گوهر بافت تاریخی شیراز قربانی بی مسئولیتی ها بعلاوه عكس

گوهر بافت تاریخی شیراز قربانی بی مسئولیتی ها بعلاوه عكس

سفرگو: بافت تاریخی شیراز، شهری كه به واسطه برخورداری از داشته های تاریخی، فرهنگی، مذهبی، طبیعی، صنایع دستی و سلامت و... یكی از برندهای شاخص گردشگری ایران محسوب می شود؛ علیرغم تمام شعارها و وعده ها، همچنان در سایه نبود برنامه و مسئولیت ناپذیری قرار دارد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، بارها مسئولان و متولیان میراث فرهنگی فارس و كشور در باره اهمیت احیاء و باز زنده سازی بافت تاریخی و حفظ آثار و بناهای دوره های مختلف بعنوان سرمایه هایی ملی و هویت بخش تاریخی فرهنگی كشور سخن گفته اند و وعده داده اند، اما در عمل جز مواردی معدود و اقداماتی مقطعی، گامی جدی و امیدوار كننده را شاهد نبوده ایم.
خانه تاریخی گوهرالزمان قوام یكی از این داشته های ثمین فرهنگی و تاریخی شیراز شمرده می شود كه سالهاست به سبب اختلاف اداره كل میراث فرهنگی فارس و مالك خصوصی، مسیر ویرانی را طی كرده و هر روز بر مشكلات آن افزوده میگردد.

داستان تكراری بی پناهی بناهای تاریخی استان فارس و بلاخص شهر شیراز كه حالا پشت گوش های پر از موم مسئولان بلوكه می شود! داستانی كه در نهایت به فرسودگی بیشتر و تخریب این بناهای ثمین منجر خواهد شد.
گوهر بافت تاریخی شیراز با دو عمارت بسیار ثمین یكی از دوره قاجار و دیگری پهلوی اول، علیرغم برخورداری از معماری و تزئینات كم نظیر و هنرمندانه، به شماره 1555 و با عنوان خانه طالبان، در لیست آثار تاریخی كشور ثبت شده است.
بنایی واقع در كوچه نارنجستان قوام كه زمانی محل زندگی گوهر الزمان قوام، خواهر زینت الملك و دختر حبیب الله خان قوام الملك، از تاثیرگزارترین خانواده های شیراز بوده و در سال هایی بعنوان مدرسه و با تابلوی "شرقی" از آن بهره ی آموزشی برده شد تا به جای حفاظت، گامی در راه تخریب آن برداشته شود؛ این بنا تنها برای مدتی در اختیار خانواده طالبان قرار داشت و سال 91 توسط یكی از دانش آموزان مدرسه ی شرقی كه خاطرات فراوانی از آن داشت، خریداری شد.

مالك این بنای ثمین تاریخی، در گفت و گو با ایسنا، پیرامون دلایل علاقه خود به این بنا، اظهار داشت: خانه گوهر الزمان قوام حدود پنجاه سال پیش مدرسه و محل تحصیل من بود و خاطرات زیادی از آن در ذهنم ثبت شده است؛ گردش ایام به شكلی رقم خورد كه سال 1391 از آگهی فروش آن خبردار شدم و آنرا خریداری كردم.
زین العابدین غفاری اظهار داشت: بلافاصله پس از خرید این ملك، به اداره كل میراث فرهنگی فارس بازگشت كردم و به پیشنهاد این اداره، بنا را در اختیار میراث فرهنگی گذاشتم تا مرمت شود اما در كمال ناباوری سپس مدت كوتاهی در یكی از روزنامه ها خواندم كه "دزدان میراث فرهنگی درها و سقف خانه قوام را كندند و بردند".!
او افزود: با شنیدن این خبر به حراست میراث فرهنگی فارس مراجعه نموده و با هماهنگی آنان در خانه را باز كردند و متوجه شدیم كه سقف ها، درك ها، سنگ های مرمر و تزئینات بنا به سرقت رفته است ! پس از راه مراجع قضایی شكایت كردم و مدیركل وقت اداره كل میراث فرهنگی در چارچوب یك صورت جلسه تعهد داد كه طی سه ماه این خانه را مرمت كنند و به همان شكلی كه تحویل گرفته بودند، تحویل دهند، اما دیگر هیچ خبری نشد و هیچ اقدامی در این زمینه انجام ندادند.

غفاری افزود: من این خانه را به قیمت حدود صد میلیون تومان خریداری كردم و تصمیم گرفته بودم كه موزه ای در خور و شان شیراز در این خانه تاسیس كنم و هم اكنون حتی افرادی بعنوان سرمایه گذار از كشور های عربی پیشنهاد خرید این ملك را به قیمت هفت میلیارد تومان داده اند؛ اما من فروشنده نبوده و نیستم، این ملك را متعلق به تمام مردم ایران و خودم را امانت دار این ملت می دانم.
مالك فعلی خانه گوهر الزمان قوام مدعی است كه بارها به مسئولان كنونی میراث فرهنگی فارس بازگشت و شفاهی و كتبی درخواست بازدید از این ملك را نمایش داده است تا كارشناسان جهت بررسی وضعیت و كمك به مرمت و حفظ آن بازگشت كنند اما تابحال پاسخی نگرفته است.
غفاری با اشاره به اینكه حاضر به ستاندن تسهیلات تا سقف یك میلیارد تومان برای مرمت این خانه است و وثیقه آنرا هم خودش تامین خواهد كرد، اما به سبب ثبتی بودن خانه، مرمت آن باید تحت نظارت و با اطلاع میراث فرهنگی صورت گیرد و این خواسته پشت آنچه او بی تفاوتی مسئولان می داند، معطل مانده است.

به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، برخی كارشناسان بناهای تاریخی در شیراز معتقدند كه خانه گوهرالزمان، در چارچوب مجموعه ی قوام و بافت تاریخی اطراف آن، حتی قابلیت ثبت جهانی را هم دارد، پس باید با هدف توسعه گردشگری، به این مهم توجه كرد.
مسعود منیعاتی رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس باز در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: در محلات تاریخی شیراز محله ای وجود دارد به نام "بالاكفت" كه به لحاظ جغرافیایی از محدوده دروازه سعدی، تا فلكه خاتون یا دروازه فسا، كوار و دروازه قصابخانه و بلوار سیبویه و شاه داعی الله و مجموعه قوام را شامل می شده است.
منیعاتی اضافه كرد: مهمترین آثار تاریخی موجود در این محله، به استثنای حرم سید علاءالدین حسین(ع)، مجموعه قوام است كه قابلیت ثبت به صورت مجموعه ای جهانی را هم دارد؛ چونكه به لحاظ تاریخی وقایعی كه در دوران حكمرانی خاندان قوام در شیراز و در زمینه معماری و شهرسازی حادث شده، از وقایع موثر تاریخی شمرده می شود.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: مجموعه قوام شامل نارنجستان قوام، خانه زینت الملك، خانه ای به نام گوهرالزمان، خانه سید هاشم، بازارچه هاشمیه، مسجد امام سجاد(ع)، حسینه ی قوام، حمام گچینه، بازارچه كپری ها، بازارچه عباسی ها، مطبخ قوام، اصطبل قوام (كه از بین رفته)، حمام حاج هاشم كه در كوچه حكیم السلطنه در كنار كوچه نارنجستان قوام واقع شده است.
منیعاتی تصریح كرد كه حدود پانزده اقامتگاه بومگردی در این محدوده تاسیس شده اما به لحاظ زیرساخت ها این محدوده با مشكلاتی مواجه بوده است.

به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، اخیرا در خانه گوهر الزمان تونلی با بدنه ی سنگی پیدا شده كه هنوز اطلاع دقیقی از مسیر و دلیل حفر آن در دست نیست؛ غفاری، مالك كنونی این بنا مدعی است كه تونل یاد شده، احیانا مسیر رفت و آمد خانواده قوام به حمام بوده است و برخی كارشناسان معتقدند این خانه و خانه گوهرالزمان و نارنجستان قوام از زیر زمین به هم راه داشتند و شاید این تونل، همان مسیر اتصال باشد.
خانه گوهرالزمان یا طالبان، تنها یكی از آثار ثمین موجود در مجموعه قوام شیراز شمرده می شود، بنایی كه اگر بی تفاوتی ها نسبت به آن ادامه یابد، اساسا به سرنوشت حمامی كه حالا نیست، مبتلا خواهد شد.
گزارش از: فرزاد شبان، خبرنگار و عكاس ایسنا، منطقه فارس

1397/10/02
15:48:57
5.0 / 5
1668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد