یك مسئول خبر داد:

تهیه طرح پشتیبانی از مالكین و متصرفین بناهای تاریخی

تهیه طرح پشتیبانی از مالكین و متصرفین بناهای تاریخی

سفرگو: مدیركل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا سازمان میراث فرهنگی از تهیه طرح پشتیبانی از مالكین و متصرفین بناهای تاریخی اطلاع داد.


دكتر فرهاد نظری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار نمود: در سازمان میراث فرهنگی، اداره كلی به نام حفظ و احیا وجود دارد كه با عرضه راهكارهایی مانند طرح های مشاركتی اگر كسی بخواهد بنای قدیمی خویش را مرمت كند به وی كمك خواهد نمود.

وی با اشاره به اینكه این حمایت ها به شكل كمك های فنی و اعتباری هستند، اضافه كرد: راه های زیادی برای تشویق مردم جهت حفظ آثار خود وجود دارد و مورد حمایت های دولتی هم قرار می گیرند.

نظری با اشاره به اینكه این كمك ها از قبل هم بوده اند، افزود: معافیت از برخی عوارض شهرداری، دادن مجوزها، تسهیلات كم سود و... همچون این حمایت ها هستند.

مدیركل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان كرد: راه های زیادی برای تولید انگیزه بین مالكین برای حفظ این بناها وجود دارد و البته طرحی هم تحت عنوان پشتیبانی از مالكین و متصرفین بافت ها و بناهای تاریخی با كمك سازمان در مجلس تهیه شده كه اگر تصویب شود انگیزه برای ماندن در خانه های تاریخی، ادامه حیات و تغییر كاربری آنها زیاد می گردد.

وی تصریح كرد: همینطور كمیته تغییر كاربری را در سازمان داریم كه بر این كار نظارت دارد؛ اگر مقرر است كاربری بنایی تغییر داده شود باید هم شان آن باشد و اصالت تاریخی بنا مخدوش نشود.

نظری افزود: در این كمیته مبحث بررسی شده و میزان مداخلات با نظر سازمان صورت می پذیرد و تغییر كاربری نباید به گونه ای باشد كه باعث تخریب شده و بازگشت پذیر نباشد.

1397/06/24
15:18:21
5.0 / 5
1884
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد