باز شدن یكی از شهرهای مهم دوران هخامنشی به روی گردشگران

باز شدن یكی از شهرهای مهم دوران هخامنشی به روی گردشگران

سفرگو: محوطه تاریخی ریوی یكی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق از نوروز ۱۳۹۸ پذیرای توریستهای داخلی و خارجی خواهد بود.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد جواد جعفری، سرپرست فصل ششم كاوش دیرینه شناسی در محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان در خراسان شمالی با بیان این خبر اظهار داشت: تا كنون ۵ فصل جستجوهای دیرینه شناسی در محوطه ریوی با مشاركت باستان شناسان آلمانی انجام شده است و فصل ششم این كاوش ها از مهر ماه سال جاری آغاز و در میانه آبان ماه به اختتام رسید.
او با اشاره به ثبت محوطه ریوی با وسعتی ۱۱۰ هكتاری در سال ۱۳۴۶ در لیست آثار ملی كشور اظهار داشت: طی پژوهش های باستان-شناسی كه از سال ۱۳۹۱ در محوطه تاریخی "ریوی" واقع در دشت سملقان استان خراسان شمالی شروع شده است، باستان شناسان به بقایای یك شهر از دوران هخامنشی تا ساسانی رسیدند و با عنایت به اهمیت این كشف تا كنون شش سال پژوهشهای دیرینه شناسی در این محوطه ادامه یافته است.
به گفته وی، جستجوهای سال ۱۳۹۶ در محوطه تاریخی ریوی منجر به كشف بقایای یك تالار ستوندار در بخش جنوبی محوطه و بقایای یك ساختمان بزرگ خشتی مربوط به دوران هخامنشی تا ساسانی در مركز محوطه و یك گورستان مربوط به عصر مفرغ(چهار هزار سال قبل) در بخش شمالی شد.
جعفری اظهار داشت: با عنایت به اهمیت دیرینه شناسی این آثار، در جستجوهای سال جاری هم مطالعات بر روی این سه نقطه متمركز بود كه منجر به شناخت بخش زیادی از جزئیات معماری بناهای مربوط به دوران هخامنشی و اشكانی و وضعیت گورستان عصر مفرغ محوطه شد.
این عتیقه شناس اضافه كرد: در مهر ماه سال ۱۳۹۷ همراه با فعالیتهای باستان شناسی، مرمت دیوارهای خشتی تالار ستوندار و دیگر ساختارهای خشتی یافت شده شروع شد و برای بازدید گردشگران دو گمانه به ابعاد ۱۲در ۱۲ متر و ۵ در ۵ متر با اسكلت فلزی مسقف شد.
او با بیان این نكته كه محوطه تاریخی ریوی از نوروز ۱۳۹۸ پذیرای توریستهای داخلی و خارجی خواهد بود، اظهار داشت: اهمیت محوطه تاریخی ریوی در این است كه وسعت آن در دوران هخامنشی به بیشتر از ۱۱۰ هكتار رسیده و به نظر می آید یكی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق كشور بوده است.
به گفته جعفری بر طبق این پژوهشها، از دوران اشكانی و ساسانی باز شواهد معماری و دیرینه شناسی مختلفی در محوطه ریوی بدست آمده است كه نشان از توالی استقراری سپس دوران هخامنشی در محوطه ریوی است.
این عتیقه شناس در ادامه گفت: با عنایت به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همكاری موسسه دیرینه شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان "پروژه دیرینه شناسی ریوی" برای كاوش و پژوهشهای دیرینه شناسی برنامه ریزی نمود.
وی با استناد به شواهد باستان شناختی اظهار داشت: ریوی یكی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق كشور است كه پژوهشهای دیرینه شناسی هدفمند در آن می تواند سبب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.
او با اشاره به صدور مجوز فصل ششم كاوش دیرینه شناسی در محوطه تاریخی ریوی توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: فعالیت های پژوهشی در محوطه تاریخی ریوی به صورت مشترك بین اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و موسسه دیرینه شناسی آلمان در ایران و با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام میگردد.

1397/09/04
17:10:08
5.0 / 5
2379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد