آب چشمه علی مسئولان را به بازی گرفته!

آب چشمه علی مسئولان را به بازی گرفته!

سفرگو: «چشمه علی» شهرری برخلاف قول مسئولان خط ۶ مترو این منطقه، هنوز خشك است و به نظر می رسد هیچ دستگاه یا متولی های مربوط به این محوطه ی تاریخی دیگر توجهی نسبت به وضعیت این محوطه طبیعی ثبت شده در لیست آثار ملی ندارند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، داستان خشك شدن آب «چشمه علی» شهرری هم در حال تبدیل گشته به وضعیت تخریب بناهای تاریخی است كه هر روز خبری از یك گوشه اش منتشر می گردد مثلا بنای تاریخی با فلان قدمت و آن همه تزئینات و معماری خاص خود توسط مالك یا فلان دستگاه دولتی تخریب شد.
حالا حدود یك سال است كه «چشمه علی» شهرری هم درگیرودار كم آبی، خشك شدن آب چشمه، یا گاهی اوقات بازگشت آب به این محوطه تاریخی طبیعی است.

اتفاقی كه بافعال شدن كارگاه خط ۶ مترو در این محدوده شروع شد و پس از آن، دیگر دست از سر این محوطه ی تاریخی چند هزار ساله برنداشت.

در یك سالِ گذشته اعلام گردید كه مقرر است مترو از محدوده تاریخی شهرری عبور كند، پس از رایزنی های مختلف بالاخره میراث فرهنگی موفق شد در یك قدم تاریخی این دفعه مسئولان مترو را متقاعد كند، مسیر این خط را تغییر دهند و قرار شد آن "برج طغرل"، قبرستان "ابن بابویه"، "دژ رشكان" و "محوطه چشمه علی" را دور بزند تا از بروز هر گونه آسیبی به این محوطه های تاریخی جلوگیری شود، اما پس از مدتی خبر رسید، دِبی آب در چشمه علی شهرری پایین تر می رود و حتی یكی دو بار هم آب چشمه خشك شده است.

و سرانجام در ۲۹ اردیبهشت، مسئولان میراث فرهنگی تهران به این نكته تاكید نمودند كه قاعدتا تا فعال بودن كارگاه مترو در محدوده ی چشمه علی، قطعی آب طبیعی است و تا زمان حضور كارگاه مترو در محدوده ی چشمه علی آب را به منطقه برنمی گرداند.

هر چند دستورها از ۱۲ اسفند سال قبل مبنی «توقف عملیات عمرانی مترو تا بازگشت خروجی آب چشمه به شرایط اولیه و ارائه یك راهكار كارشناسی از سوی شركت مترو بود.» اما مترو ترجیح داد كار خویش را به آخر برساند و سرانجام پس از گذشت بیش از یك ماه از آخرین دستورِ دلارو بزرگ نیا، آخرین مدیر كل میراث فرهنگی استان تهران تا شنبه ۲۹ اردیبهشت، مسئولان مترو بالاخره اعلام نمودند كه آب این چشمه ی تاریخی – طبیعی تا یك شنبه ۳۰ اردیبهشت به چشمه برگردانده می گردد.

با وجود همه این صحبت ها، اما سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایكوم ایران كه بامداد جمعه چهارم خرداد از محوطه چشمه علی شهرری دیدن كرده به ایسنا می گوید: تا امروز ندیده بودم چشمه علی شهرری به این مرحله از خشكی برسد.

او با بیان این كه پیش از این و در زمان هایی كه اعلام می شد چشمه علی شهرری خشك شده، حداقل یك حوضچه ی آب كم در وسط دریاچه هنوز وجود داشت، تاكید می كند: اما امروز به چشم خودم دیدم كه یك قطره آب هم در این محوطه ی تاریخی طبیعی دیگر وجود ندارد، چشمه درست در مقابل كتیبه "فتحعلی شاهی" خشكِ، خشك است.

این در حالی است كه مسئولان خط مترو در آخرین اظهاراتشان معتقد بودند كه سفره های آب زیرزمینی با وجود عبور تونل مترو و پس از آخر كار این ایستگاه، راه عبور خویش را پیدا می كنند و سرانجام به چشمه بر می گردند اما پنج روز از قول های آن ها می گذرد و چشمه علی شهرری هنوز نتوانسته به وضعیت قبلی خود برگردد.
1397/03/05
14:30:53
5.0 / 5
2224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد