روایتی جدید از مقبره شهیدان مشروطه؛

از مرمت تا تملك آرامگاه روزنامه نگاران شهید

از مرمت تا تملك آرامگاه روزنامه نگاران شهید

سفرگو: پس از حدود ۱۴ سال از كشف و بررسی قبور شهیدان مشروطه در خانه ای نسبتا قدیمی اما نه چندان سرحال در خیابان كمالی چسبیده به یكی از ورودی های بیمارستان لقمان، به نظر می آید بالاخره شورای شهر و سازمان زیباسازی آستین هایشان را بالا زده اند تا شاید سرنوشت آینده روزنامه نگاران را هم به روشنی ختم كنند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، خیابان كمالی، خیابان مخصوص، بن بست شهید سیدمحمد ابراهیمی، چسبیده به یكی از ورودی های بیمارستان لقمان مقصدِ امروز شهدای روزنامه نگار مشروطه است؛ مقبره ای كه تا همین یك هفته ی پیش با وجود بازدیدهای مكرر مسئولان شهری در طول سال های گذشته جز ویرانه ای از آن باقی نمانده بود، حتی ظاهر خانه بیشتر به یك بنای فرسوده می ماند كه چند قدمی تا ویرانه شدن فاصله ندارد، اما وضعیت داخل خانه بدتر از این هاست. به جز سه ستون كه نای ایستادن روی پا ندارند و سقف را به حالت نیمه مخروبه درآورده اند، دیگر نه ردی برای رفتن به زیر زمین باقی مانده و نه قبری روی حیاط خانه، چون با سیمان پوشیده شده اند.

آرامگاه «صوراسرافیل»، «ملك المتكلمین» و برادر او و یك نفر از یاران این دو روزنامه نگار و شهید مشروطه، در حیاط خانه و مهدی ملك زاده فرزند ملك المتكلمین و همسرش خدیجه سلطان در زیرزمین خانه قرار گرفته بودند، زیرزمینی كه حالا با آواری از آجر و سیمان پُر شده است. در حیاط خانه و در كنار وسایل انبارشده ی سرایدار هم آجرهای ریخته شده از سایبانی جمع شده كه برای محافظت از قبر دو روزنامه نگار بوجود آمده بود تا از نور آفتاب و برف و باران مصون بماند، اما حالا خود بلای جان قبرها شده است.

گفته می گردد این خانه در گذشته بزرگ تر بوده، اما در سال های پیش، بیمارستان لقمان با تصرف بخش هایی از آن، مبادرت به ساخت وساز در اطراف خانه كرده و الان فقط مساحتی حدود ۵۰ متر بعنوان آرامگاه این پنج نفر باقی مانده است و الان پس از گذشت ۱۴ سال بالاخره خبرهای خوشی از این نقطه ی تهران به گوش می رسد.

كارگاه مرمت شهیدان مشروطه در حال تجهیز است

سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به ایسنا می گوید: كارگاه مرمت مقبره شهدای مشروطه در حال تجهیز شدن است، و مساله خرید ملك آن توسط سازمان زیباسازی در حال انجام می باشد.

او با بیان این كه شورای شهر از سازمان زیباسازی عملا درخواست داشت تا با آغاز پروژه ی مرمت و ساماندهی، بازدیدی از روند پیشرفت پروژه داشته باشند، بیان می كند: برای خرید این ملك، سازمان زیباسازی هنوز در حال بررسی است، اعتباری هم پیش بینی شده و یكری كارها باید توسط شهرداری منطقه صورت گیرد، تا مرمت توسط سازمان زیباسازی كلید بخورد.

به گفته ی وی یكسری كارها مانند شمع گذاری و اقدامات اضطراری شروع شده اند.

او اضافه می كند: طرح مرمت و ساماندهی مقبره شهدای مشروطه مشترك بین سازمان زیباسازی، مشاوران طرح و شهرداری منطقه ۱۱ و با نظارت میراث فرهنگی در حال انجام می باشد.

ملاحظات ثبتی و میراثی در نظر گرفته می شود/ خانه تملك می شود

علی محمد سعادتی، مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران نیز در گفت وگو با ایسنا اظهار می كند: شهدای مشروطه و مساله مشروطه در تهران تاریخی یكی از مهمترین كلید واژه هایی است كه از چند سال قبل در شهرداری تهران دنبال آن هستیم، اتفاقی كه یكی از نقاط و وقایع ماندگارِ آن هم به شهادت رسیدن بزرگان قیامی بودند كه در راه مشروطه خواهی و فاصله گرفتن از نظام پادشاهی به شهادت رسیدند.

او با بیان این كه زمینی كه مقبره این شهدا در آن قرار گرفته در طرح توسعه بیمارستان لقمان بود، می گوید: شهرداری در مذاكره با وزارت بهداشت، كوشش كرد این بخش را از طرح توسعه بیمارستان خارج كند، ازاین رو با تدبیر آقای حناچی بود با وزارت بهداشت در این خصوص به تفاهم رسیدند و مقرر شد شهرداری منطقه ۱۱ با همكاری سازمان زیباسازی فرایند تملك و آزادسازی كل مجموعه را در دستور كار قرار دهد.

وی می افزاید: با عنایت به این كه در سال های گذشته یكی از شهروندان در زمین و در آن موقعیت مستقر بوده با لحاظ كردن مسائل حقوقی وی با تامین حقوق مالكانه ناشی از حضور دراز مدت اش از این خانه خارج می گردد.

او با بیان این كه سازمان زیباسازی مكلف به تهیه ی طرح توسعه ی مقبره «صور اسرافیل» و «ملك المتكلمین» شد تا از نظر مفهمومی و ساختمانی ملاحظات ثبتی و میراث فرهنگی این طرح در آن اجرائی شود، ادامه می دهد: شهرداری منطقه ۱۲ هم مكلف به تكمیل فرآیند تملك و آزادسازی زمین و تولید نقطه ای برای معرفی ابعاد مختلف نهضت مشروطه شده است.

سعادتی با اشاره به بازدید روز گذشته - یك شنبه ۱۵ مرداد - برخی اعضای شورای شهر از خانه ی محل دفن این دو شهید مشروطه در كنار بیمارستان لقمان، اظهار می كند: مرمت و حفاظت اولیه از بنا شروع شده و از دو سه روز گذشته كارگاه مرمت تجهیز شده است، امیدواریم فرآیند تملك هم در یكی دو هفته آینده به آخر برسد و عملا این بنا به صورت كامل آزادسازی شود تا یكی از مهمترین موقعیت های در رابطه با مشروطه بازنمائی و معرفی شود و اثرات فرهنگی خویش را در شهر و آینده ایران با خود به همراه بیاورد.
1397/05/15
15:00:05
5.0 / 5
1952
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد