چالش جدید سفرهای خارجی

چالش جدید سفرهای خارجی

سفرگو: «ایرلاین های خارجی همزمان با اجرای بسته جدید ارزی و خروج شركت های هواپیمایی از شمول دریافت ارز دولتی در ایران، سیستم های فروش خویش را بسته اند و امكان خرید كامل بلیت وجود ندارد؛ مگر آن كه مستقیم به دفتر آن ایرلاین رجوع و هزینه با كردیت كارت و ارزی پرداخت گردد.»


حرمت الله رفیعی ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ این اقدام شركت های هواپیمایی خارجی را تخلف محض دانست و به ایسنا اظهار داشت: ایرلاین خارجی اصلا حق ندارد سیستم فروش بلیت خویش را مسدود كند، فروش مستقیم داشته باشد و از مشتری ارز دریافت كند، اگر قرار بر این بود، پس چرا به آژانس های ایرانی نمایندگی فروش داده و بلیت های خویش را روی سیستم قرار داده است، این كار مصداق آن است كه آژانسی مسیر هوایی را چارتر كند، اما به وعده هایش عمل نكند. در واقع ایرلاین های خارجی از نبود حمایت در این صنعت سوء استفاده می نمایند.
وی درباره ی این كه اگر ایرلاین های خارجی سیستم فروش خویش را مسدود كرده اند، پس چگونه بلیت ها به همراه نرخ های جدید روی این سیستم ها عرضه شده است؟ اظهار نمود: سیستم فروش، بلیت را نشان می دهد، امكان رزرو هم وجود دارد، اما نمی توان خرید را كامل انجام داد و پرداختی داشت، وقتی با دفتر شركت هواپیمایی پرواز مدنظر تماس بگیرید از شما می خواهند كه به دفتر نمایندگی خودشان رجوع و پرداخت را ارزی انجام دهید، این تخلف است. آن ها نمی توانند به این شكل ارز از كشور ما خارج كنند، طبق قوانین باید هزینه ها را ریالی و با استناد به بخشنامه ها و مصوبه های سازمان هواپیمایی ایران، محاسبه و دریافت نمایند.
رفیعی افزود: چنانچه این مشكل در ایرلاین های خارجی حل نشود ما هم از آژانس های پرفروش می خواهیم كه از فروش بلیت های این شركت ها اجتناب كنند.
او درباره برخورد سازمان هواپیمایی با این اقدام شركت های هواپیمایی خارجی، اظهار داشت: سازمان هواپیمایی می تواند به این شركت ها مجوز دهد، اما نمی تواند در رویه ی آن ها دخالتی داشته باشد.
رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در ادامه با اشاره به افزایش نرخ بلیت در مسیرهای خارجی همزمان با اجرای بسته جدید ارزی، اظهار نمود: شركت های هواپیمایی تا روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه، بلیت ها را با ارز ۴۴۰۰ تومان می فروختند، اما وقتی از دریافت ارز دولتی محروم شدند، نرخ ۸۸۰۰ تومان را برای بلیت ها تعیین كردند كه قیمت ها را تا بیش از دو برابر افزایش داد. البته در بعضی مسیرها و پروازها نرخ ها سه برابر شده كه ناشی از مسدود كردن صندلی هایی با كلاس قیمتی پایین در پرواز است.
رفیعی درباره افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی هم اظهار داشت: ایرلاین های ایرانی فعلا مشكل حادی ندارند، هرچند متاثر از افزایش نرخ ارز، مسیرهای داخلی هم با افزایش قیمت از ۲۰ تا ۴۰ درصد روبرو شده اند كه بهانه ی آن ها تهیه قطعات هواپیماها با ارز آزاد است.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، درحال حاضر نرخ سفر هوایی در تمام مسیرهای هوایی با افزایش نرخ همراه شده اند، در مسیرهای نزدیك همچون جمهوری آذربایجان، تركیه، گرجستان و دبی از مرز دو ملیون تومان گذشته اند. همینطور قیمت بلیت در مسیرهای دورتر آسیایی و اروپایی به سه برابر رسیده كه به قول رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی به خاطر باز نبودن كلاس های پایین قیمتی صندلی های آن پروازها است، چون كه وقتی بلیت ارزان پُر می شود، ایرلاین ها كلاس های قمیتی بالا را باز می كنند، برای همین قیمت پرواز گران تر شده است.
رفیعی همینطور درباره این كه پیش تر اعلام نموده بود سفرهار خارجی با اجرای بسته های جدید ارزی، ارزان تر خواهد شد، اما با این رویه ی شركت های هواپیمایی به نظر باید انتظار شرایط دیگری را داشت؟ اظهار داشت: منطقا سفر خارجی باید ارزان شود، چون كه ما قبلا خدمات را با دلار یازده دوازده هزار تومان می خریدیم، اما حالا با ارز ۸۸۰۰ تومان، باآنكه وضعیت این چند روز نشان داده است هنوز به تصمیم درست نرسیده ایم، چون دلار دوباره در بازار آزاد درحال افزایش است و بیشتر صرافی ها نمی دانند چه قیمتی باید بدهند و می گویند ارز ندارند، مسافران هم همینطور سرگردان مانده اند از كجا باید ارز تهیه كنند.1397/05/19
23:11:03
5.0 / 5
1741
تگهای خبر: خدمات , سفر , شركت , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد