رئیس میراث فرهنگی دزفول خبرداد:

خطر ریزش خانه های تاریخی بافت كهن دزفول، ۷۳ خانه در معرض تخریب

خطر ریزش خانه های تاریخی بافت كهن دزفول، ۷۳ خانه در معرض تخریب

سفرگو: دزفول- رئیس میراث فرهنگی دزفول نسبت به خطر ریزش تعدادی از خانه های تاریخی بافت كهن این شهرستان براثر بارندگی های آینده اخطار داد.حجت الله آریایی نیا در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: حدود ۲۰۰ خانه تاریخی در محدوده بافت تاریخی دزفول وجود دارد كه از این تعداد حدود ۱۰۰ خانه ثبت ملی و تعداد دیگری در شرف ثبت ملی شدن هستند.
وی، وضعیت ۷۳ خانه تاریخی ثبت ملی و غیرثبتی در بافت را بحرانی برشمرد و اضافه كرد: كلیات جامع هر كدام از این خانه های تاریخی از نظر برآورد هزینه، پلان، موقعیت جغرافیایی و اولویت قسمت های نیازمند مرمت توسط كارشناسان اداره جمع آوری شده كه از این تعداد، ۳۰ خانه به صورت اضطراری نیازمند مرمت و بهسازی هستند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول، خانه های تاریخی عدسی، دارابی، میرزایی، قلمبر، زرگر، نیلساز، طلوعی، گلچین، میش كش، بزی بزرگ، عبدی، كلی، تونی، بهرام وند و قصاب را همچون خانه های تاریخی در خطر ریزش برشمرد و اضافه كرد: متاسفانه با وجود پیگیری های متعدد، اعتباری برای مرمت و بهسازی این ۷۳ خانه كه با گذر زمان و عدم مرمت لازم دچار عدم پایداری ساختمان، ترك، فرسودگی سیستم فاضلاب و خطر رانش هستند؛ تابحال اختصاص داده نشده در حالیكه مرمت و استفاده بهینه از هر كدام از این منازل می تواند در رونق اقتصاد گردشگری دزفول تاثیر زیادی داشته باشد.
آریایی نیا با اشاره به اینكه هركدام از این خانه ها برای مرمت نیازمند اعتبار بالغ بر سه میلیارد ریال هستند، اظهار داشت: به خاطر گستردگی حوزه كاری اداره میراث و كمبود بودجه بطور قطع تخصیص چنین اعتباراتی دور از ذهن است اما در این برهه حساس جذب اعتبارات اندك برای مرمت اضطراری هم می تواند به صورت مقطعی كارساز واقع شود كه امیدوار هستیم با پیگیری و مساعدت متولیان این مهم محقق شود.
وی با اشاره به آغاز فصل بارندگی و ریزش چند خانه و ساباط تاریخی طی روزهای گذشته، اظهار داشت: شرایط تعدادی از این خانه های در معرض خطر هم به گونه ای است كه امكان دارد با بارندگی های آتی تخریب شوند؛ ازاین رو از شهرداری، فرمانداری، نماینده دزفول و خیران شهرستان در جهت یاری رساندن به میراث پرارزش این شهر طلب استمداد می نماییم چون كه بافت تاریخی دزفول نماد قرن ها هویت و تمدن این دیار و متعلق به تمامی ارگانها و مردم است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول عنوان كرد: هر چند این اداره از مدت ها پیش و در چند مرحله به مالكان و ساكنان منازل فرسوده موجود در بافت اخطار داده بود، اما بارندگی های اخیر و به دنبال آن ریزش چند بنا باعث شد تا باردیگر هشدارهایی در قالب نصب بنر در بافت و یا ارسال نامه مكتوب به ساكنان تمامی منازل ثبت ملی و غیر ثبتی فرسوده موجود در بافت تاریخی به آنها اعلام نماییم كه مالكان و یا ساكنان ظرف یك هفته باید با حضور در اداره میراث فرهنگی دزفول در مورد ملك خود تعیین تكلیف كنند.
آریایی افزود: این اقدام از چند روز گذشته شروع شده و همچنان ادامه دارد؛ ازاین رو هر ساكنی كه مبادرت به تعیین تكلیف منزل فرسوده خود نكند و آن خانه براثر بارندگی و یاهر حادثه ای دچار صدمه و تخریب شود متوجه همان ساكن خواهد بود.
وی، فرسودگی سیستم فاضلاب، شكستگی سیستم آبیاری قدیم، خالی از سكنه بودن تعدادی از منازل و عدم مشاركت و همكاری تعدادی از مالكان در مرمت و بازسازی خانه های در خطر ریزش و مرمت غیراصولی را مهمترین عوامل و تهدیدهای بافت برشمرد و افزود: همین دلایل باعث می گردد كه با هر بارندگی این منازل به خطر ریزش و تخریب نزدیك ترشوند.
آریایی نیا خاطرنشان كرد: دزفول، دیار خانه های قدیمی و یكی از پایتخت های معماری و شكوه هنر ایرانی - اسلامی است. معماری در دزفول آدم را با دنیایی از ظرافت ها و زیبایی ها آشنا می كند كه شاید همانند آن در كمتر جایی از این مرز و بوم وجود داشته باشد؛ ازاین رو لازم است تا سازمان میراث فرهنگی كشور و استان بیشتر از گذشته به ضرورت احیا و حفظ آثار و بناهای تاریخی این شهرستان اهتمام ورزند.
به گزارش سفرگو به نقل از مهر، بافت تاریخی دزفول كه تلاقی فرهنگ و تاریخ مردم این دیار كهن است، شامل ۲۸ محله قدیمی و در هم تنیده است كه تزئینات معماری بی نظیر آن، دزفول را به «شهر آجری» معروف كرده است. در محدوده بافت تاریخی دزفول كه مساحت آن ۲۷۰ هكتار است، بیشتر از یكصد و پنجاه اثر تاریخی ثبت ملی شده شامل مسجد، حمام، گذر و بقعه وجود دارد.
در اثر بارندگی های اخیر چهار خانه و چهار ساباط در بافت تاریخی دزفول دچار ریزش شدند.

1397/08/30
14:51:10
5.0 / 5
1926
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد