مدیركل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران هستیم

آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران هستیم

به گزارش سفرگو مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: در صورت همكاری اساتید و پژوهشگران و نهادهایی مثل شهرداری مشهد آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران هستیم.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، ابوالفضل مكرمی فر بامداد امروز در نشست خبری تشریح برنامه های شورای سیاست گذاری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم كه در تالار شهر برگزار شد، اظهار نمود: به دنبال ثبت جهانی گذرگاه جاده ابریشم در ایران با استناد به شاهنامه هستیم اقدامی كه در صورت همكاری شهرداری و اساتید دانشگاه فردوسی می توان پرونده اش را به جریان انداخت.
وی افزود: بایدقدردان شهرداری و شورای شهر بود كه دست به برگزاری این رویداد مهم زدند و برای احیای توس و فرهنگ شاهنامه گام های بلندی برداشته اند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان كرد: جاده ابریشم از ایران شروع می گردد و ابریشمی كه در ایران تولید می شده است به چین می رفته است و حتی ملكه چین لباس خویش را از این ابریشم تهیه می كرده است.
مكرمی فر تصریح كرد: یكی از مباحثی كه در این خصوص وجود دارد این است كه نه تنها در جاده ابریشم بلكه در خود ایران بعضی از داستان های شاهنامه به مناطق خاصی برمی گردد. مثل نبرده دوازده رخ كه به یكی از روستاهای گناباد برمی گردد.
وی افزود: ما از شاهنامه كم بهره برده ایم و كم كار كرده ایم در حالیكه برای مولوی در قونیه كارهای بزرگی انجام می گردد و من فكر می كنم ما هنوز می توانیم كارهای خوبی را انجام دهیم و از این میراث گران بها بهره ببریم.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اینكه از اداره ارشاد كمك می خواهیم؛ اظهار داشت: می توان با كمك انجمن هنرهای نمایشی كار بزرگی را برای فردوسی با توجه به گذرگاه جاده ابریشم در مشهد تهیه نماییم تا بتوانیم حركت خوبی را شروع كرده و ادامه بدهیم.
تحولات خوبی در توس در جریان است
در ادامه این نشست مسعود ریاضی عضو شورای شهر اظهار نمود: نخستین بار كه نام این همایش را شنیدم از خودم پرسیدم كه فردوسی و شاهنامه چگونه به جاده ابریشم مربوط می گردد و بنابراین كنجكاوی من برانگیخته شد و فكر می كنم امروز این گذرگاه از یك مسیر تجاری به یك فرهنگ و گذرگاه فرهنگی تبدیل گشته است.
وی افزود: مدیریت شهری در مورد فردوسی و توس مشغول فعالیت است و نگاه ها را معطوف به این قسمت كرده است و ما در همین راستا مسابقه ای را برگزار می نماییم كه شركت كنندگان آن رو به افزایش است.
ریاضی خاطرنشان كرد: شهرداری تصمیم گرفته تا یكی از فضاهای اصلی فضاآرایی شهری مشهد در نوروز سال آینده فضای شاهنامه و فردوسی باشد كه كم سابقه است.
عضو شورای شهر مشهد تصریح كرد: فضای جلوخان آرامگاه فردوسی در حال احیا است و دسترسی جلوخان به كهن دژ هم در حال اجراست و در پل كشف رود هم مشاور در حال برنامه ریزی برای طرح یك رود پارك است كه طراحی اولیه آن اجرا شده است و ما اسم آنرا رودباره گذاشته ایم.
وی ادامه داد: در بولوار شاهنامه طراحی های خوبی صورت گرفته است و برای ورودی سه راه فردوسی یك دروازه معاصر طراحی خواهد شد و ما امیدواریم كه بتوانیم بخش عمده این طرح ها را تا قبل از آخر دوره شورا اجرایی نماییم.1397/10/11
23:09:29
5.0 / 5
1823
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد