دیگر از درختان انار دروازه اصفهان خبری نیست

دیگر از درختان انار دروازه اصفهان خبری نیست

سفرگو: محله «سر دو راه» كه به «دروازه اصفهان» هم شهره است از محلات تاریخی و پرجمعیت شهر یزد است كه نیازمند توجه بیشتر مسئولان شهری است.


محله «سر دو راه» به واسطه قرارگیری بر سر دوراهی اصفهان و شیراز در گذشته های دور به همین نام خوانده شده و هنوز بعضی از مردم محلی كه ساكن چهارراه فرهنگیان كنونی هستند به آن «دروازه اصفهان» می گویند.
محله «سردوراه» كه چسبیده محله كوچه بیوك است، از محلات قدیمی شهر یزد است كه از قرن نهم هجری تابحال نام آن در منابع تاریخی یزد مشاهده می گردد. این محله از شمال به محله كوچه بیوك، از جنوب به محله خرمشاه، از غرب به محله اهرستان و از شرق به محله پشت باغ منتهی می گردد. این برزن خوش آب و هوا دارای درختان توت و انار و كشت زارهای صیفی جات است كه متاسفانه هر ساله به علت خشكسالی و ساخت و سازهای جدید از گستره ی انها كم می شود.

محله سردوراه در سده‏های پیشین جزئی از برزن ‎ های اهرستان و كوچه بیوك بوده و مجموعه زاویه از معروف ترین بنای آن محسوب می‏شود كه در سال‎های گذشته دارای مسجد، آب‏انبار، حسینیه، بقعه، حمام و كتابخانه بوده اما اكنون جز سر در مسجد و آب انبار و برخی ویرانه‏ های آن چیزی باقی نمانده است. بر مبنای تاریخ جامع مفیدی و یادگارهای یزد، قدمت این مجموعه متعلق به دوره صفویه است و روی سنگ كهن پیدا شده‏‏ در حوض مسجد تاریخ 218 هجری قمری به خط عبری حك شده كه قدمت این مجموعه را به بیشتر نشان می ‏دهد. البته گفته می‏شود اولین مسجد جامع یزد(عتیق) همین جا بوده و كتابخانه ‏ای هم در آن جا وجود داشته است.
در وقف نامه مصلی از این محله و چند باغ هم نامبرده شده است. این برزن دارای دو حسینیه بزرگ و سفیدوك، چهار آب انبار به نام‏های زاویه، رسولیان، ملاحسنی و مهینی است كه آنها را در دل خود جا داده است.

«محمد كاظم بیك زاویه» خادم مسجد زاویه و یكی از ساكنان قدیمی محله سردوراه با بیان این كه این محله همیشه دارای مشكلاتی بوده است، به خبرنگار ایسنا می گوید: بنای تاریخی زاویه با وجود قدمتی كه دارد مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفته است به صورتی كه سر در این مسجد با وجود معماری منحصر به فرد و زیبایی كه دارد، در حال تخریب است.
وی در مورد نبود پاركینگ در این محله هم بیان می‎كند: متاسفانه محله بزرگی چون سردوراه با وجود اراضی بلااستفاده زیادی كه دارد، هنوز دارای یك پاركینگ نیست و این مشكل در محدوده نزدیك به مجموعه تاریخی زاویه بسیار محسوس است.
این شهروند با اشاره به این كه در روزهای عید هم گردشگران زیادی به این محله رجوع می‏‏ كنند، اظهار می‏ كند: متاسفانه نبود سرویس بهداشتی عمومی در محله به یك معضل تبدیل گشته بود و سرویس های بهداشتی مساجد هم جوابگوی نیاز این حجم از گردشگران نیست.
البته مسئولان شهرداری مدعی هستند كه مطابق با طرح تفضیلی و همینطور طرح جامع حمل و نقل، محل ‎ هایی برای این محله به صورت پاركینگ در نظر گرفته شده است.
مدیر منطقه تاریخی هم رایزنی هایی را برای تملك و تولید زیرساخت های لازم برای پاركینگ در این محله شروع كرده و در همین راستا دو قطعه زمین شناسایی و جلساتی هم با مالكان آنها در حال برنامه ریزی است.
محمدرضا فلاحتی، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان یزد در ارتباط با سر در مسجد زاویه و بی‎توجهی كه به قول اهالی به این بنای تاریخی می‎‎شود، بیان می كند: تخصیص اعتبار به این بنا در اعتبارات استانی پیش‏ بینی شده بود اما با عنایت به این كه اعتبار بعضی از طرح‏ها همچون آب ‎ انبارها و مسجد زاویه صفر شد، امسال هیچ اقدامی برای آن نمی‏ شود مگر آن كه اعتبار آن ابلاغ شود.


1397/07/21
14:35:50
5.0 / 5
1790
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد