تاكسی ها از كاروانسرای زكی خانی حذف شدند

تاكسی ها از كاروانسرای زكی خانی حذف شدند

سفرگو: «عملیات بازگراندن كاروانسرای «زكی­خانی» از دوره صفویه كه در راه راه تاریخی شیراز به اصفهان در زرقان فارس به ترمینال تاكسیرانی تبدیل گشته بود، خواناسازی شد.»


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، اكبر عزیزی، سرپرست برنامه خواناسازی پلان كاروانسرای زكی­ خانی زرقان با بیان این خبر اظهار داشت: محوطه كاروانسرا در دو دهه گذشته تبدیل به ترمینال تاكسی های برون شهری شهر زرقان شده بود و شهرداری با هدف زیباسازی فضای شهری تصمیم به تغییر كاربری به محوطه كاروانسرا گرفته بود، بنابراین با هماهنگی اداره كل میراث فرهنگی فارس و شهرداری زرقان برنامه خواناسازی توسط باستان­ شناسان انجام شد.

او با بیان این كه متاًسفانه حدود ۱۲ سال پیش شهردار وقت زرقان با تخریب بخش شرقی بنای كاروانسرا و آسفالت كردن سطح محوطه حیاط كاروانسرا و قسمت های تخریب شده تلاش در پاكسازی و زیباسازی شهر داشت، اضافه كرد: بنابراین كاوش باستان­شناسی با اولویت قراردادن خواناسازی پلان بنا ضروری بود.

وی خواناسازی این محوطه ی تاریخی با استناد و كمك گرفتن از تصاویر هوایی بین سال های ۱۳۴۵ تا امروز در محدوده بخش شرقی در قسمت های تخریب شده را از اولین اقدامات در جهت بازگرداندن این محوطه ی تاریخ به حالت اولیه خود در كارگاه های كاوش بیان كرد.

عزیزی مساحت بخش خواناسازی شده را حدود ۸۰۰مترمربع دانست و افزود: با پاكسازی این قسمت ها از نخاله­ های شهری و آوارهای بوجود آمده بقایای پی دیوارهای بنا نمایان شد.

به قول این باستان شناس، پلان كاوش شده بخش شرقی، نشان دهنده قرینه بودن این قسمت با قسمت شمالی كاروانسرا است كه البته آن هنوز سالم و پابرجا می باشد.

وی با اشاره به استفاده از سنگ های لاشه و تراش خورده در ساخت پی و دیوار بنا و تركیب آهك و خاك بعنوان ملات در میان رج سنگ ها اظهار داشت: دیوارها و سقف كاروانسرا با آجر تولید شده است.

او با استناد به متون تاریخی، تاریخ تقریبی ساخت كاروانسرا را بین اواخر دوره صفویه تا آغاز زندیه اعلام نمود و اظهار داشت: كاروانسرای «زكی­ خانی» كه در راه راه تاریخی شیراز به اصفهان قرار داشته در زمان ساخت خارج از شهر و همچون كاروانسراهای برون شهری محسوب می­ شد و در بین بافت شهری قرار گرفته است.

وی با تاكید بر این كه بخش باختری كاروانسرا هم تبدیل به پیاده­ رو حاشیه خیابان و بخش جنوبی با ساخت سرویس بهداشتی، اتاق فروش بلیت و استراحتگاه رانندگان از بین رفته است، افزود: با خواناسازی پلان بخش های تخریب شده بخش شرقی برنامه در این فصل به آخر رسید.


1397/08/18
23:13:56
5.0 / 5
1773
تگهای خبر: تاریخی , تولید , فرهنگی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد