سرمایه گذاری 6 میلیاردی بخش خصوصی در اقامتگاه های بوم گردی استان سمنان

سرمایه گذاری 6 میلیاردی بخش خصوصی در اقامتگاه های بوم گردی استان سمنان

سفرگو: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای استان سمنان را بالغ بر 6 میلیارد تومان عنوان نمود.


محمد جهانشاهی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه میزان سرمایه گذاری در احداث اقامتگاه های بوم گردی در استان سمنان بین 30 تا 600 میلیون تومان متغییر بوده است، اضافه كرد: به صورت متوسط حداقل میزان سرمایه گذاری در اقامتگاه های بوم گردی استان سمنان 30 میلیون تومان و حداكثر میزان سرمایه گذاری انجام شده هم بالغ بر 600 میلیون تومان است.
وی افزود: هم اكنون 62 اقامتگاه بوم گردی در روستاهای مختلف استان سمنان با مجوز در حال فعالیت و عرضه خدمات به گردشگران هستند، علاوه بر این تعداد اقامتگاه بوم گردی فعال در استان سمنان، 65 مركز هم برای دریافت مجوز تأسیس اقامتگاه بوم گردی در روستاهای استان سمنان در نوبت هستند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: اقامتگاه های بوم گردی، اقامتگاه هایی هستند كه در محیط های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممكن ضوابط زیست محیطی و به شكلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه تأسیس شده و ضمن حداكثر تعامل با جامعه محلی و توجه به تنوع اقلیم، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان و گردشگران را با كیفیتی قابل قبول فراهم می كنند.
جهانشاهی تصریح كرد: این اقامتگاه ها همینطور بعنوان یكی از الگوهای توسعه پایدار طبیعت گردی، سبب ارتقا و توانمندسازی جوامع محلی و جلب مشاركت سرمایه گذاران بومی می گردد و با تولید فرصت های شغلی جدید، در مناطق بومی، از یك طرف به رشد اقتصادی و بهبود معیشتی جامعه بومی كمك كرده و از سوی دیگر از رشد بی رویه مهاجرت به شهرهای بزرگ جلوگیری می كند.
او همینطور خاطرنشان كرد: اقامتگاه های بوم گردی برای نخستین بار در سمینار بین المللی اقامتگاه های بوم گردی در سال 1994 در خلیج ماهو در جزایر ویرجین آمریكا عنوان شد و نخستین دستور العمل بین المللی اقامتگاه های بوم گردی هم نتیجه كنفرانس بین المللی كارستاریكا در سال 1995 و پنج سال تحقیق و بازنگری بود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان اظهار نمود: طبق تعریف عرضه شده در این كنفرانس و نتایج حاصل از این تحقیقات اقامتگاه بوم گردی، باید دارای خصوصیات خاصی باشد.
وی با برشمردن این خصوصیات افزود: اقامتگاه های بوم گردی نباید آسیبی به محیط زیست اطراف، اعم از طبیعی و فرهنگی وارد كند و یا كمترین تأثیر ممكن را هنگام ساخت و ساز بر روی محیط طبیعی اطرافش بگذراند و همینطور بومگردی ها باید مناسب و هماهنگ با بافت فیزیكی و فرهنگی آن منطقه بوده و با عنایت به شكل، ظاهر، رنگ و معماری محلی تولید شده باشند.
جهانشاهی اضافه كرد: بر طبق ضوابط تعیین شده، اقامتگاه های بوم گردی باید از روش های پایدار برای به دست آوردن آب مصرفی و كاهش مصرف آن استفاده و سیستم كارآمد دفع زباله و فاضلاب داشته باشند، همینطور از منابع انرژی جایگزین با رعایت اصول پایداری بهره مند باشند و در جهت همكاری با انجمن های محلی تلاش كنند، ضمن اینكه این اقامتگاه های بوم گردی باید با شركت در برنامه های تحقیقاتی به توسعه پایدار منطقه كمك كنند.
وی خاطرنشان كرد: هدف از تدوین این ضوابط، ساماندهی اقامتگاه های بوم گردی، حفظ و پاسداشت فرهنگ سنتی و بومی، افزایش محصولات گردشگری و تولید نوع جدیدی از مقاصد و جاذبه های گردشگری می باشد.

1397/04/27
13:54:35
5.0 / 5
2076
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد