان ایران نامه ای سرگشاده به منصور غلامی، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری نوشته و آورده اند كه:
در سال ۱۳۸۳ «پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری» با هدف «پاسخ­گویی به بخشی از نیازهای پژوهشی كشور در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری» به استناد مجوز (شماره‌ی ۶۵۰۳/۲۲) شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طبق قانون اهداف و وظایف و تشكیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (مصوّب ۱۸/۵/۱۳۸۳) تأسیس شد. تا پیش از تشكیل و تأسیس پژوهشگاه مذكور بخش قابل توجهی از فعالیت­های آن در چارچوب معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی انجام می­ پذیرفت.
در اوایل دهه‌ی ۱۳۸۰ با ادغام دو سازمان میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی كه بعداً صنایع دستی هم به آن­ها اضافه گردید سازمان كنونی «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» پدید آمد. در خلال پانزده سال قبل «پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری» مأموریتی درمورد انجام بعضی از مهمترین و بنیادی­ترین جنب ه­های علمی و تحقیقاتیِ در رابطه با فرهنگ و تمدن ایران را برعهده داشته كه بعضی از آنها نظیر باستان­شناسی جنبه‌ی حاكمیتی داشته­اند و علی­ الظاهر با تفویض اختیارات از جانب مقام ریاست سازمان میراث فرهنگی انجام می ­گیرد (از پیچیدگی این مورد و جزئیات عدیده ­ای كه در این زمینه وجود دارد و در این نامه قابل طرح نیست ناگزیر صرف نظر می­كنیم تا به دغدغه این نامه بپردازیم).
استحضار دارید كه در سال ۱۳۸۹ بنا به تصمیم غیركارشناسی و شتاب ­زده‌ی مقامات دولت­های نهم و دهم، به­ویژه رییسِ وقتِ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آقای حمید بقایی، بخش­های مهمی از این سازمان و همچون «پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری» به بهانه‌ی كاستن از تراكم جمعیت تهران و مقابله با خطرات احتمالی زلزله‌ی تهران به شهرهای اصفهان، شیراز و مرودشت انتقال یافت و این امر آسیب­های فراوانی به اسناد و مدارك، تجهیزات آزمایشگاهی و هم نیروی انسانی متخصص وارد كرد. صرف نظر از آسیب­های ویرانگر و گسستی كه پدید آمد، مروری كلی بر فعالیتهای پژوهشگاه میراث فرهنگی نشان می­دهد كه مأموریت­های محوله به هر دلیلی (كه دلایل آن قابل بحث و ارزیابی است) چنانكه باید به اجرا درنیامده است؛ به گونه ­ای كه امروزه پژوهشگاه میراث فرهنگی به هیچ وجه هم­پای نام و آوازه­ای كه دارد رشد علمی نیافته و اهداف، وظایف و كاركردهای آن نیازمند بازنگری و بازتعریف است.
در همین زمینه باید اشاره نماییم «پژوهشكده‌ی باستان­شناسی» كه متولی انجام مطالعات باستان­شناسی كشور است و یكی از زیرمجموعه ­های پژوهشگاه میراث فرهنگی محسوب می­ شود، وضعیتی مهجور، مبهم و منزوی دارد. این پژوهشكده نسبت به گستره‌ی فعالیتهایی كه در سراسر ایران می­بایست بر عهده داشته باشد به شدت با فقر زیرساختها مواجه می باشد. فقدان یا نبودِ آزمایشگاههای مربوط به علوم باستان­ شناختی، كتابخانه‌ی تخصصی، مكان مستقل، نیروی انسانی متخصص كافی، و نظایر اینها در كنار سوء مدیریت و تغییرات پیاپی مدیران پژوهشگاه میراث فرهنگی و به تبع آن پژوهشكده باستان­شناسی در پانزده سال گذشته، باستان­شناسی كشور را با وضعیت وخیمی مواجه كرده است.
یكی از این سوء تدبیرها مبحث تهیه‌ی «نقشه‌ی باستان­شناسی كشور» (سامانه‌ی اطلاعات باستان­شناسی) است كه اخیراً سرنوشت غم ­انگیزی پیدا كرده است. این برنامه كه سرآغاز آن به دهه‌ی ۱۳۴۰ می­رسد، در اواخر دهه‌ی ۱۳۸۰ و آغاز دهه‌ی ۱۳۹۰، به رغم همه كاستیها، پیشرفت نسبتاً قابل توجهی یافته بود. اما اخیرا مشخص شده كه مدیریت پژوهشگاه میراث فرهنگی بدون هیچ توضیحی پژوهشكده‌ی باستان­شناسی را از انجام این برنامه منع كرده و با بركناری گروه متخصصانِ مسئول و همكار این برنامه، آن را به افرادی غیرمتخصص در معاونت «اداری_مالی و توسعه‌ی مدیریت» پژوهشگاه سپرده است.
«سامانه‌ی اطلاعات باستان­شناسی ایران» منبعی بنیادین برای آگاهی های پایه ­ای باستان­شناسی ایران و امور در رابطه با آن (مشتمل بر اطلاعات تاریخی، نقشه ­ها، مختصات جغرافیایی، سوابق كاوش­ها و مطالعات، توصیف داده­ ها و یافته ­ها، كلیه اطلاعات محوطه­ ها و اماكن باستان­ شناختی كشور و وضع موجود آن­ها، و غیره) است كه ضمن اهمیت در زمینه‌ی مدیریت منابع فرهنگی و باستان­شناختی كشور همچون حافظه ­ای برای یك و نیم قرن باستان­شناسی میهن ما به شمار می­ آید.
لذا با عنایت به موارد پیش­گفته از جنابعالی درخواست می­شود دستور فرمایید با استفاده از ابزارهای قانونی و نظارتیِ تحت اختیار آن وزارت، اقدام لازم و عاجل جهت برآوردن مصالح و منافع عمومی كشور در مورد دغدغه‌ی مذكور به عمل آید و مدیران پژوهشگاه میراث فرهنگی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به پاسخگویی درباره‌ی موارد مطروحه فرا خوانده شوند.

1397/02/28
13:01:04
5.0 / 5
1831
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد