كنفرانس دیرینه شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم برگزار می گردد

كنفرانس دیرینه شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم برگزار می گردد

سفرگو: سومین كنفرانس بین المللی دیرینه شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم در ایام ۲۳ تا ۲۵ آبان ماه در تبریز(شهر نمونه گردشگری كشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸) برگزار می گردد.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهناز اشرفی، رییس پژوهشكده ابنیه و بافت های فرهنگی – تارخی پژوهشگاه امروز سه شنبه با بیان این خبر اضافه كرد: این كنفرانس بر آن است تا محملی برای تبادل دانسته ها و ایده های اندیشمندان، پژوهشگران و مجریان باشد و با اشاعه نتایج پژوهش ها زمینه های همكاری های علمی و تحقیقاتی گسترده­تری مهیا و انگیزه­ای برای محققین كشور برای تدقیق ابعاد مختلف نقش و ظرفیت ایران در این مسیر فراهم گردد.
وی تصریح كرد: باستانشناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم، مبحث كنفرانسی علمی قرار گرفته تا بر نقش پررنگ و ضروری این دو حوزه در راه ارتباطی بین شرق و غرب تاكید شود. از این­رو كه تبادلات فرهنگی، تجاری ما بین سرزمین های مختلف از غرب تا شرق جهان همواره در جریان بوده و ماحصل آن آثار ملموس و ناملموسی است كه در پهنه‌ی سرزمین­های مسیر راه ابریشم برجای مانده است.
او اضافه كرد: این تبادلات در خلال دوره های مختلف و نیاز انسان­ها با استفاده از شاهراه­هایی كه حاوی مقصدهای مختلف بوده شكل یافته و مورد استفاده قرارمی گرفته است.
اشرفی در ادامه اظهار داشت: بُعد مسافت، نبود وسایل حمل و نقل سریع و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی متنوع و گاه دشوار، روابط و ساختارهای پیچیده و در هم تنیده ای را در این مسیر رقم می­زد. در این بین نقش ایران، كه در میانه‌ی راه قرار داشت، بعنوان مكانی كه پیوند شرق و غرب را میسر می ساخت تعیین كننده و پررنگ بود. بازنگریستن به یكی از این راه­ها، كه امروزه به نام راه ابریشم معروف شده، در سالهای اخیر اهمیت ویژه ای در میان كشورها یافته است.
وی با اشاره به نقش برجسته و استراتژیك سرزمین ایران در طول ادوار گذشته، اظهار داشت: در سالهای اخیر حضوری كم رنگ در مباحث پژوهشی بین المللی در رابطه با این حوزه وجود داشته است؛ ازاین رو ضرورت برگزاری كنفرانسی با مبحث راه ابریشم با حضور متخصصین ملی و بین المللی در ایران امری ضروری به نظر می رسید.
نخستین و دومین كنفرانس بین المللی دیرینه شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم به ترتیب در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ در كشور چین برگزار گردید.

1397/08/02
19:34:54
5.0 / 5
1752
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد