مردم كدام كشورها بیشتر به ایران سفر می كنند؟

مردم كدام كشورها بیشتر به ایران سفر می كنند؟

سفرگو: عراقی ها بهار امسال ۷۵ درصد بیشتر به ایران سفر كردند، آن هم به انگیزه تجارت، درمان و زیارت. به نظر می آید بی ثباتی بازار ارز در ایران دست كم به مذاق همسایه غربی خوش آمده است.


رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اواخر تیرماه اعلام كرد؛ یك میلیون و ۴۴۰ هزار نفر در بهار امسال به ایران سفر كردند كه این آمار نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل ۳۰ درصد رشد داشته است. عددی كه با عنایت به رشد منفی سال ۹۶ و اظهارات تورگردان ها درباره ی افزایش تعداد تورهای كنسل شده بعد از اعتراضات زمستان گذشته و خط و نشان های ترامپ ضد ایران، دور از انتظار است.
با این وجود محمدمحب خدایی ـ معاون گردشگری كشور ـ این آمار را چندان دور از انتظار و عجیب ندانست و به ایسنا گفت: ما آمار ورود مسافران خارجی را از پلیس مهاجرت و اتباع خارجی می گیریم، این آمارها اصلا در اختیار ما نیست كه بخواهیم بسازیم.
او افزود: آمارهایی كه پلیس مهاجرت و اتباع خارجی در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار داده نشان می دهد در سه ماه نخست امسال عراقی ها ۷۵ درصد، از جمهوری آذربایجان و افغانستان به ترتیب ۳۰ و ۲۸ درصد و از تركیه ۲۴ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل بیشتر به ایران سفر كردند.
معاون گردشگری در عین حال اظهار داشت: سفر اروپایی ها در این مدت به ایران هم ۲۴ درصد كمتر شده است كه مشكلاتی در بیمه این مسافران به خاطر تحریم ها وجود دارد كه دنبال چاره ای برای این مشكل هستیم
خدایی در واكنش به غیرواقعی دانستن رشد سفر خارجی ها در بهار امسال، اظهار نمود: با وجود آن كه سال ۹۵ سفر گردشگران خارجی به ایران منفی بود، اما در انتها سال ۹۶ چهار درصد در ورود رشد داشتیم كه سه ماه ابتدای امسال به ۳۰ درصد رسید. درمان و تجارت همچنان جذاب ترین شاخص برای كشورهای همسایه است.
وی در پاسخ به این پرسش كه با توجه به تردد آزاد و بدون ویزا برای عراقی ها در منطقه آزاد اروند كه گاه به نیم روز می رسد، آیا این گروه هم جزو آمار گردشگران حساب شده اند، اظهار نمود: تعریف سازمان جهانی جهانگردی از توریست كاملا مشخص است و آمارهایی كه اعلام می گردد دقیقا بر آن اساس است. بالاخره آن عراقی كه برای خرید به منطقه آزاد اروند سفر می كند انگیزه تجارت دارد و پولی را به چرخه و زنجیره اقتصادی كشور وارد كرده است، پس می توان آن را توریست دانست.
او سپس به آمار سال ۹۶ و سفر بیش از ۵ میلیون و ۱۴۰ هزار توریست به ایران اشاره نمود و اضافه كرد: یك میلیون و ۱۰۰ هزار تن از این آمار نیروی كار بوده اند كه مجموعا ۴ درصد رشد را در ورود توریست برای سال قبل به همراه داشته اند.
خدایی همینطور درباره نحوه محاسبه ۱۰ میلیارد دلار درآمد گردشگری ایران در سال قبل با وجود خلاء حساب اقماری و مشخص نبودن هزینه كرد گردشگران خارجی در ایران توضیح داد: متوسط هزینه كرد هر توریست خارجی بر مبنای تعریف شورای اقتصاد جهانی ۶۸۰ دلار است كه این مبلغ به صورت غیرمستقیم ۱۳۴۰ دلار است كه با عنایت به سفر ۵ میلیون و ۱۴۰ هزار توریست خارجی به ایران، میزان درآمد حاصل شده مشخص خواهد شد. به هر حال این یك زنجیره كامل است كه متاسفانه برخی فقط قسمت هتل آن را درنظر می گیرند و به درآمدی كه از این طریق در حمل و نقل و سایر بخش ها تولید می شود، توجهی ندارند.1397/05/14
14:13:41
5.0 / 5
1671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد