روستایی با باغ های مینیاتوری در كویر بعلاوه تصاویر

روستایی با باغ های مینیاتوری در كویر بعلاوه تصاویر

سفرگو: محور پرتردد تهران-سمنان-مشهد، عموما از حاشیه كویر می گذرد اما در گوشه گوشه این كویر، زیبایی های پنهان و آشكار زیادی وجود دارد، زیبایی هایی كه خیلی از آنها همچنان از چشم بسیارانی از رهگذران این راه پررفت و آمد، پنهان مانده است.


روستای زیبای ارمیان كه بیش از همه به بقعه ارمیای نبی شهره است، یكی از این زیبایی ها است كه تا در كوچه ها و معابرش قدم نزنی و لطافت و خنكای صبحگاهی اش را همراه با موسیقی آرام چشمه ساری كه كیلومترها راه را می پیماید و تا در طواف چناری كهنسال كه بقعه ای شریف را قرن ها است به آغوش كشیده، از نزدیك با گوش جان نشنوی، نمی توانی به توصیف حقیقی آن بپردازی.
در جهت غربی-شرقی از شاهرود به سمت میامی كه عزم سفر كنی، تا ارمیان و چنار كهنسال و مردمان ساده و بی پیرایه اش راهی نیست. در جهت غربی-شرقی از شاهرود به سمت میامی در كیلومتر حدودا 50، یك تابلوی سبزرنگ كه بر روی آن نام دو روستای ارمیان و جودانه نوشته شده راهی در جهت شمال-جنوب باز می كند كه به یك دو راهی ختم می گردد كه یكی به جودانه می رود و دیگری به ارمیان و قدس كه روستایی است در شرق ارمیان. كمی در این جاده روستایی كه پیشتر بروی، دوباره، ارمیان راه خویش را جدا می كند، جاده به دو جانب می رود یكی به قدس و دیگری به ارمیان.
به ارمیان كه رسیدی جدای از سرسبزی و خنكای هوا، نخستین چیزی كه به چشمت می خورد یك تابلوی رنگ و رو رفته است كه با خط نازیبایی بر روی آن نوشته شده"ارمیاء نبی(ع).
روستای ارمیان در طول جغرافیایی 55 درجه و 24 دقیقه و عرض جغرافیایی 36 درجه و 37 دقیقه از خط استوا و در ارتفاع یك هزار و 50 متری از سطح دریا و در جوار یك رشته كوه نسبتا كم ارتفاع واقع شده و شاید لطافت آب و هوای آن هم از همین رو باشد.
برخلاف روستاهای مركز و غرب استان سمنان كه در چند دهه اخیز از گزند مواهب مدرنیته در امان نمانده و با سرعت پرشتابی سیمای شهری پیدا كرده اند؛ ارمیان اما هنوز بوی گاه گل می دهد.
هنوز هم می توان زیبایی زمخت خانه های كاه گلی با سقف های چوبین را كه چتری از شاخساران درخت های گوناگون و همچون چنار و توت آنها را در برگرفته در آن به فراوانی دید.
مردمان ارمیان عموما به كشاورزی، باغداری و دامداری اشتغال دارند، مشاغلی كه خشكسالی های پی در پی این چند دهه و كمبود آب، آنها را به مخاطره انداخته، با این همه بخشی از مردم این دیار، برخلاف بعضی از هم ولایتی های خود، ارمیان را به حاشیه شهرهای بزرگ تر ترجیح داده اند. یكی از دغدغه های اكثریت آنها، وضعیت نامطلوب راه دسترسی به روستا و مشكل كم آبی است. دغدغه ای كه اگر رفع گردد جدا از رونق مشاغل روستایی، می تواند ارمیان را به یك مقصد مهم گردشگری تبدیل كند؛ امری كه خشت بنای آن هم با تلاش شورا و دهیاری روستا و علاقه و انگیزه بالای مدیر جوان میراث فرهنگی شهرستان میامی و البته با همراهی بنیاد مسكن كه در حال بهسازی معابر روستا است، بنا نهاده شده است.

علی اكبر عامری، عضو شورای اسلامی و از كهنسالان روستای ارمیان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا درباره بنای فعلی ارمیای نبی(ع) می گوید: بنای قدیمی این بقعه متبركه كه مورد احترام مردم است از سنگ و گل بود اما پس از انقلاب دانشگاه شاهرود به بازسازی این بنا پرداختند و ساختمان فعلی را كه بزرگتر از بنای پیشین هم هست را ساختند. تنها بخشی كه از بقعه مربوط به بنای قدیمی است همین صندوق چوبی است كه بر روی مقبره قرار دارد.
این عضو شورای روستای ارمیان با اشاره به اینكه بر روی صندوق چوبی، نوشته هایی كنده كاری شده وجود دارد اضافه كرد: این بقعه مورد احترام مردم منطقه است و كسانی بوده اند كه با توسل به ارمیای نبی(ع) به حاجات خود هم رسیده اند و از همین رو مردم منطقه احترام خاصی برای این بقعه متبركه قائل اند.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد وجود اسنادی در مورد این بقعه و انتساب آن به ارمیای نبی به داستان اختلاف بین دو روستای مجاور اشاره و تصریح كرد: سال ها پیش و در جریان بازسازی و مرمت این بقعه، بعضی از مردم روستای قدس كه در مجاورت ارمیان هستند معترض بودند كه بیشتر اعتباری كه داده می شود برای این بقعه در ارمیان هزینه می گردد اما در روستای قدس هزینه ای نمی گردد بنابراین مسوول پروژه از متولیان و هیات امنای بقعه خواست كه اسناد و مداركی در مورد ارمیاء نبی و این بقعه متبركه پیدا نماییم بنابراین پس از تحقق و جستجو سرانجام به سندی در كتابخانه حضرتی مشهد دسترسی پیدا كردیم كه در مورد ارمیای نبی(ع) بود و در آن آمده بود كه ارمیاء از خراسان به سمت این منطقه آمده و دشمنانی كه به دنبال او آمده اند رد وی را تا این محدوده می گیرند و در این منطقه رد وی را گم می كنند.
وی با اشاره به اینكه در آن كتاب بر شهادت ارمیا با استفاده از اره تصریح شده اظهار نمود: گفته می گردد كه رد ارمیا نبی را تا یك درخت پی می گیرند و بنابراین می گویند ارمیا در این درخت پنهان شده از این رو یك اره دو سر می آورند و آنقدر درخت را اره می كنند كه دنده های درخت خونی می گردد.
این كهنسال ارمیانی با اشاره به اینكه آبی كه این درخت چنار را سیراب می كند از دو كیلومتر آن طرف تر به سمت این بقعه می آید اظهار داشت: ما مردم ارمیان باور داریم كه آب این چشمه كه در همه سال های خشكسالی هم خشك نشده از دو كیلومتر آن طرف تر به بركت این پیامبر می آید.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد درخت كهنسالی كه بقعه متبركه ارمیاء نبی را دربرگرفته اظهار داشت: رمضان سال 1342 یك شب با سر و صدای مردم متوجه شدیم عده ای به ایجا آمده و زیر صندوق را حفر كرده اند آن شب مردم با فانوس و چراغ های سوزنی آمدند و حفاران گریختند.
این كهنسال ارمیانی تصریح كرد: با استفاده از حفاری كه آن افراد انجام داده بودند به هم ریشه بودن این چنار پی بردیم در واقع این چنارها یك ریشه واحد دارد و در بالا به صورت پاجوش رشد كرده اند.
وجود باغ ها و باغچه های كوچك در روستای ارمیان كه به صورت پلكانی بافت های قدیمی و تاریخی روستا را دربرگرفته اند زیبایی چشم نوازی به این روستا دادهاست. زیبایی های چشم نوازی كه می تواند گردشگران زیادی را هر ساله به ارمیان بكشاند.
وجود بافت تاریخی، كوچه ها و معبر سنگ فرش روستا كه هم اكنون به همت بنیاد مسكن استان سمنان در حال احداث است در كنار باغ ها و كوچه باغ ها و پیاده روی در خنكای این روستای زیبا و مهمتر از همه مهربانی و صفای مردم این روستا می تواند سفری خاطره انگیز را برای هر گردشگری رقم بزند.

چنار ارمیان 800 تا 900سال قدمت دارد
سیدمحمد صادق رضویان مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی از ارمیان بعنوان یكی از جاذبه های مهم این شهرستان نام برد و اظهار داشت: وجود مقبره ارمیای نبی، چنار كهنسال، چاپارخانه صفوی، قلعه مخروبه و بافت قدیمی روستا از مهمترین ظرفیت های گردشگری در ارمیان است.
رضویان با اشاره به اینكه چنار ارمیان 800 تا 900سال قدمت دارد اضافه كرد: پرونده ثبت این چنار كهنسال آماده و ثبت استانی شده است. برآورد ما این است كه این درخت كهنسال بین 800تا 900سال عمر دارد و با كار كارشناسی دقیق تر چه بسا عمر بیشتری هم داشته باشد.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی به وجود مقبره در مینه این چنار كهنسال اشاره و افزود: این بقعه از این نظر كه آن را درخت چناری دربرگرفته هم منحصر به فرد است و می تواند گردشگران زیادی جذب نماید.

وجود تنها چاپارخانه استان سمنان در ارمیان
رضویان با اشاره به اینكه چاپارخانه ارمیان، تنها چاپارخانه استان سمنان است اضافه كرد: تعدد بناهای تاریخی و همچون وجود این چاپارخانه حكایت از این دارد كه ارمیان در عصر صفوی محل تردد خیلی از مسافران و رهگذران بوده است.
وی از چاپارخانه ها بعنوان یكی از بناهای مهم در دوران پیش و بعد از اسلام نام برد و تصریح كرد: معمولا از چاپارخانه ها برای استراحت چاپارها و تعویض اسب های خسته با اسب های تازه نفس استفاده می شده است.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی با اشاره به اینكه چاپارخانه ها بین دو مقر حكومتی یا بین دو شهر تعبیه و جانمایی می شدند خاطرنشان كرد: چاپارخانه ها شامل یك جای نگهداری اسب ها، یك اتاق مسوول چاپارخانه و یك مال بند و...بودند.
وی با اشاره به اینكه چاپارخانه ارمیان مربوط به دوره صفوی است اضافه كرد: اگر كار دیرینه شناسی دقیقی در این ارتباط صورت گیرد امكان دارد پیشینه این اثر به عصر ساسانیان هم برگردد اما به هر حال هم اكنون به خاطر قرار گرفتن در راه آثار صفوی ما آن را بعنوان یك اثر تاریخی دوران صفویه می شناسیم.
رضویان با اشاره به اهمیت چاپارخانه ارمیان اظهارامیدواری كرد: در آینده نزدیك این بنای تاریخی استقامت بخشی و مرمت شود.
وی با اشاره به اینكه ارمیان از روستاهای هدف گردشگری می باشد تصریح كرد: تولید و راه اندازی بوم گردی در این روستا در اولویت است و باتوجه به وجود چند بنا در بافت تاریخی و قدیمی روستا مذاكراتی با مردم محل برای تولید مراكز بومگردی در این روستا صورت گرفته است.
ارمیان روستایی با باغ های مینیاتوری
رئیس نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان میامی از روستای ارمیان بعنوان روستایی با باغ های مینیاتوری یاد كرد و اظهار داشت: جدا از مقبره ارمیای نبی و چاپارخانه؛ وجود باغ هایی با قطعات فرح بخش 1000 و 2000 متری كه به صورت پلكانی در حاشیه بافت قدیمی و تاریخی روستا قرار گرفته زمینه خوبی برای رونق گردشگری در این منطقه بوجود آورده است.
وی به وجود یك غار طبیعی در چند كیلومتری این روستا اشاره و اظهار نمود: این غار كمتر از 15 دقیقه تا روستا فاصله دارد و علاوه بر جاذبه های طبیعی و زیست شناسی می تواند مقصدی برای گردشگران و علاقمندان به طبیعت باشد.

ارمیا به روایت تاریخ
مدیریت بقعه متبركه ارمیای نبی با اداره كل اوقاف و امور خیریه استان سمنان است، در پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبركه ایران كه وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است در مورد مقبره ارمیای نبی در روستای ارمیان، به مطلبی برگرفته از كتاب آگاه شمس و نوشته ای از صنیع الدوله استناد شده و آمده است: "جناب ارمیا (علیه السلام) یكی از پیامبران الهی است كه مردم محل معتقدند، قبر موجود در روستای ارمیان، ازآن ارمیای نبی (علیه السلام) است.

صنیع الدوله و برخی دیگر در مورد ارمیای نبی می نویسند: " ارمیای پیامبر در روستای ارمیان(ارمیا) میامی كه از منازل بین راه مشهد به شاهرود و تهران و بلوك بسطام بوده و دارای چاپارخانه و تردد قافله های مسافرتی و مردم است و اهالی ارمیان و روستاهای آنجا اصالتاً عرب بوده و به عقیده اهالی آنجا سه نفر از انبیاء الهی كه یكی از آنها ارمیای پیغمبر(علیه السلام) است در آنجا مدفونند. یكی از پیامبران بنی اسرائیل حضرت یرمیاشلیكو (علیه السلام)یا ارمیا بود كه نسب او به بنیامین فرزند یعقوب می رسد. وی كتابی داشته كه مشتمل بر 50 فصل بود و ظهور نبوتش در سال 766 قبل از میلاد بوده است."
بر پایه برخی كتب و كتیبه ها و بر مبنای باور عموم مقبره پنج پیامبر در استان سمنان واقع شده كه شامل بقعه پیغمبران سمنان كه منسوب به سام و لام نبی است. همینطور بقعه ارمیای نبی در روستای ارمیان شهرستان میامی واقع شده و همان گونه كه از نام روستا پیدا است، زیارتگاهی در روستای ارمیان قرار دارد به نام ارمیای نبی، این زیارتگاه در میان انبوهی از درختان چنار قرار گرفته و از پای این چنارها جوی آبی روان است. مردم منطقه و مسافران و گردشگران زیادی سالانه از این بقعه متبركه دیدن می كنند. ارمیای نبی از پیامبران بنی اسراییل است كه واقعه مرگ وی و زنده شدنش پس از صد سال در منابع ذكر شده است. علاوه بر این مقبره جرجیس نبی، در بیارجمند شاهرود و بقعه ای به نام دانیال پیغمبر در كالپوش میامی هم همچون بقاع منسوب به پیامبران در استان سمنان هستند.
گزارش از هوشنگ حبیبی بسطامی، خبرنگار ایسنا


1397/04/24
14:31:54
5.0 / 5
2646
تگهای خبر: تاریخی , تولید , روستا , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد