احیای دوباره مسجد هزار ساله پامنار زواره بعد از 38 سال

احیای دوباره مسجد هزار ساله پامنار زواره بعد از 38 سال

به گزارش سفرگو مسجد پامنار(بنكویه) زواره اصفهان كه یكی از مساجد قدیمی و تاریخی ایران به حساب می آید بعد از 38 سال دوباره با همان سبك قدیمی خود ساخته شد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، بخش هایی از این مسجد شامل گچ بری های نفیس در سال 1359 بر اثر بی توجهی تخریب شد و برجای آن سالن اجتماعاتی ساخته شد. این مسجد دارای هفت محراب زیبا تزیین شده با گچ بری های نفیس بود.
رئیس روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان در این باره اظهار داشت: كار احیای بنای مسجد پامنار زواره از سال قبل بعد از تخریب سالن نوساز و انجام كار دیرینه شناسی شروع شد.
مرتضی میرانی اضافه كرد: با اختصاص یك میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار بخش هایی از این مسجد به همان سبك قدیمی دوباره ساخته شد.
وی اضافه كرد: ساخت این بنا برپایه عكس ها و نقشه های موجود از ساختمان قدیمی مسجد در حال انجام می باشد.

میرانی اظهار داشت: تكمیل ساختمان مسجد پامنار زواره به اعتبارات ملی نیاز دارد.
مسجد پامنار یا مسجد بنكویه زواره یكی از گنجینه های پرارزش وبی نظیری بوده كه در دوران سلجوقیان به سال 461 ه ق بنای آن به اتمام رسیده است.
گفته می گردد در ابتدا این مسجد آتشكده بوده كه با ظهور اسلام تخریب شده است.
آنچه از این مسجد به جای ماند تعدادی ایوان یك شبستان وچهار محراب و یك صحن است همینطور مناره ای كه دومین مناره تاریخدار ایران به حساب می آید در ضلع جنوبی این مسجد با قامتی بلند به ارتفاع 21 مترمزین به كتیبه ای برجسته با خط كوفی با اجر بر جدار خارجی این مناره قرار دارد.
این مسجد كه قدمت آن به نزدیك به هزار سال می رسد در دوازدهم اسفند سال 1315 به شماره 284 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.1397/10/09
15:23:07
5.0 / 5
1717
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد