جشنواره اقوام افتتاح شد، گلستان ۱۵۰ بوم گردی خواهد شد

جشنواره اقوام افتتاح شد، گلستان ۱۵۰ بوم گردی خواهد شد

سفرگو: مقرر است در استان گلستان تا آخر سال ۱۵۰ بوم گردی به مراكز اقامتی این استان اضافه شود؛ این خبر را استاندار گلستان در جشنواره اقوام ایرانی بیان نمود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، دوازدهمین نمایشگاه اقوام ایرانی عصر روز گذشته در سالن نمایشگاه های شهر گرگان در استان گلستان افتتاح شد؛ این نمایشگاه تا سوم آذرماه ادامه دارد. همینطور بعد از آخر این نمایشگاه، برنامه مشابه آن در شهرستان گنبدكاووس از چهارم تا هفتم آذرماه برپا می گردد.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، سفرای كشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی به همراه خانواده خود و همینطور سفرا، كاردار و رایزن های فرهنگی كشورهای نروژ، قزاقستان، چین، پاكستان، سنگال، اكوادور، مالزی، تاجیكستان، اندونزی، كره شمالی، قبرس و غنا حضور داشتند.
در این مراسم ابراهیم كریمی مدیركل میراث فرهنگی استان گلستان اظهار داشت: برای نخستین بار است كه به این گستردگی ظرفیت های استان را معرفی می نماییم. برای جذب گردشگران بیشتر، از ۴۰ خبرنگار داخلی و خارجی دعوت كرده ایم تا این نمایشگاه را پوشش بدهند. این حضور، فرصتی است كه شبكه های مختلف خبری از جای جای استان دیدن كنند و ظرفیت های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان را به معرض نمایش و معرفی بگذارند.
وی افزود: حضور سفرای كشورهایی كه در این مراسم شركت كرده اند هم سبب خواهد شد تا آنها با ظرفیت های استان آشنا گردند. ما در نظر داریم از حضور آنها برای تبادل موضوعات مختلف استفاده نماییم. جشنواره امسال در چند بخش حضور مؤثرتری را برای مردم بوجود آورده است. نمایشگاه صنایع دستی فرصتی را در اختیار هنرمندان ۲۷ استان گذاشته تا تولیدات خویش را در معرض معرفی و فروش بگذارند.
كریمی اضافه كرد: معرفی ظرفیت های گردشگری روستایی، بخش دیگری از جشنواره اقوام گلستان است. روستاهای هدف گردشگری و بوم گردی استان در این جشنواره شركت كرده اند و امسال برای نخستین بار شاهد حضور بوم گردی های استان و خارج از استان هستیم. بخش دیگری از جشنواره به حضور گروه های برتر موسیقی اقوام می پذیرد. بخش سیاه چادرها هم از مهمترین بخش های این جشنواره است.
در ادامه این مراسم «كریستو پولنداكوف» سفیر بلغارستان در ایران به نمایندگی از سفرای كشورهای حاضر در این جشنواره سخنرانی كرد و اظهار داشت: از سوی تمام سفرا و نمایندگان كشورها تشكر می كنم كه این جشنواره برگزار شده است. افتخار ماست كه در جشنواره های بین المللی فرهنگی حضور پیدا كرده و جشن بگیریم. آنچه دیدیم این بود كه ریشه های فرهنگی و میراث پرارزش را حفظ و ترویج كرده اید. امیدواریم دوستی بین اقوام مختلف را حفظ كنید كه این مورد بسیار مهم است؛ این همان همزیستی صلح آمیز و دوستی بین المللی است. امیدواریم كه ما هم در این زمینه با شما مشاركت نماییم.
همچنین سید مناف هاشمی استاندار گلستان اظهار داشت: افتخارمان این است كه این چنین استان گلستان را در دنیا معرفی نماییم.
وی در ادامه بیان كرد: استان گلستان تا آخر سال ۱۵۰ بوم گردی را افتتاح می كند. جشنواره اقوام نسبت به سال قبل با ۸۰ درصد رشد بازدیدكننده مواجه بوده است؛ این رقم در سال ۹۷، یك میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است. همینطور در نظر داریم تا آخر جشنواره با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، ۵۰ نقطه بوم گردی در استان افتتاح شود. علاوه بر این، از ابتدای سال ۹۶، ۲۰ بوم گردی به راه افتاده است.
هاشمی اضافه كرد: گلستان، همان ایران كوچك و نگارستان ایران است. ما مفتخریم كه این جشن باشكوه را در هفته وحدت برگزار كرده ایم. جمهوری اسلامی بعنوان كشوری مقتدر، مسیر توسعه را دنبال می كند و استان گلستان هم توسعه گردشگری را در دستور كار دارد.
به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در جشنواره اقوام استان های مختلف كه در مركز نمایشگاه های استان گلستان در حال برگزاری است، هر یك از استان ها به معرفی جاذبه های صنایع دستی و غذاهای محلی پرداخته اند. بیشتر غرفه های اختصاص داده شده در این نمایشگاه مربوط به اقوام مختلف استان گلستان است.
برپایی سیاه چادرها و عرضه آش ها و غذاهای محلی و نان های سنتی، همچون حاشیه های این جشنواره است. در داخل سالن نمایشگاهی هم غرفه های متعددی به عرضه صنایع دستی می پردازند. در این میان سفال های همدان، مس زنجان، خاتم اصفهان و دستمال های حوله ای خراسان به چشم می خورد.
در فضای دیگر هم سوغات شهرهای مختلف به معرض فروش گذاشته شده است. در این میان اداره اتباع مهاجران افغانستان هم در این جشنواره حضور دارند.

1397/09/03
15:19:49
5.0 / 5
1623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد