انتقاد هنرمندان از نبود فروشگاه دائمی

بازار صنایع دستی گلستان در قبضه پوشاك، بازارچه ها افزایش می یابد

بازار صنایع دستی گلستان در قبضه پوشاك، بازارچه ها افزایش می یابد

سفرگو: گرگان- هنرمندان و گردشگران به نداشتن بازارچه های دائمی فروش صنایع دستی انتقاد دارند و معتقدند كه بازارچه های موقتی كه به نام صنایع دستی در استان دائر می شوند در قبضه پوشاك و مواد خوراكی است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: گلستان در حالی بر مبنای اعلام سازمان میراث فرهنگی جزو سه استان برتر از نظر فروش و بازارچه های صنایع دستی است كه هنرمندان به نداشتن بازارچه های دائمی بخصوص در مركز استان انتقاد دارند.
مطابق آمار منتشره از جانب اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، حدود ۱۷ هزار هنرمند صنایع دستی در استان شناسایی شده اند كه در ۲۳ رشته بومی و ۴۷ رشته غیربومی مشغول فعالیت هستند.
تاكنون ۲۲ صنایع دستی گلستان نشان ملی و سه اثر (جاجیم، نمد و زیورآلات تركمن) نشان جهانی اصالت دریافت كرده اند و البسه سنتی، ابریشم بافی و رودوزی های گلستان هم در شرف دریافت نشان اصالت جهانی هستند.

وجود ۱۷ هزار هنرمند، گویای ظرفیت بالای گلستان در تولید محصولات صنایع دستی است اما نبود بازارچه های دائمی فروش معضل اصلی هنرمندان است كه مسافران و گردشگران از آن بعنوان ضعف بزرگ یاد می كنند.
پوریا امیری كه از استان كرمانشاه به گلستان سفر كرده است، به خبرنگار مهر اظهار نمود: در چند روز اخیر از چند منطقه گردشگری گلستان بازدید كردیم اما در هیچ یك از شهرهای این استان بازارچه ای برای فروش سوغات و صنایع دستی وجود نداشت.
وی با اشاره به این كه در راه بازدید از آبشار و جنگل شیرآباد هیچ غرفه و مغازه ای برای فروش صنایع دستی وجود نداشت، اظهار داشت: ابتدا فكر كردم این منطقه صنایع دستی خاصی نداد اما وقتی با اهالی بومی گفتگو كردم متوجه شدم، ابریشم بافی این منطقه (رامیان) مشهور است.
ضعف بزرگ گلستان در نداشتن بازارچه های فروش محصولات
وی از نبود بازارچه های موقت و دائمی فروش صنایع دستی بعنوان ضعف بزرگ این استان نام برد و اضافه كرد: از بازاریان و چند شهروند گلستانی آدرس فروشگاه عرضه محصولات صنایع دستی گلستان را گرفتیم و آن ها ما را به سمت پارك جنگلی كبودوال هدایت كردند.
امیری ادامه داد: در كمال تعجب دیدیم در غرفه های این منطقه گردشگری هم محصولات خاصی برای عرضه وجود ندارد و بیشتر غرفه ها به فروش خواركی، كتاب و اسباب بازی اختصاص یافته است.
بسیاری از صنایع دستی گلستان یا در حال منسوخ شدن است یا بازاری برای فروش ندارد اما مسئولان به این مورد باور ندارندوی افزود: تنها در یكی دو غرفه لباس های سنتی مردم منطقه عرضه می شد و متاسفانه نتوانستیم از صنایع دستی این استان چیزی بعنوان سوغات تهیه نماییم.
به گفته وی در تنها بازارچه مسیر ناهارخوران هم بیش از صنایع دستی گلستان، صنایع دستی سایر استان ها بخصوص مازندران عرضه می شد و بازار فروش لباس و خوراكی ها (ترشیجات) داغ تر بود.
مسافران و گردشگران تنها منتقدان نبود بازارچه های دائمی فروش محصولات صنایع دستی گلستان نیستند و بلكه هنرمندان صنایع دستی استان هم به این مورد انتقاد دارند.
رئیس هیئت مدیره انجمن هنرمندان و صنعت گران گلستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال ۱۳۸۵ گلستان دارای بازارچه دائمی فروش صنایع دستی بود و پس از یك دهه پیشرفت نداشته و حتی به عقب بازگشته ایم.
سید حسن مرتضوی خاطرنشان كرد: آن زمان ۶۰ غرفه برای فروش محصولات صنایع دستی استان فعال بود و حدود ۸۰ نفر در این غرفه ها كار می كردند.
وی با بیان این كه حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر هم در مشاغل خانگی وابسته به صنایع دستی مشغول فعالیت بودند، اظهار داشت: خرگوش تپه گرگان (مكان بازارچه دائمی صنایع دستی گلستان در سال ۱۳۸۵) مسافرپذیر نبود اما با تبلیغات انجام شده، فروش خوبی داشتیم.
بازارچه انبار كالا شد
عضو هیئت مدیره انجمن هنرمندان كشور ادامه داد: بعد مدتی مكان بازارچه به انبار كالای شركت تعاونی فرهنگیان تبدیل و هنرمندان آواره شدند و در نهایت بعد از چند سال خانه تاریخی باقری ها مرمت و اوایل دهه ۹۰ بعنوان بازارچه صنایع دستی راه اندازی شد.
وی بااشاره به این كه این بازارچه هم برای هنرمندان دائمی نبود، افزود: بازارچه ابتدا كارش را با ۱۳ هنرمند آغاز كرد اما در فاصله ای كوتاه تعداد هنرمندان مشغول در خانه باقری ها به ۹۰ نفر رسید اما روزهای خوش دوام نیاورد و بازارچه دائمی صنایع دستی استان به بهانه مرمت از هنرمندان تحویل گرفته و به شربت خانه تبدیل شد.مرتضوی با بیان این كه در این سال ها بسیار پیگیر شدیم اما تلاش ها بی ثمر ماند، خاطرنشان كرد: سال قبل رایزنی های زیادی انجام شد تا خانه تاریخی فاطمی به بازارچه صنایع دستی تبدیل گردد و پژوهشكده صنایع دستی استان را در آن راه اندازی نماییم اما پیگیری ها راه به جایی نبرد.
وی با اشاره به این كه این وضعیت صنایع دستی در شأن استان هنرپرور گلستان نیست، بیان كرد: خیلی از صنایع دستی گلستان یا در حال منسوخ شدن است یا بازاری برای فروش ندارد اما مسئولان به این مورد باور ندارند.
این كاشیكار سنتی گلستان افزود: با عنوان بازارچه صنایع دستی در ناهارخوران و دیگر مسیرهای گردشگری گلستان غرفه تولید اما غرفه ها با لباس، موبایل، ترشیجات و خوراكی پر می گردد و كمتر از ۳۰ درصد آن به صنایع دستی اختصاص می یابد.
وی تصریح كرد: اگر مقرر است بازار تولید و فروش صنایع دستی گلستان رونق یابد باید هنرمندان در امور صنایع دستی دخیل باشند و امور به خودمان واگذار شود و مسئولان فقط حمایت و برنامه ریزی كنند.
در حالی كه مرتضوی برای حل مشكلات تولید و فروش محصولات صنایع دستی گلستان به حمایت و برنامه ریزی مسئولان چشم امید دارد اما مدیركل میراث فرهنگی گلستان از استقبال نكردن هنرمندان از حمایت ها در این حوزه گلایه دارد.
استقبال سرد هنرمندان گنبدكاووس از غرفه های رایگان
ابراهیم كریمی به خبرنگار مهر اظهار نمود: بر مبنای اعلام سازمان، گلستان از نظر فروش و بازارچه ها جزو سه استان برتر كشور است و در سال های اخیر سعی كردیم مشكلات كیفیت تولید، بسته بندی و فروش را حل نماییم و در این حوزه هزینه كرده و اعتبار گذاشتیم.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با اشاره به این كه با تولید مراكز تخصصی صنایع دستی در شهرستان ها، بخش قابل توجهی از مشكلات تولید و بسته بندی حل شد، اضافه كرد: در حوزه فروش هم سعی كردیم هنرمندان را حمایت نماییم اما گاهی هنرمندان از این حمایت ها استقبال نمی كنند.
شغل مستقیم خیلی از هنرمندان، صنایع دستی نیست و تلاش داریم با تولید بازارچه های دائمی و برندسازی در این حوزه گام های مثبتی برداریموی ادامه داد: در گنبدكاووس سرمایه گذار یك مجتمع تجاری در نزدیكی برج قابوس را متقاعد كردیم یك طبقه از مجتمع را به صورت مجانی به مدت یكسال در اختیار هنرمندان قرار دهد.
كریمی با بیان این كه از ۷۰ واحد این مجتمع فقط پنج واحد فعال است، به علت این مورد هم اشاره و افزود: شغل مستقیم خیلی از هنرمندان، صنایع دستی نیست و تلاش داریم با تولید بازارچه های دائمی و برندسازی در این حوزه گام های مثبتی برداریم.
وی از اختصاص اعتبار ۶۰۰ میلیون تومانی برای تولید بازارچه دائمی آق قلا اطلاع داد و اظهار داشت: مناقصه این پروژه برگزار و پیمانكار آن مشخص و عملیات اجرایی آن شروع شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان بااشاره به این كه بزودی بازارچه دائمی صنایع دستی در كردكوی هم راه اندازی می شود، خاطرنشان كرد: تلاش داریم در محورهای گردشگری هر شهرستان یك مركز تخصصی و بازارچه دائمی صنایع دستی تولید نماییم.وی به مبحث بازارچه دائمی صنایع دستی گرگان هم اشاره و بیان كرد: از سه مسیر تولید بازارچه دائمی مركز استان را پیگیر هستیم.
وی اظهار داشت: هفته گذشته اداره كل اوقاف و امور خیریه موافقت نمود كه مكانی را برای تولید بازارچه دائمی صنایع دستی گرگان در اختیار هنرمندان قرار دهد و از رئیس هیئت مدیره انجمن هنرمندان و صنعت گران گلستان خواستیم هماهنگی ها را با اداره كل اوقاف انجام دهد.
كریمی با بیان این كه استاندار هم پیگیر تولید بازارچه دائمی صنایع دستی در استان است، افزود: اخیرا استاندار با سعیدی كیا، رئیس بنیاد مستضعفان مكاتبه ای داشتند تا بتوانیم محدوده دهكده گردشگری كه نوروزگاه گرگان در آن برگزار شده بود به ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی گلستان اختصاص پیدا كند.
وی خاطرنشان كرد: همینطور به شهرداری گرگان پیشنهاد دادیم زمین گاراژ مهرآیین كه سه دانگ آن توسط میراث فرهنگی تملك شده است به بخش خصوصی واگذار شود و یك طبقه از بنای تولید شده در آن به بازارچه دائمی اختصاص پیدا كند.
كریمی از كوشش برای تولید مراكز تخصصی و بازارچه های دائمی صنایع دستی در شهرستان ها خبر می دهد در حالیكه هنرمندان نبود حمایت های لازم و نداشتن بازارچه های فروش را معضل اصلی این حوزه می دانند و معتقدند شرایط گلستان نسبت به یك دهه گذشته در تولید بازارچه های دائمی بغرنج تر شده و خیلی از صنایع دستی استان به علت نداشتن فروش كافی در حال منسوخ شدن هستند و این حوزه نیازمند حمایت و برنامه ریزی با مشاركت هنرمندان است.

1397/04/06
14:59:10
5.0 / 5
1803
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد