ناشناخته حتی برای خود ایرانی ها واقعا چرا؟ بعلاوه تصاویر

ناشناخته حتی برای خود ایرانی ها واقعا چرا؟ بعلاوه تصاویر

سفرگو: اگر مجبور به انتخاب بین سیستان و بلوچستان و دوبی شوید، كدام را برای سفر انتخاب می كنید؟


17 میلیون تومان برای سه شب و چهار روز هزینه لاكچری برای یك نفر می كنید تا قشنگ ترین خیابان و برج های دنیا، هتل لوكس با ساحل نخلی در میانه خلیج فارس، بازار قدیمی دوبی به سبك ونیزی و دهكده جهانی با نمادهای كشورهای دنیا كه مصنوعی است و ساخته دست هنرمندان، ببینید و از تفریحات ساحلی كه همچون آینه برق می زند، پارك آبی، آكواریوم های دریایی، بالن های ساحلی و رستوران زیر آب لذت ببرید.


گَِل فشان از جاذبه های سیستان و بلوچستاناستان سیستان و بلوچستان با همه گنج اش بیخ گوش امارات است، اماراتی كه اندازه یك استان ما هم نمی شود؛ آنان به سرعت برق و باد در حال استفاده از فرصت های اقتصادی جهان اند و به جایی رسیده اند كه برای خودشان وزیر هوشمند و آن هم از جنس زن تعیین كرده و به سمت هوشمندسازی كشورشان حركت می كنند.
آنجا مصنوعی است و ساخته دست بشر و اینجا طبیعی است و چهار فصلش بهار؛ بادهای موسمی بر روی اقیانوس شلاق می زند و نسیمش به ساحل می رسد. هزار كیلومتر خط ساحلی از جاسك هرمزگان تا چابهار، برخورداری از آب و هوای اقیانوسی، كوه های مینیاتوری و مریخی، تنها آتش فشان فعال ایران به نام تفتان، گل افشان ها، رقص دلفین ها، قلعه های تاریخی، شهر سوخته 7000 ساله بخشی از جاذبه های سیستان و بلوچستان است كه اوسط هاشمی، استاندار پیشین سیستان و بلوچستان از آن یاد می كند و معتقد می باشد همه اینها را با هم تنها می توان در 2 یا سه شهر اروپا یافت.
نمایی از شهر دوبی
مردم ما به جای سفر به كیش، قشم و چابهار خودمان به تركیه و دوبی می روند، آن هم نه یك بار بلكه دوباره و سه باره؛ مگر آنجا چه دارد كه چابهار ندارد؟ آنجا مركز تفریح مردم جهان و اینجا مقصدی ناشناخته و بكر حتی برای خود ایرانی ها؛ واقعا چرا؟

چقدر به گردشگری دریایی سیستان و بلوچستان توجه شده و چند تا اتوبوس دریایی وجود دارد كه مردم را از ساحل یك استان به ساحل استان دیگر ببرد و گشت دریایی راه بیفتد؟ چرا در این زمینه عمیق فكر نمی گردد، در حالیكه توسعه سواحل می تواند ساحل های بكر را به سایت های پرارزش گردشگری در جهت تامین نیازهای روحی استان تبدیل كند.
آنچه كه معلوم است هنوز فضای شاد و سازگار با شرایط كشور تولید نشده و در نتیجه گردشگران خروج از كشور را برای تفریح در پیش می گیرند و شادی را در بیرون از كشور جستجو می كنند.
علی اوسط هاشمی، استاندار پیشین سیستان و بلوچستان
علی اوسط هاشمی كه تا پیش از این به مدت سه سال استاندار سیستان و بلوچستان بوده است و تنها استانداری است كه پس از انقلاب توانسته تحولی در توسعه استان تولید كند، علت ناموفق بودن استان را در جذب گردشگران، ناامن جلوه دادن این استان، بی برنامگی، فقدان جامعیت نگاه به استان، ضعف در مدیریت، عقب ماندگی تاریخی در توسعه نیافتگی، تنگناهای مالی و ارزی و بالا بودن هزینه ها، مطالبات انباشته شده و زیرساخت های ضعیف می داند و معتقد می باشد، اگر استان با همه داشته هایش محروم است ناشی از ضعف ماست.
ساحل چابهار
یك مدل توسعه در ایران با محوریت دریا وجود ندارد
او با این توصیف زیبا كه باید موج دریا خویش را در برنامه ششم توسعه نشان دهد، می گوید: این استان به آب های آزاد اقیانوسی متصل است و بیش از 1000 كیلومتر ساحل از جاسك هرمزگان تا چابهار سیستان و بلوچستان وجود دارد، ازاین رو نباید به علت چسبندگی مطلق ما به نفت مورد بی توجهی قرار گیرد. ما دربین 170 كشور دارای ساحل قرار داریم و از یك طرف به خلیج فارس و یك طرف دیگر به دریای عمان و مكران متصل هستیم ولی نتوانستیم یك مدل توسعه با محوریت دریا داشته باشیم و این ساحل ها با این همه ظرفیت نتوانسته ما را به یك مدل درست توسعه برساند. سواحل این استان و زیبای های دیگر طبیعت آن و آداب و رسوم اقوام آن بی نظیر است و تنها كافی است به ایرانیان شناسانده شود.

زیرساخت های گردشگری در سیستان و بلوچستان ضعیف است
اوسط هاشمی بر لزوم توسعه صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان و برنامه ریزی برای آن تاكید دارد و خاطرنشان می كند كه این استان با ضعف در تولید زیرساخت های گردشگری روبروست و بر این عقیده است كه تا زمانی كه هزینه سفر به سیستان و بلوچستان به علت فاصله طولانی اش با سایر استان ها همچون تهران گران است هزینه سفر برای هموطنان سنگین می گردد.
او خواهان این است كه سازمان میراث فرهنگی جهت گیری كلی و مقصدیابی جدید در نظر گیرد تا از تمركزگرایی گردشگری در مناطقی همچون شمال كاسته شود و فضاهای گردشگری تكثیر شود و در آن تنوع تولید شود كه این امر با تسهیل گری و روان سازی برای سرمایه گذاری در این بخش ها توسط بخش حاكمیتی امكان پذیر است. بعنوان مثال باید سازمان ها و وزارتخانه ها همچون وزارت ورزش بخشی از مسابقات آسیایی و منطقه ای خویش را به این منطقه سوق دهند و همه برنامه ها در پایتخت و سه تا چهار استان كشور برگزار نشود كه این مورد سبب شناخت ملی از این استان می گردد.

به توسعه سواحل مكران در برنامه ششم توجه شده است
استاندار پیشین سیستان و بلوچستان، همسویی سرمایه گذاران داخلی، روی آوری سرمایه گذاران خارجی و جهت گیری درست دولت را زمینه ساز تحول در این استان عنوان و خاطرنشان می كند: صدای مردمی كه 2000 كیلومتر با مركز فاصله دارد نباید در حاشیه قرار بگیرد و باید جهت گیری اقتصاد مقاومتی كشور معطوف به این استان باشد، البته در برنامه ششم توسعه به این استان هر چند كوچك توجه شده و سازمان توسعه سواحل مكران برای توجه به ظرفیتهای ملی و منطقه ای در احكام دائمی پیش بینی شده است و اگر با دقت به آیین نامه سازمان توسعه سواحل مكران توجه گردد و هیات امنای این سازمان شكل خویش را پیدا كند می تواند این منطقه را یعنی از جاسك هرمزگان تا بندر چابهار را متحول سازد.
تاثیر خشكسالی بر زندگی مردم در اطراف هامون در سیستان و بلوچستان
گرد و غبار و خشكسالی در سیستان و بلوچستان یك تهدید جدی است
از آنجا كه گرد و غبار و خشكسالی در سیستان و بلوچستان یك تهدید جدی برای پایداری جمعیت شده و می تواند زمینه مهاجرت و پایین آمدن قیمت املاك در منطقه را به همراه داشته باشد، تصمیم گرفته شد 46 هزار هكتار از اراضی استان با 20 كارگاه مجهز شود و 3000 نفر بر روی این زمین ها مشغول به كار شوند. در نتیجه برای این پروژه از مخزن تا مزرعه، لوله آب رسانی بوجود آمد تا میزان تبخیر به شدت كاهش یابد و در نتیجه به این گونه كمبود بارش مدیریت شود و مردم منطقه را امیدوار كند به بودن شان در مزارع خودشان.
نمایی از باغات موز در سیستان و بلوچستان
سیستان و بلوچستان می تواند قطب تولید موز و فولاد و پتروشیمی باشد
او معتقد می باشد نباید در هر استانی هر محصولی كاشته شود و از منابع آب عمومی حداكثر استفاده گردد و در نهایت محصولی برداشت شود كه سر دست كشاورز بماند و می گوید: 850 میلیون دلار برای واردات موز از كشور خارج می گردد در حالیكه این استان می تواند قطب تولید موز باشد و برای استان سیستان و بلوچستان اشتغال تولید كند و از خروج ارز جلوگیری نماید. این استان با اقلیم اقیانوسی اش و متاثر از آب و هوای پاكستان و هند، مكانی مناسب برای تولید میوه های گرمسیری است و می تواند قطب تولید موز در كشور باشد، در عوض هندوانه ای در استان تولید می گردد كه محصولی آب بر است و سبب صادرات مجازی آب می گردد.
نمایی از ساحل چابهار
این جهت گیری نادرست تنها در بخش كشاورزی نبوده و به بخش های دیگر استان هم سرایت كرده است؛ با این حال كه سیستان و بلوچستان به علت وصل بودن به آب های اقیانوسی و دارا بودن آب مورد نیاز می تواند قطب تولید فولاد و پتروشیمی و صادرات آن از كشور باشد اما امروز فولاد و یا پتروشیمی در عمق كشور و مركزیت كشور با وجود كمبود آب در این مناطق تولید می گردد ازاین رو به نظر می رسد باید در جهت گیری توسعه ای بازنگری جدی و مكان یابی درست صورت گیرد.
اوسط هاشمی اما این كمبودها و عقب ماندگی های تاریخی سیستان و بلوچستان را بهانه نكرد و با عشق و با وجود كمبود امكانات دست به كار شد؛ مردم هم به عملكرد او و دولت روحانی روی خوش نشان دادند و او را برای تحقق وعده هایش یاری كردند؛ پیشرفت پروژه ها تا آنجا بود كه 2 بار رئیس جمهور برای افتتاح پروژه های بزرگی كه در تاریخ استان مسبوق به سابقه نبود به استان دعوت شد و بخشی از وعده ها محقق شد؛ افتتاح پروژه توسعه بندر شهید بهشتی و روشن شدن مشعل گاز شهری در زاهدان همچون كارهای اثرگذار در افزایش رفاه سیستان و بلوچستانی ها بوده است. جالب است بدانید از سال 58 تا 92 یعنی در مدت 34 سال، 9 هزار و 200 میلیارد تومان سرمایه گذاری در این استان انجام شده، در حالیكه ظرف چهار سال اخیر 13 میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده و آن هم در شرایط سختی كه از نظر پولی و مالی بر كشور حاكم بوده است.
افتتاح گازرسانی به شهر زاهدان با حضور روحانی در سیستان و بلوچستان
سیستان و بلوچستانی ها روزهای گازی را سپری می كنند
حال برای گازرسانی به روش بیع متقابل در این استان تا 500 میلیون دلار قرارداد در شورای اقتصاد كشور مصوب شده و هم اینك می توان اظهار داشت كه سیستان و بلوچستانی ها روزهای سخت شان را سپری كرده و روزهای گازی شان را می گذارنند. به همین منظور 750 كیلومتر لوله كشی شهری برای سال 96 پیش بینی شد كه انجام مطالعات و پیگیری امور قراردادهای آن به طول 450 كیلومتر به امسال موكول شده است و علاوه بر آن مطالعات خط انتقال گاز از زاهدان به سیستان نهایی شده است.
تاكنون تامین گاز واحدهای صنعتی همچون سیمان از طریق دور و زمینی و با استفاده از خوزستان و اصفهان كاری پرهزینه و با تهدید همراه بوده اما حالا با انتقال گاز به این استان با استفاده از خط لوله هم می توان گاز مورد نیاز صنعت و مردم استان را تامین كرد و هم زمینه صادرات آن به استان های نزدیك به مرز افغانستان را فراهم كرد؛ حال ضروری می باشد كه مسئولین كنونی استان به این مطالبه جدی مردمی پاسخ داده و پیگیری های زمان دار برای تحقق طرح های گازرسانی صورت گیرد.
هم چنین برای حفظ اشتغال به توسعه صنعت در استان پرداخته شد به گونه ای كه زمینه ساخت كارخانه لاستیك سازی با ظرفیت 55 هزار تن و كارخانه تولید كاغذ از آهك و شن فراهم گردید كه هر دو این پروژه ها در حال اجرا هستند. ال سی صنعت فولاد در چابهار هم در حال باز شدن است و بیش از 160 میلیون یورو سرمایه گذاری شده و مقرر است ظرفیت تولید سه میلیون و 200 هزار تن، با شروع به كار 2 واحد فولادی تولید شود.
برق سیستان و بلوچستان هم عموما از استان كرمان و خراسان جنوبی تامین می شد و اگر وقفه ای در انتقال برق از این دو استان اتفاق می افتاد تامین برق استان دچار مخاطره می شد ازاین رو نیاز بود كه برق استان در خود استان تامین گردد در نتیجه بخشی از سرمایه گذاری خارجی به تولید برق معطوف شد و اعتبار نیروگاه سیكل تركیبی چابهار برای تامین برق شمال و مركز استان تامین شد.
پروژه های درمانی دولت در استان با كل دستاوردهای درمان در تاریخ درمانی سیستان و بلوچستان برابری می كند
11.5 درصد كل پروژه های طرح تحول سلامت در سیستان و بلوچستان اجرا شد و برای اولین بار دو پروژه بیمارستان 90 تختخوابی بخش خصوصی در این استان كلنگ زنی شد و اعتبارات ارزی برای تامین تجهیزات شان اختصاص یافت. تا پیش از این تنها یك بخش درمانی خصوصی 10 تختخوابی وجود داشت، ازاین رو كل پروژه های درمانی دولت در این استان با كل دستاوردهای درمان در تاریخ درمانی سیستان و بلوچستان برابری می كند.
در دوره اوسط هاشمی، هم چنین منطقه آزاد سیستان پایه گذاری شد؛ مبحث آن از كمیسیون اقتصاد عبور كرد و هم اینك آماده ورود به مجلس برای بررسی است. مطمئنا تولید آن در پایداری جمعیت در آن منطقه نقش دارد. این منطقه آزاد در پنج كیلومتری ولایت هیرمند قرار دارد و از زیرساخت ها و امكانات لازم برخوردار می باشد ازاین رو در صورت مشاركت فعالان اقتصادی و تولید معافیت ها و مزیت ها برای منطقه می توان نیاز كشور افغانستان را تامین كند.
بندر شهید بهشتی در روز افتتاح طرح توسعه آن در سیستان و بلوچستان
ظرفیت بندری سیستان و بلوچستان هم از 2.5 میلیون تن در سال 62 به 8.5 میلیون تن در سال 95 رسیده است؛ به محض خروج از تحریم ها و گشایش ال سی، تجهیزات بندری از آلمان خریداری شد و توسعه بندر شهید بهشتی انجام شد به گونه ای كه هم اینك پهلوگیری كشتی های بالای 100 هزار تن امكان پذیر شده است و كشتی های اقیانوس پیما می توانند در این بندر پهلوگیری كنند.
به نظر می رسد حال كه بندر توسعه یافته است لازم است توسعه روابط با كشورهای حاشیه اقیانوس همچون هند، پاكستان، چین و اندونزی مورد توجه قرار گیرد، زیرا به عقیده اوسط هاشمی اقیانوس هند جای اقیانوس آتلانتیك را در تجارت خواهد گرفت و جای پایی برای توسعه آینده جهان خواهد داشت و ایران در این میان بتواند پل ارتباطی با آسیای میانه باشد.
صیادی در سیستان و بلوچستان
شیلات صنعتی منطبق با نیاز صیادی در سیستان و بلوچستان وجود ندارد
دریا مهم ترین ظرفیت پنهان این استان است زیرا كه تا شاخ آفریقا، اجازه صید برای ایرانی ها در آب های آزاد وجود دارد با این وجود هنوز شیلات صنعتی منطبق با نیاز صیادی در این منطقه وجود ندارد. هم اینك 900 لنج صیادی در این منطقه فعال است و برای توسعه صنعت صیادی، پیشنهاد بورس تن ماهی مطرح شده است تا بازار ملی و منطقه ای برای آن راه بیفتد.
بورس جهانی ماهی در سیستان و بلوچستان راه اندازی شود
كشوری كه 5000 كیلومتر ساحل دارد با این میزان سطح دسترسی به منابع دریایی باید به بورس شیلات جهانی برسد؛ هم اینك بورس جهانی در تایلند در حال فعالیت است و ما هم می توانیم در منطقه خودمان بورس ماهی راه بیندازیم.
نمایی از چابهار
قطب جمعیتی جهان یعنی حدود 2 میلیارد نفر یعنی ساكنان 2 كشور چین و هند و كشورهای اسلامی در اطراف این خط دریایی قرار دارند و ما از این بازار دوریم؛ در حالیكه تمام این كشورها در نزدیكی ما به فكر توسعه همه جانبه و نه صرفا توسعه هستند، ازاین رو توسعه هندوستان برای ما می تواند یك مدل باشد و می توانیم ارتباطمان را با چنین كشورهایی توسعه ببخشیم؛ اقیانوس هند جای پای آینده جهان برای رسیدن به توسعه است و ایران در این میان می تواند پل ارتباطی میان آسیای میانه و اروپا باشد.
بندر شهید بهشتی
سیستان و بلوچستان سومین استان كشور در جذب سرمایه گذاری خارجی است
به گفته اوسط هاشمی، استان سیستان و بلوچستان سومین استان كشور در جذب سرمایه گذاری خارجی در چهار سال اخیر بوده در حالیكه چنین شرایطی در گذشته سابقه نداشته و ریالی سرمایه گذاری انجام نشده بود چون كه در گذشته این استان ناامن جلوه داده شده بود و همین امر سبب شده بود كه حتی مسئولین كشور هم حضور كمی در منطقه داشته باشند و نگاه شان متاثر از القائات و گزارشات رسیده باشد تا واقعیت های منطقه، این در شرایطی است كه امنیت بر پایه رضایت استوار است و اگر امنیت بر پایه مردم استوار نباشد نمی تواند امنیت كامل و پایداری برقرار كرد و اگر امنیت در این استان برقرار نباشد كدام عاملی سرمایه گذاری خواهد نمود.
اوسط هاشمی پیش از این استاندار سیستان و بلوچستان بود و اخیرا از سمت سازمان تعاون روستایی هم استعفا داده است
اوسط هاشمی تا پیش از این كه استاندار شود تنها یك بار به صورت مجردی به این استان سفر كرده بود و حتی خانواده اش او را در این سفر همراهی نكردند و تصورشان بر این بود كه راه رفته را بر نخواهد گشت؛ اما او برگشت و با خود خاطراتی از زیبایی های این استان به همراه آورد. اوسط هاشمی پس از این كه بر مسند ریاست سازمان تعاون روستایی هم نشسته بود باز هم میز كارش را با صنایع دستی این استان تزئین می كرد. هنوز هم سیستان و بلوچستانی ها سر زده به امیدی، حال استاندار پیشین شان را جویا می شوند.
خودش می گوید وقتی استانداری این استان را به او پیشنهاد كردند بدون شك پذیرفت و هیچ گاه میل به ترك آن استان را نداشت و به رانت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پاسخ مثبت نداد و حالا خویش را صدایی از مردم سیستان و بلوچستان كه 11.5 درصد مساحت كشور را در خود جای داده است، می داند.
او بر این عقیده است كه همیشه از ناامنی های این استان پهناور گفته می گردد و هیچ گاه از داشته های انسانی و سرمایه های نهفته در آن سخن به میان نمی آید كه این امر سبب انحراف از كشف و شناخت مردم این استان می گردد. این در شرایطی است كه در زمان اوج فعالیت داعش در عراق و سوریه در این منطقه از امنیت سخن گفته می شد كه این امر نشان از اشتیاق و میل مردم سیستان و بلوچستان به مشاركت شان در توسعه استان دارد.
علاقه مردم سیستان و بلوچستان به مشاركت در توسعه استان تنها به مردانش ختم نمی گردد و حال با باز شدن فضا و تلاش دولت برای به مشاركت گرفتن خانم ها در تصمیمات حاكمیتی، زنان استان هم به پیش آمدند به گونه ای كه در سال 96 بیش از 1400 زن كاندیدای شورای شهر در استان شدند و 433 نفر از این تعداد به شوراها راه یافتند. با وجود نگاه تعصبات قومی خاص در این استان، یك رفتار برگرفته از اعتماد بین ملت و دولت سبب شد نخستین معاون استاندار زن تاریخ سیستان و بلوچستان منصوب شود و بیش از 65 مدیر زن در این دوره به كار گرفته شوند.
اگر دیر بجنبیم كشورهای دیگر گوی سبقت را برای گرفتن بهترین فرصت خواهند ربود
استاندار پیشین سیستان و بلوچستان با گلایه از قفل زدن بر در صندوق توسعه ملی به ایسنا می گوید: ما برای چه زمانی می خواهیم پس انداز نماییم و چه بهتر كه صندوق توسعه ملی بر روی پروژه ها گشوده شود تا به جای آن كه پروژه ها 10 ساله تكمیل شود چهار ساله به اتمام برسند. باید جنبید زیرا كه اگر دیر بجنبیم كشورهای دیگر گوی سبقت را برای گرفتن بهترین فرصت خواهند ربود كه برای ایران خسارت به حساب می آید.
تاثیر خشكسالی بر سیستان و بلوچستان
آزادسازی آب هیرمند از افغانستان به سمت ایران دشوارتر شده است
اوسط هاشمی از شرایط دشوار كم آبی و تاثیر آن بر زندگی مردم سیستان و بلوچستان می گوید و این كه كمیته های مشتركی میان افغانستان و ایران بوجود آمده تا دعوا بر سر تخصیص حق آبه دو كشور حل و فصل شود و امیدوار است كه عراقچی دیپلمات ارشد ایران بعنوان رئیس كمیته مشترك در زمینه آب بین دو كشور بتواندبه توافقاتی دست یابد. آنچه كه مسلم است نه تنها استان سیستان و بلوچستان بلكه افغانستان در همسایگی مان هم از كم آبی رنج می برد اما به علت افزایش امنیت در افغانستان و بازگشت بخشی از مهاجران به این كشور و سرمایه گذاری های صورت گرفته در بخش كشاورزی در استان های همسایگی سیستان و بلوچستان و تولید سد بر روی هیرمند، آزادسازی آب به سمت ایران دشوارتر شده است.
درك در سیستان و بلوچستانامسال كمترین میزان دبی ورودی آب به این استان را داشتیم و علاوه بر آن نذورات آسمانی هم به شدت كاهش یافته است. بر طبق قانون ایران 820 میلیون متر مكعب حقابه دارد كه باید سالانه بر طبق تقویم زمانی در یك فصول مشخص و منطبق با نیاز كشاورزی رهاسازی شود كه افغانستان به این مورد تن نداده است، زیرا كه دولت افغانستان قدرتمند نیست و تحت فشارهای سیاسی درون این كشور قرار دارد. از آن سو ایران هم ساكت ننشسته و به علت همكاری های ضعیف افغانستان در این زمینه مانع از مبادله سند توسعه روابط افغانستان و ایران شده و علاوه بر آن پنج كمیته مشترك میان این دو كشور همچون كمیته آب در هشت تا 9 ماه اخیر برای حل این مشكل تشكیل شده است.


تهیه و تنظیم از شیما عباس زاده، خبرنگار ایسنا1397/03/07
13:32:37
5.0 / 5
1919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد