طرح گردشگری تهران با تو رونمایی گردید

طرح گردشگری تهران با تو رونمایی گردید

سفرگو: رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آیین رونمایی از طرح ت تهران با تو با اشاره به اهمیت گردشگری شهری اظهار داشت: به وسیله گردشگری می توان تاریخ و فرهنگ را به نسل جوان معرفی نمود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر در ابتدای مراسم سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با خیر مقدم به حاضران و تشكر از علیرضا كاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و تمام كسانی كه در امضا و اجرای تفاهم نامه سازمان فرهنگی هنری و آموزش و پرورش همكاری كرده اند، درباره آشنایی مردم ایران با تاریخ و جاذبه های گردشگری شهر خود اظهار داشت: در سال ۷۴ اجلاس مجمع گردشگری بود و طی سفری كه به مصر داشتیم، دیدیم در میدان اصلی قاهره صف طولانی از مردم مصر هستند كه برای دیدن یك موزه چند ساعت در صف منتظر می مانند. كل این موزه در عرض یك ربع قابل بازدید بود اما همه این برنامه ها، تبلیغات و صف طولانی برای یك جنگ ۶ روزه بود. حالا خانواده ها و فرزندان ما چقدر با تاریخ هشت سال دفاع مقدس ما آشنا هستند؟ چقدر با جاذبه های گردشگری در تهران و شهرهای خود آشنا هستند؟
دانش آموزان به وسیله گردشگری با آداب و رسوم آشنا می شوند
وی اضافه كرد: امروزه دو مبحث بسیار مهم در حوزه گردگشری در سطح جهانی مورد بحث است. جهانگردی و فرهنگ در جهت توسعه پایدار می باشد. بر مبنای آمارهای سازمان های جهانی گردشگری به لحاظ جاذبه های میراث فرهنگی و آثار ثبت شده جهانی، ایران جزو ۱۰ كشور برتر و به لحاظ تنوع حوزه صنایع دستی بیش از ۳۰ هزار اثر شناسایی شده برای ثبت در ایران وجود دارد و در این حوزه جزو ۶ كشور برتر دنیا هستیم. همینطور در حوزه تنوع محیط زیست و جاذبه های طبیعی جزو هشت كشور اول هستیم. امروزه گردشگری شهری در دنیا حرف های بسیاری برای گفتن دارد. مردم با رویكرد تفریحی یا تاریخی از جاذبه های گردشگری شهرشان دیدن می كنند. دانش آموزان آن شهر هستند كه به وسیله گردشگری با آداب و رسوم كشور خود آشنا می شوند. پس وظیفه ماست كه تاریخ و فرهنگ را به این وسیله به نسل جوان معرفی نماییم.

مناطق گردشگری نه تنها برای نسل جوان كه برای سالمندان هم باید قابل استفاده باشد

اوحدی بیان كرد: با رونق گرفتن گردشگری شهری، گردش مالی بسیار سنگینی اتفاق می افتد. واقعیتی است كه گردشگر و گردشگری بعنوان بزرگ ترین كارفرمای شغلی با بیش از ۳۰۰ میلیون نفر اشتغال زایی در دنیا و بیش از ۱۵۰۰ میلیارد دلار گردش مالی پس از نفت حرف اول را می زند. ما كجای این اتفاق هستیم؟ با وجود همه داشته هایمان كه سبب شده رتبه های خوبی را در میان كشورهای دنیا داشته باشیم اما در بحث زیر ساخت های گردشگری از بین ۱۳۹ كشور رتبه ۱۱۷ را داریم. چرا؟ چون به این مورد اهمیت نداده ایم و قدر این داشته های پرارزش را ندانسته ایم.
اوحدی در انتها اظهار داشت: یكی از وظایف سازمان فرهنگی هنری فعالیت در حوزه گردشگری می باشد. پس از تفاهم نامه ای كه با آموزش و پروش به امضا رسید، تصمیم گرفتیم از ظرفیت های تهران برای معرفی آن ها استفاده نماییم. همینطور باید بخشی از حوزه گردشگری به جز دانش آموزان برای سالمندان و بازنشستكان قابل استفاده باشد.
وی در انتها اظهار داشت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می تواند برنامه های مختلفی در حوزه های مختلف، در قالب بسته های مختلف ارائه نماید. ۳۰ بسته سفر گردشگری برای تهران آماده شده است كه امیدواریم شاهد یك تحول جدی در تهران باشیم.

هر نقطه تهران شخصیت منحصر به فردی دارد
در ادامه مراسم احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: وقتی درباره تاریخ تمدن صحبت می نماییم، درباره یك تمدن ۷ هزار ساله حرف می زنیم. چشمه علی شهر ری كه الان خشك شده است، قدمت ۷ هزار ساله دارد. در تهران قدیم سنتی بود با نام قالیشویی كه مردم قالی های خویش را می بردند تا با آب چشمه علی بشورند. اعتقاد داشتند چون نام علی بر روی این چشمه است، بركت به خانه هایشان می آید. تهران تمدن ۷ هزار ساله دارد. وقتی می خواهیم برای دانش آموزان، میهمانان خارجی، معلم ها و... درباره این تاریخ حرف بزنیم و توضیح دهیم، ادبیات و اطلاعاتی كه به مخاطب داده می شود، مهم می باشد. باید اطلاعات واقعی و دقیق و ریشه ای در حقیقت داشته باشد. هر نقطه تهران شخصیت منحصر به فردی دارد كه هر كدام لایه لایه است.


وی اضافه كرد: فرهنگ سازی مهم تر از دانش است. نكته ای كه باید در گردشگری به آن توجه كرد و هدف اصلی قرار بگیرد. ما پس از تور آبگردی بسیار در مصرف آب دقت می كردیم. چونكه با چشم خود دیده بودیم كه برای به دست آمدن قطره قطره آب چقدر زحمت كشیده شده است. وقتی كسی با این فرآیند آشنا می گردد و آن را از نزدیك می بیند دیگر نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد. این بی تفاوتی به ضعف در حوزه آموزش بر می گردد.

رفتار و تربیت مدنی باید در گردشگری آموزش داده شود
مسجد جامعی بیان كرد: گردشگری باید هدفمند باشد. تلاش نكنیم تا همه عالم را ببینیم بلكه تورها باید با هدف آموزش همراه باشد. با هدف اینكه در انتها یك ارتباط و تعلق به وجود آید. همینطور باید تلاش شود تا تورها را به شكل پیاده اجرا نماییم و كمتر از وسایل نقلیه استفاده نماییم. همینطور تورها باید مفرح باشد و در آن مشاركت دانش آموزان وجود داشته باشد و رفتار و تربیت مدنی در آن شكل گیرد. دست آورد آن آشنایی با محله و منطقه باشد و در كل علمی باشد. تهران بیش از هزار مقصد گردشگری دارد. تبدیل كردن تورهای سواره به پیاده سبب به وجود آمدن همدلی، نشاط و بالا رفتن سطح سواد می گردد.
عضو شورای شهر تهران در انتها اظهار داشت: پیشنهادم این است كه امسال روز تهران را متفاوت نماییم و تبدیل به هفته تهران شود و در یك هفته با نشاط شهر را به حركت وادار نماییم. می توانیم با همین تورها آغاز نماییم. یعنی ۱۴ مهر آغاز اجرایی شدن طرح تورهای ویژه دانش آموزی «تهران با تو» باشد.
در انتها مراسم از تمبر یادبود طرح تورهای ویژه دانش اموزی « تهران با تو» رونمایی گردید.
اجرای گروه كر فرهنگ سرای ارسباران و اجرای مرشد ابولفضل ورمرزیان از دیگر بخش های این مراسم بود.
پیرو امضای تفاهم نامه همكاری بین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان دانش آموزی، تورهای ویژه دانش آموزی «تهران با تو» به همت شركت تهران گشت ارغوانی وابسته به سازمان فرهنگی هنری و شهرداری تهران فعالیت خویش را به صورت رسمی آغاز كرد.
«تهران با تو» طرحی برای آشنایی هرچه بیشتر فرزندان تهران با تاریخ، جغرافیا، مفاخر و دستاوردهای مردم تهران است. در این طرح تلاش می گردد دانش آموزان با شناخت هرچه بیشتر شهر تهران بتوانند از فضاهای فرهنگی، گردشگری، هنری، تاریخی، مذهبی و اجتماعی بیشتر استفاده كنند. علاقه مندان می توانند با رجوع به وب سایت http: //tehranbato.farhangsara.ir در این طرح ثبت نام كنند.
آیین رونمایی از طرح تورهای ویژه دانش آموزی «تهران با تو» با حضور جمعی از مسئولان آموزش و پروش، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، اداره كل میراث، صنایع دستی و گردشگری، احمد مسجد جامعی و حسن خلیل آبادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، سعید اوحدی رییس، امیر عبدالحسینی معاون هنری، مجتبی امینی معاون فرهنگی و مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شنبه ۱۷شهریور در فرهنگ سرای ارسباران برگزار گردید.1397/06/21
14:04:58
5.0 / 5
2778
تگهای خبر: تاریخی , سایت , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد